عوامل مختل کننده حافظه

۱۳۹۶/۰۲/۰۶ در ۱۶:۰۹

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که مغز انسان نیاز به فراموشی دارد، گفت: مغز ما باید بعضی از اطلاعات را سرپوش گذاری کند تا اطلاعات جدید را درون خود قرار دهد.

به گزارش ایران پزشک، فرامرز امیری با بیان این‌که حافظه ماده اولیه‌ای است که مغز می‌تواند اطلاعات را در آن ثبت کند، گفت: هوش یک مرحله پیشرفته‌تر از حافظه و تجربیات قبلی و البته از کارکردهای دیگر مغز است که فرد می‌تواند مشکلی یا مسئله‌ای را به کمک آن حل کند و بین این دو ارتباطی وجود ندارد.

وی با بیان این‌که حافظه نمره بندی دارد، اظهار کرد: انسان حافظه حسی، کوتاه مدت و بلند مدت دارد که هر کدام از اجزا نمره بندی می‌شوند. برای این منظور تست‌های استاندارد شده‌ای وجود دارد که با توجه به سن، جنس و تحصیلات در هر زیر گروهی می‌توان انجام داد.

این متخضض مغز و اعصاب در پاسخ به این پرسش که آیا برای یک سن خاص، ارزیابی حافظه به طور پیشگیرانه توصیه می‌شود، گفت: خیر، اصلا نیاز نیست؛ اولا ما به فراموشی نیاز داریم. مغز ما باید بعضی از اطلاعات را سرپوش گذاری کند تا اطلاعات جدید را درون خود قرار دهد. اختلال حافظه در دو صورت ارزشمند است و در دو صورت نیاز به بررسی دارد؛ اول این‌که اختلال در کارکردهای اجتماعی داشته باشد. مثلا در مسیربابی، پول شمردن، چانه زدن و غیره مانند قبل نباشد.

وی با تاکید بر این‌که چه بیماری صرع و چه سایر بیماری‌ها در تشکیل، ذخیره و بازیابی حافظه تاثیر نمی‌گذارند، افزود: داروهای بیماری صرع می‌تواند اختلال حافظه ایجاد کند. بار هیجانی بیماری صرع و سایر بیماری‌های مزمن مانند پرفشاری خون، دیابت، خود استرسی، هیجان و نگرانی در تشکیل حافظه و تمرکز اثر سوء می‌گذارد. خُلقِ پایین این افراد اختلال حافظه ایجاد می‌کند و اگر هم‌زمان این افراد دچار اضطراب هستند باید درمان شوند.

امیری در ادامه بیان کرد: دوم کنترل بیماری صرع باید انجام شود. فرد نباید تشنج کند. چون تشنج‌های مکرر اثر سوء دارند. البته بعضی داروهای ضد صرع بیشتر از سایر داروهای ضد صرع، اختلال کارکرد شناختی و اختلال حافظه ایجاد می‌کنند. در این موارد یکی از کارها، تغییر داروهای ضدتشنج است.

وی در خصوص مهم‌ترین مسئله‌ای که باعث اختلال حافظه در افراد مسن، جوان و حتی پیر می‌شود، گفت: عوامل محیطی مداخله‌گر و انگیزه، عوامل محیطی مانند نور، گرما، شرایط تغذیه‌ای، گرسنگی و همچنین زمان آمادگی مغز برای یادگیری یعنی ساعاتی در روز مغز آماده یادگیری است و در ساعت‌هایی هم نمی‌تواند یادگیری داشته باشد. ورزش ذهنی و جسمی مفید است، یعنی مطالعه و یادگیری مهارت جدید.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که آیا بار هیجانی منفی موجب اختلال در حافظه فرد می‌شود، اظهار کرد: این مسئله به خصوص در افراد مسن ممکن است دیده شود. مثلا فرد مسن به علت سکته قلبی، عفونت ریه، جراحی زانو و غیره در بیمارستان بستری می‌شود و بعد از چند روز اختلال حافظه پیدا می‌کند. این افراد بعد از ۲ تا ۳ هفته به حالت عادی بر می‌گردند.

وی در ادامه آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌های گروه E – B و امگا سه را از جمله عوامل تغذیه‌ای موثر بر حافظه و پیشگیری کننده از اختلال حافظه دانست و گقت: برای یادگیری بهتر، ارتباط بین مطالب پیدا کنید و رمزگذاری و تکرار مطالب را داشته باشید. مطالعه و کار را با علاقه و ژرف اندیشی انجام دهید. دقیق خواندن و طبقه بندی مطالب را مدنظر قرار دهید و همچنین کدگذاری روی اطلاعات داشته باشید.

امیری در پایان بروز اختلال حافظه بعد از درمان سرطان را به سرطان مربوط نداست و در برنامه «فراسو» رادیو سلامت گفت: این فرد باید شیوه زندگی خود را تغییر بدهد. ورزش فکری و جسمی داشته باشد. فعالیت هوازی مانند پیاده روی و شنا نیز موثر است. خواب کافی، تغذیه مناسب، دور بودن از آلاینده‌ها نیز به این افراد توصیه می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wKn5c

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک