دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی:

طرح تحول، فشار کاری زیادی به بیمارستان‌های آموزشی وارد می‌کند

۱۳۹۶/۰۸/۲۹ در ۱۵:۵۹

رادیولوژی

دبیر علمی بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به این‌که در حال حاضر فشار کاری زیادی به بیمارستان‌های آموزشی به واسطه طرح تحول سلامت وارد می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد این بیمارستان‌ها که باید مسئولیت آموزش علمی نیرو‌های متخصص آینده کشور را بر عهده داشته باشند تمام توان خود را برای درمان گذاشته‌اند و این نوعی جفا به حوزه آموزش پزشکی به حساب می‌آید.

به گزارش ایران پزشک، سهراب کیهانی در حاشیه بیست و پنجمن کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: همه موضوعات ارتوپدی از جمله زانو، هیپ، شانه، تروما و اختلالات عضلانی – اسکلتی در این کنگره مورد توجه متخصصان قرار گرفته است.

وی افزود: خوشبختانه توانمندی‌های جراحان ارتوپد ایرانی به حدی است که نه تنها بیماری به خارج از کشور نمی‌رود؛ بلکه بیماران کشور‌های منطقه نیز برای دریافت خدمات درمانی به ایران می‌آیند. البته این نوع خدمات به بیماران خارجی هنوز هدفمند نیست و ضرورت دارد با ساماندهی و رفع موانع موجود به عنوان یک منبع درآمد ارزی برای کشور در نظر گرفته شود.

کیهانی با بیان این‌که بیشتر بیمارانی که از کشور‌های دیگر به ایران می‌آیند سیستم درمانی خوبی دریافت کرده‌اند، افزود: البته برخی مشکلات در حوزه مسائل اقامتی بوده که امیدواریم این مشکلات نیز رفع شود.

وی ادامه داد: این رشته همانند سایر رشته‌های پزشکی درگیر برخی چالش‌ها به واسطه طرح تحول سلامت است؛ البته این طرح بسیار خوب و ضروری است، اما باید اصلاحاتی همچون ساماندهی نحوه ارائه خدمات و سطح ارائه خدمات صورت گیرد تا از صرف هزینه‌های غیرضروری در این طرح خودداری شود.

دبیر عملی این کنگره با اشاره به این‌که در حال حاضر فشار کاری زیادی به بیمارستان‌های آموزشی به واسطه این طرح وارد می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد این بیمارستان‌ها که باید مسئولیت آموزش علمی نیرو‌های متخصص آینده کشور را بر عهده داشته باشند تمام توان خود را برای درمان گذاشته‌اند و این نوعی جفا به حوزه آموزش پزشکی به حساب می‌آید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در پایان بیان کرد: وقتی تعداد جراحی‌ها زیاد می‌شود، عوارض ناشی از آن هم بیشتر می‌شود و این شرایط بار مالی زیادی را به سیستم درمانی کشور وارد می‌کند که باید واکاوی و ساماندهی شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Nt0DK

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک