معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت مطرح کرد:

عدم مراجعه به روان‌پزشک، نتیجه بالا نبودن سطح سواد سلامت روان جامعه

۱۳۹۷/۰۱/۲۵ در ۱۸:۰۲

روان

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: سطح سواد سلامت روان مردم مطلوب نیست و باید این سطح از سواد، افزایش یابد.

به گزارش ایران پزشک، علی اسدی گفت: با وجود کارشناسان، سلامت روان در حال بهبود است؛ یکی از وظایف این کارشناسان، آموزش جمعیت عمومی است، اما نباید انتظار داشت که این اتفاق به سرعت به وقوع بپیوندد.

اسدی تاکید کرد: رسانه‌های جمعی، مراکز علمی و دانشگاه‌ها باید روی این موضوع کار کنند، زیرا تا زمانی که سطح سواد سلامت روان مردم به حد مطلوب نرسد، با مشکلاتی از قبیل عدم مراجعه مردم به روان‌پزشک و روان‌شناس و همچنین ترس از انگ روانی مواجه هستیم.

وی بیان کرد: ممکن است افراد به دلیل عدم آگاهی از نوع بیماری یا اختلالی که دارند، برای پیگیری اختلال خود به پزشک مراجعه نکنند؛ در بسیاری مواقع نیز مردم به دلیل انگ بیماری روانی مشکلات خود را پنهان می‌کنند و به روان‌پزشک مراجعه نمی‌کنند.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت به اختلالات روان در شماری از ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۲۳ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور از یک اختلال روان‌پزشکی رنج می‌برند، یعنی از هر چهار نفر در این گروه سنی یک نفر دچار یکی از اختلالات روان‌پزشکی است.

اسدی در عین حال به این نکته نیز اشاره کرد که این میزان اختلالات در هم‌وطنان به معنای آن نیست که نسبت به کشورهای دیگر در وضعیت نامناسبی قرار داریم، بلکه در حال حاضر همین آمار در آمریکا ۲۶ درصد و در برخی کشورها بیشتر است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/zoQT2

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک