عفونت، علت اصلی تشکیل کیست و تومورها در دهان

۱۳۹۶/۰۹/۱۹ در ۱۶:۴۸

دبیر مشاور علمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: شایع‌ترین دلایلی که در تشکیل کیست‌ها و تومورها دیده می‌شود عامل عفونی است که به‌دنبال آلوده شدن پالپ دندان‌ها و در انتهای ریشه دندان و در داخل استخوان به‌ وجود می‌آیند.

به گزارش ایران پزشک، وحید مسگرزاده در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در ارتباط با میزان شیوع شکاف‌های لب و کام اظهار کرد: در مورد آمار این بیماری در ایران اطلاعات دقیقی ندارم، ولی طبق کتاب‌های مرجع، این آمار در آمریکای شمالی ۱ مورد در ۷۰۰ زایمان است.

وی ادامه داد: بر همین اساس یک نوزاد در ۷۰۰ نوزاد دارای شکاف لب یا کام یا هر دو هستند و این آمار به نسبت نژادهای مختلف یا عوامل زمینه‌ای دیگر دارای تغییر است.

دبیر مشاور علمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران افزود: در ایران نیز شاهد این مشکل هستیم و متاسفانه خیلی موارد از این بیماران به علت فقر مالی و قرار داشتن در مناطق محروم از برخوردار بودن از درمان به موقع و مناسب محروم هستند.

این جراح دهان، فک و صورت بیان کرد: در ایران کل امکانات لازم برای جراحی این بیماران فراهم شده و موفقیت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده است.

مسگرزاده ‌در مورد تومورها و کیست‌های حفره دهان نیز بیان کرد: این ضایعات شیوع بالایی دارند که اکثریت آن‌ها دارای ماهیتی خوش خیم هستند. شایع‌ترین دلایلی که در تشکیل کیست‌ها و تومورها دیده می‌شود علت عفونی داشته و به‌ دنبال آلوده شدن پالپ دندان‌ها در انتهای ریشه دندان و در داخل استخوان به‌ وجود می‌آیند.

وی افزود: تومورها و کیست‌ها با عللی دیگر مثل ازدیاد سلول‌های سازنده بافت‌های دندانی یا سلول‌های غدد بزاقی نیز می‌توانند تشکیل و این‌گونه مشکل‌ها را ایجاد کنند؛ البته اکثر این ضایعات باید درمان شوند تا مشکلی برای بیمار در آینده ایجاد نکنند.

دبیر مشاور علمی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با تاکید بر این‌که بسیار مهم است که روش درمانی صحیح در این زمینه نیز اعمال شود، اظهار کرد: در مورد ضایعات بدخیم ناحیه دهان با وجود شیوع کمتر نیز باید بسیار آگاه باشیم. به صورت یک قانون کلی هر گونه تغییر در رنگ یا حالت لایه‌های مخاطی دهان، ایجاد هرگونه زخم در محیط دهان یا ایجاد هر گونه توده، اگر بدون علت واضح و بالای دو هفته باشد باید تحت معاینه و آزمایش حهت تشخیص قرار بگیرد.

این جراح دهان، فک و صورت گفت: درصد بالایی از مراجعان مبتلا به ضایعات بدخیم حفره دهان بسیار دیر اقدام به درمان می‌کنند که هرگونه تعلل در این امر باعث سخت‌تر شدن درمان و پایین‌تر آمدن شانس موفقیت درمان می‌شود.

گفتنی‌ست دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران از ۱۹ تا ۲۲ دی ۹۶ در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/OPhwf

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک