مدیرکل سلامت شهرداری تهران مطرح کرد:

ضرورت تبدیل تعیین کننده‌ها و مولفه‌های سلامت به مسئله اجتماعی

۱۳۹۷/۰۲/۰۵ در ۱۹:۰۳

زینب نصیری

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: حضور داوطلبانه ذینفعان جامعه و مشارکت‌های مردمی در تمام سطوح تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت کمک زیادی به اجتماعی شدن سلامت می‌کند.

به گزارش ایران پزشک، زینب نصیری در همایش مجمع سلامت استان تهران با اشاره به ضرورت تبدیل تعیین کننده‌ها و مولفه‌های اجتماعی سلامت به مسئله اجتماعی اظهار کرد: اداره کل سلامت شهرداری تهران باید با توجه و حمایت طلبی در خصوص تحقق محورهای اصلی حضور و مشارکت مردم در بحث سلامت، شرایط حضور ذینفعان در تمام سطوح تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت از سطح محلات تا کل شهر تهران را فراهم کند.

وی افزود: حضور ذینفعان در سطح محلات که به صورت کانون محور، محلات ۳۵۴ گانه در خانه‌های سلامت و NGO های مردمی که متخصص حوزه سلامت که مطالبات مردم را نمایندگی می‌کنند در کنار پاسخ‌گویی مسئولان به این موضوع و قطعا کمک زیادی به اجتماعی کردن سلامت خواهد کرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: تقویت نقش تسهیل‌گری نهادهای حاکمیتی برای جامعه مدنی می‌تواند ضمن تقویت مسئولیت‌پذیری اجتماعی فردی و سازمانی، به هم‌افزایی سیستمی و گروهی تبدیل شود که این امر کمک زیادی به سلامت خواهد کرد.

نصیری بیان کرد: مقوله مسئولیت‌پذیری اجتماعی و پاسخ‌گویی سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی سال‌هاست در دنیا مطرح شده، اما در ایران قدمت زیادی ندارد و تقویت ابعاد مختلف آن مثل احترام به قوانین، احترام به اخلاقیات جامعه، فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه و توجه به نیروهای انسانی در محورهای محیط زیست، اقتصادی و اجتماعی نیز از محورهای اصلی است که در فرآیند اجتماعی شدن حوزه سلامت باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: پاسخ‌گویی سازمان‌ها و مجموعه‌ها می‌تواند به ترویج مسئولیت اجتماعی در سطح جامعه در حوزه سلامت کمک کند.

نصیری در پایان با اشاره به اهمیت سیاست‌گذاری و ارزش‌گذاری اقدامات داوطلبانه اظهار کرد: نهادهای حاکمیتی می‌توانند به وسیله ارزش‌گذاری‌هایی که در قالب سیستمی شدن اقدامات داوطلبانه انجام می‌دهند به حوزه سلامت کمک کنند و این فعالیت‌ها می‌تواند در حوزه مسئولیت‌پذیری سازمانی و فردی توسعه یابد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QnOk9

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک