فاصله علم تا عمل، مانع زمین‌گیر شدن دیابت

۱۳۹۵/۰۹/۰۲ در ۲۰:۵۰

رییس انجمن دیابت اعلام کرد که با وجود افزایش اطلاعات مردم در مورد دیابت، هنوز این آگاهی به عمل تبدیل نشده است.

به گزارش ایران پزشک، اسدالله رجب در برنامه «ره آورد» شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب، گفت: رسانه‌های گروهی سهم قابل توجهی در آشنایی مردم با بیماری دیابت طی سال‌های اخیر داشته‌اند.

وی افزود: طی بررسی انجام شده در سال ۷۱، از ۱۷۶ مجله و روزنامه ادواری تنها ۶ خبر و مقاله در مورد دیابت منتشر شده بود، در حالی‌که امروزه اطلاعات بسیاری در مورد این بیماری و نشانه‌های ابتلا به آن در فضای مجازی و رسانه‌ها منتشر می‌شود.

رجب تصریح کرد: دلیل شیوع قابل توجه ابتلا به دیابت طی سال‌های اخیر در واقع آگاهی مردم از نشانه‌های آن و پیگیری‌ها و مراجعه به پزشک برای درمان است.

وی ادامه داد: در ۳۰ سال گذشته قریب به ۶۰۰ هزار نفر به دیابت مبتلا بودند که برآورد می‌شود امروزه بیش از ۸ میلیون نفر دیابت دارند که با وجود حجم بالای اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های گروهی، بیش از ۵۰ درصد آن‌ها از بیماری خود اطلاعی ندارند.

رییس انجمن دیابت اظهار کرد: با وجود افزایش اطلاعات مردم در مورد دیابت، هنوز این آگاهی به عمل تبدیل نشده، زیرا سلامتی برای اغلب مردم ارزش ندارد و زمانی به ارزش این گنج پی می‌برند که آن را از دست داده باشند.

رجب گفت: با وجود پیشرفت‌های حاصل شده در علم پزشکی، در بسیاری از موارد برای درمان ناتوان هستیم، زیرا بسیاری از بیماری‌ها غیرواگیر است و سال‌ها بدون علامتی در بدن فرد وجود دارد.

رییس انجمن دیابت در پایان اظهار کرد: بنابراین لازم است افراد توجه بیشتری برای انجام چکاپ‌های سالانه داشته باشند و عادات تغذیه‌ای نادرست در زندگی را اصلاح کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1quQi

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک