علائم جدایی شبکیه چشم

۱۳۹۶/۰۴/۲۴ در ۱۵:۵۶

شبکیه

یک جراح و متخصص چشم یکی از علائمی که قبل از جدایی شبکیه در چشم فرد مبتلا ایجاد می‌شود را فلوتر یا مگس پران دانست و گفت: علامت دیگری که بسیار اهمیت دارد فلشینگ یا جرقه زدن جلو چشم است.

به گزارش ایران پزشک، ناصر وافی در خصوص مساله جدا شدن شبکیه چشم گفت: ضایعاتی در محیط شبکیه چشم بعضی افراد ایجاد می‌شود که ممکن است به سوراخ شدن شبکیه منجر شود. بی توجهی به این سوراخ، باعث می‌شود که مایع زجاجیه چشم داخل این سوراخ نفوذ کند و سبب جدایی شبکیه شود.

وی افزود: سلول‌های شبکیه به لایه‌های زیرین خود چسبیده و از آن‌ها تغذیه می‌کنند و آن سلول‌ها مکان خوبی برای سلول‌های شبکیه ایجاد می‌کنند. چنانچه این سلول‌ها از لایه‌های زیرین خود جدا شوند بلافاصله از بین می‌روند.

این فوق تخصص شبکیه در ادامه تاکید کرد: بنابراین چیزی که در جدایی شبکیه مهم است این است که بیمار به سرعت تحت درمان قرار گیرد. که این امر به دو دلیل است؛ اول این که این ضایعات گسترش نیابند و نقاط مرکز بینایی را درگیر نکنند و دوم این‌که این سلول‌ها وقتی از لایه‌های زیرین جدا شدند موجب صدمات بیشتر نشوند و ما تا آن‌جا که می‌شود بتوانیم سلول‌های باقی‌مانده را حفظ کنیم.

وی یکی از علائمی که قبل از جدایی شبکیه در چشم فرد مبتلا ایجاد می‌شود را فلوتر یا مگس پران دانست و افزود: افراد مبتلا به این عارضه، احساس می‌کنند که چیزی مثل بال مگس و چیزهای ریز دیگر، جلوی چشم‌شان حرکت می‌کنند.

وافی ادامه داد: علامت دیگری که بسیار اهمیت دارد فلشینگ یا جرقه زدن جلو چشم است. اگر فرد با بروز این مشکل، سریع به پزشک مراجعه کند می‌تواند با لیزر کردن دور سوراخ شبکیه آن را درمان کند.

این جراح و متخصص چشم در پایان در رادیو سلامت اظهار کرد: درمان جدایی شبکیه با استفاده از جراحی‌های مختلف انجام می‌گیرد. افرادی که سابقه جدایی شبکیه در خانواده دارند باید بیشتر مراقب باشند و حتما برای چکاپ به مراکز درمانی مراجعه کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hkmaU

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک