معاون آموزشی وزارت بهداشت:

شیوع چاقی در خانم‌ها بیشتر از آقایان است

۱۳۹۶/۰۹/۰۷ در ۱۶:۱۳

لاریجانی

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به وضعیت کشور درباره شیوع بیماری‌های غیرواگیر گفت: پیشگیری از این بیماری‌ها و کنترل عوامل خطر آن یکی از اولویت‌های اصلی نظام سلامت است و این کار تنها از طریق همکاری تمامی وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مرتبط میسر است. 

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی نایب رییس کمیته ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر و معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست عمومی فرهنگستان علوم پزشکی موضوع کنترل بیماری‌های غیرواگیر را یکی از مسائل مهم نظام سلامت خواند و اظهار کرد: بیش از ۸۵ درصد مرگ‌ها در ایران به دلیل بیماری‌های غیرواگیر اتفاق می‌افتد و این بیماری‌ها بار اقتصادی زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند.

لاریجانی بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن ریوی را ۴ عامل اصلی مرگ و میر بین بیماری‌های غیرواگیر دانست و گفت: نزدیک به ۲۳۰ هزار مرگ در ایران در دهه‌های اخیر بر اثر ابتلا به این چهار بیماری رخ داده و روند مرگ‌های ناشی از این بیماری‌ها در کشور رو به افزایش است.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر ادامه داد: عوامل خطر متعددی در ایجاد این بیماری‌ها نقش دارد که باید در جامعه کنترل شود.

وی چاقی، تغذیه ناسالم و فعالیت فیزیکی کم را از مهم‌ترین این عوامل برشمرد و افزود: تعداد افراد چاق در کشور رو به افزایش است و در ۲ عامل دیگر هم وضعیت مناسبی در کشور نداریم.

لاریجانی از روند فزاینده ابتلای افراد جامعه به بیماری‌های غیرواگیر سخن گفت و اظهار کرد: در اسناد بالادستی نظام سلامت نیز به موضوع کنترل بیماری‌های غیرواگیر و در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری نیز بر تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست‌های اجرایی و مقررات با رعایت کاهش مخاطرات و آلودگی‌های تهدید کننده سلامت مبتنی بر شواهد معتبر علمی تاکید شده است.

وی افزود: در همین راستا کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر تشکیل و سند ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر نیز تدوین و در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به تصویب رسیده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به اهداف سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر اشاره و اظهار کرد: این اهداف مطابق با اهداف سازمان بهداشت جهانی تدوین شده و با توجه به شرایط خاص کشور برخی اهداف ویژه نظیر کنترل حوادث ترافیکی نیز به صورت ویژه مدنظر قرار گرفته است.

لاریجانی با بیان این‌که کمیته‌های تخصصی در ذیل کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر این اهداف را به صورت ویژه دنبال می‌کنند، گفت: چهارچوب‌های ارائه خدمات بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت و حوادث ترافیکی نوشته شده و به زودی برای سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی نیز این چهارچوب‌ها تدوین می‌شود.

وی بر لزوم تعاملات بین بخشی در اجرای سند ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر تاکید کرد و گفت: سند ملی بیماری‌های غیرواگیر با تایید مسئولین وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مرتبط با این بیماری‌ها نهایی شده و همچنین تفاهم‌نامه‌هایی با برخی از وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها نوشته شده که اجرای آن در حال پیگیری است.

نایب رییس کمیته ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر با تاکید بر این‌که ایران کشور پهناوری است و باید وضعیت استان‌ها و مناطق مختلف به لحاظ ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر به صورت مجزا بررسی شود، گفت: بر این اساس اطلس مرگ ۳۲ استان کشور تدوین و در اختیار استانداران و روسای دانشگاه‌های استان‌ها قرار گرفته است. مسئولین استان‌ها متناسب با نیازهای بومی خود برای کنترل این بیماری‌ها برنامه ریزی می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال ۱۳۹۵ اجرایی شده گفت: این مطالعه در مراحل مختلف انجام و نتایج آن منتشر شده است. بر طبق این مطالعه بیش از یک چهارم افراد در ایران چاق هستند و شیوع این عامل خطر به وضوح در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. ۵۰ درصد افراد به دیابت مبتلا یا در معرض ابتلا به دیابت هستند.

لاریجانی پرفشاری خون، افزایش چربی خون، مصرف دخانیات و سطح کم فعالیت‌های فیزیکی را از دیگر عوامل خطر بررسی شده در این مطالعه برشمرد و گفت: ۳۰ درصد افراد فشار خون بالا و بیش از یک چهارم جمعیت چربی خون بالا دارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از اقداماتی که برای اجرای سند ملی پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر صورت گرفته سخن گفت و اظهار کرد: اقدامات خوبی در این راستا انجام شده، ولی باید همکاری بخش‌های درونی نظام سلامت و همچنین همکاری با سایر وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها گسترش یابد؛ زیرا در این صورت است که می‌توان به اهداف سند دست پیدا کرد.

وی در پایان بیان کرد: کشور ما جزو کشورهای پیشرو در کنترل بیماری‌های غیرواگیر است و در زمره معدود کشورهایی هستیم که منتخب ارائه گزارش به سازمان ملل شده‌اند. این موضوع به دلیل داشتن سیاست‌های روشن در کنترل بیماری‌های غیرواگیر است، اما باید به این موضوع توجه شود که تا اجرایی شدن این سیاست‌ها فاصله زیادی داریم و ضروری است تمامی نهادهایی که به نوعی با بیماری‌های غیرواگیر مرتبط هستند در اجرای این سند همکاری کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/PhHnl

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک