رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت مطرح کرد:

ضرورت اصلاح ساختار مالی اقتصادی دانشگاه‌های علوم پزشکی

۱۳۹۶/۱۱/۰۱ در ۲۱:۳۴

ابوالحلاج

رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت با تغییر رویکرد از روش حسابداری نقدی به روش حسابداری تعهدی و استقرار سیستم بهای تمام شده خدمات و فعالیت‌ها، بودجه بندی مبتنی بر عملکرد را طراحی کرده است.

به گزارش ایران پزشک، مسعود ابوالحلاج با بیان این مطلب، گفت: ضرورت اصلاح ساختار مالی اقتصادی موسسات دولتی از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی از طریق اصلاح نظام حسابداری طی سال‌های اخیر مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده و بررسی روند عملکرد مدیران بیمارستانی و بهداشتی درمانی در سال‌های اخیر، لزوم تغییر بنیادی در ساختار مالی دانشگاه‌های علوم پزشکی و استقرار سیستم یکپارچه جامع مالی و عملیاتی برای ارائه اطلاعات به مدیریت جهت برنامه ریزی‌های خرد و کلان احساس و از اقبال گسترده‌ای برخوردار شده است.

ابوالحلاج تاکید کرد: پیاده سازی سیستم‌های عملیاتی از جمله سیستم بهای تمام شده خدمات درمانی و آموزشی بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی مستلزم طراحی و بهینه سازی سایر سیستم‌های مرتبط است که به عنوان پیش نیاز و مقدمه کار الزامی است. از ضروری‌ترین این نیازها تدوین نظام مالی جدید و تغییر روش حسابداری از روش نقدی به روش تعهدی بود.

وی اضافه کرد: در این مرحله مراکز هزینه در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی و شاخص‌های تسهیم هزینه‌ها شناسایی و اولویت‌های تسهیم هزینه‌ها شناسایی و دستورالعمل احصای بهای تمام شده تدوین و به صورت سیستمی عملیاتی شد.

رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت با اشاره به این‌که ۱۱۷۵ مرکز هزینه در سطح دانشگاه علوم پزشکی شناسایی شد، افزود: ۷۰ شاخص تسهیم هزینه و تعیین اولویت تسهیم در سطح ۱۱۷۵ مرکز هزینه این مهم محقق شد و آماده ورود به مرحله نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد شدیم.

وی افزود: با استقرار حسابداری تعهدی و احصای بهای تمام شده و با ابلاغ دستورالعمل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد از سوی سازمان برنامه و بودجه در یک سیستم یکپارچه اقدام به استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در دانشگاه‌های علوم پزشکی کردیم و در این راستا یکی از مهم‌ترین اقدامات، شناسایی فعالیت‌ها و استاندارد کردن سنجه‌های عملکرد از اقدامات اساسی است که هم‌ اکنون فعالیت‌ها و سنجه‌ها به صورت دقیق احصا و بر پایه بودجه بندی مبتنی بر عملکرد قرار گرفته و توانستیم با استفاده از زیرساخت‌های موجود و یکپارچه این مهم را به سرانجام برسانیم و قرار است در بودجه بندی سال ۹۷ وزارت بهداشت از این روش بهره ببریم.

ابوالحلاج گفت: وزارت بهداشت با تغییر رویکرد از روش حسابداری نقدی به روش حسابداری تعهدی و استقرار سیستم بهای تمام شده خدمات و فعالیت‌ها، بودجه بندی مبتنی بر عملکرد را طراحی کرده است تا مجموعه وزارت بهداشت بتواند گام بزرگ‌تر و دقیق‌تری را در جهت مدیریت هزینه و بهره وری و تحلیل نتایج داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/RsEox

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک