مدیر كل دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت:

عملکرد بالینی پرستاران تنها ملاک اعتباربخشی است

۱۳۹۵/۱۲/۰۸ در ۲۱:۲۳

مدیر کل دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت به اظهارات رییس نظام پرستاری تهران در خصوص جایگاه پرستاری در نسل نوین اعتباربخشی پاسخ داد.

سید محمد حسین میردهقان به دنبال اظهارات حمید چراغی، رییس نظام پرستاری تهران در خصوص اعتباربخشی که صبح امروز در ایران پزشک منتشر شد، عملگرایی و حذف مستندات غیر ضرور را دستاورد غالب اعتباربخشی نسل سوم دانست و ضمن تشکر از معاونت محترم پرستاری وزارت بهداشت و تمامی پرستاران محترم در اقصی نفاط کشور که موجب غنای استانداردهای نوین شده‌اند به خبرنگار ایران پزشک گفت: خوشبختانه امسال برای اولین بار شاهد همسویی استانداردهای حوزه پرستاری و عملکرد بالینی و مراقبتی پرستاران عزیز در اعتبار بخشی نسل سوم هستیم.

وی افزود: در نسل نوین اعتباربخشی اولین بار واژه کلی کارکنان بالینی که غالبا تعبیر آن پرستاران بود به پاسخگویی مستقل پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان تغییر عنوان پیدا کرد.

میردهقان ادامه داد: امروز ما شاهد استانداردهای مستقل، معین و کاملا کاربردی و به دور از مستندسازی‌های غیر ضرور در خدمات پرستاری هستیم.

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به این‌که مدیریت تامین زیرساخت‌ها از پاسخگویی پرستاران خارج شده و عملکرد بالینی پرستاران تنها ملاک اعتباربخشی است، اظهار کرد: البته در مرحله گذر از مستندگرایی دوره‌های قبلی متاسفانه برخی اظهارات بدون آگاهی از محتوا و روش اعتباربخشی همچنان شامل تعابیر تکراری است که مستندسازی و دوری پرستاران از بالین بیمار و … گفته می‌شود و توصیه ما به ایشان، برگزاری جلسات فنی و تحلیل منصفانه استانداردهایی است که به دست توانمند و خبره پرستاران همین سرزمین تدوین شده است. ضمن آن‌که متاسفانه علی رغم تاکیدات فراوان برخی مراکز همچنان در حال طراحی فرم‌ها و چک‌لیست‌های متعدد هستند که مد نظر نسل نوین اعتباربخشی نیست.

میردهقان توضیه کرد: توصیه موکد دفتر نظارت و اعتباربخشی به همکاران شریف و فهیم پرستاری تمرکز بر بالین بیماران و پرهیز از مستند‌سازی‌های غیر ضروری است که حسب تجربه سال‌های گذشته برای دفاع از عملکرد آماده می‌نمایند. این تجربه عملا در بیمارستان‌هایی که تاکنون ارزیابی شده کاملا مشهود بوده و کافی است آن‌چه از رفتار حرفه‌ای پرستاری که مبین مراقبت‌های اثربخش است دنبال کنیم و در اعتباربخشی نسل جدید بالاترین رتبه‌ها را کسب نماییم.

وی در پایان به خبرنگار ایران پزشک گفت: به هر حال تفاسیر کلی و عامه پسند راه گشای صیانت از حرفه مقدس پرستاری نیست و همه ما در کنار هم بایستی در جهت استانداردسازی این خدمات مهم و سرنوشت ساز یاری رسان خدمت گذاران واقعی عرصه سلامت باشیم. انشالله در پایان اولین دوره ارزیابی نسل نوین اعتباربخشی بار دیگر در خدمت جامعه پرستاری خواهیم بود و اگر هر گونه بازنگری لازم باشد در جهت عملگرایی حداکثر به عمل خواهد آمد.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک