دبیر انجمن شیرینی و شكلات از قاچاق بودن بیشتر شکلات‌های خارجی خبر داد

طعم تلخ شکلات‌های قاچاق زیر زبان فروشگاهای بزرگ

۱۳۹۵/۰۶/۲۱ در ۱۵:۰۹

دبیر انجمن شیرینی و شکلات کشور از قاچاق بودن اکثر شکلات و شیرینی‌های وارداتی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها فروخته می‌شوند، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، جمشید مغازه‌ای در برنامه صبح و گفت‌وگوی رادیو گفت‌وگو که به موضوع فروش شکلات‌های وارداتی اختصاص داشت با اشاره به این‌که بر شکلات و شیرینی‌های قاچاق، نظارتی وجود ندارد، گفت: توصیه می‌شود این کالاها را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها جمع‌آوری کنند، زیرا این محصولات قاچاق به صورت غیر رسمی وارد کشور می‌شوند.

جمشید مغازه‌ای در خصوص واردات شکلات به داخل کشور در عین صادرات آن گفت: این معضل وجود دارد و شکلات نیز جزو اقلام قاچاقی است که بدون کنترل و نظارت وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به این‌که تولیدات شیرینی و شکلات کشور در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است، گفت: ایران به ۶۶ کشور در دنیا شیرینی و شکلات صادر می‌کند و نسبت به مقداری که در کشور تولید می‌شود، در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تن هم صادر می‌شود.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات کشور درباره کم بودن مقدار صادرات شیرینی و شکلات اظهار کرد: در سال‌های گذشته، صادرات به کشورهای اطراف منطقه بود، ولی الان به خاطر مسایل سیاسی و حاشیه‌ای، این صادرات کاهش یافته است.

مغازه‌ای با اشاره به این‌که به دنبال صادرات شیرینی و شکلات به کشورهای اروپایی هستیم، افزود: رقابت میان کشورهای اروپایی سنگین است و این مسئله نیاز به زمان دارد.

وی در خصوص واردات شکلات، کشور را مستلزم فرهنگ‌سازی در این رابطه دانست و گفت: اصولا ما فرهنگ خارجی‌پسندی داریم و این موضوع در رابطه با شکلات هم صادق است. از طرفی این مواد به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و نظارتی هم وجود ندارد.

مغازه‌ای با ذکر این‌که تعرفه شکلات و شیرینی در حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد است، اظهار داشت: ورود شیرینی و شکلات با این تعرفه آزاد است، اما با این قیمت‌هایی که در فروشگاه‌ها می‌بینیم، این کالاها قاچاق است، زیرا قیمت شکلات و شیرینی وارداتی با این تعرفه‌ها خیلی بالاتر از این مقدار است.

وی در خصوص تاثیر مواد اولیه شیرینی و شکلات در رقابت با برندهای دیگر، بیان داشت: هزینه‌های تولید بالا است و با بالا رفتن قیمت‌ها ما در رقابت تنگاتنگ با برندهای کشورهای دیگر دچار مشکل هستیم و باید به دنبال تسهیل این قیمت‌ها باشیم.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات کشور به ارز آور بودن این حوزه هم اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر ‌در سال، چیزی حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صادرات داریم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/9tpwi

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک