رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت:

فرآیند تاییدیه رای گیری افراد با استفاده از شماره همراه آغاز شد

۱۳۹۶/۰۴/۲۶ در ۱۵:۳۴

رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با بیان این‌که در انتخابات الکترونیک نظام پزشکی فقط شماره همراه‌هایی قابل قبول است که اپراتورها یا سامانه نظام پزشکی آن را به نام فرد ثبت کرده باشند، گفت: در این فرآیند که از شب گذشته آغاز شده، سوال‌هایی مانند دو رقم آخر شماره نظام پزشکی از فرد پرسیده می‌شود و چنانچه پاسخ اشتباهی ارسال شود، فرد از فرآیند خارج می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید محمود تارا در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص فرآیند انتخابات نظام پزشکی گفت: انتخابات نظام پزشکی در دوره‌های گذشته با مشارکت کمی انجام شد و در شهر تهران در دوره قبل مشارکت ۱۲ درصد بود که این عدد برای کشوری که مردم برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری مشارکت ۷۰ درصدی دارند، رقم مطلوبی نبود، بنابراین تصمیم گرفته شد که امکانات جهت برگزاری انتخابات الکترونیک فراهم شود.

وی با اشاره به غیرحضوری بودن انتخابات الکترونی سازمان نظام پزشکی، یادآور شد: انتخابات الکترونیک تاکنون مباحثی مربوط به انتخابات الکترونیک حضوری بود که در این روش فرد ملزم است در محل رای گیری حاضر شده و فرآیند الکترونیکی و بدون کاغذ انجام شود.

تارا ادامه داد: ۲۵۰ هزار نفری که در شهرها و حوزه‌های مختلف حضور دارند، می‌توانند به صورت غیرحضوری رای دهند و چنانچه این اقدام صورت نمی‌گرفت و تنها یک شعبه در هر شهر وجود داشت، شاید شاهد حضور ۵۰ تا ۸۰ هزار نفر در این انتخابات بودیم.

رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت یکی از مهم‌ترین مزیت‌های انتخابات الکترونیک را کاهش ۲۰۰ هزار سفر شهری و بین شهری اعضای نظام پزشکی برای ثبت رای عنوان کرد و افزود: انتخابات غیرحضوری به صورت آنلاین و با دریافت یک کد رمز ۱۲ رقمی از طریق تلفن همراه ظرف یک تا سه دقیقه قابل انجام است.

تارا اظهار کرد: در راستای فراهم سازی زیرساخت‌ها، کار خود را از سه ماه پیش آغاز کردیم و با بهترین مشاوران در حوزه رمزگذاری مشورت کرده و آن‌ها را به کار گرفتیم و از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشتند نیز دعوت کردیم.

وی افزود: تایید هویت افراد رای دهنده نیز از جمله پیچیده‌ترین مباحث در روند انتخابات است، زیرا آن‌ها حضور ندارند و به صوت غیابی رای خواهند داد و برای رفع شبهه پنج مرحله شناسایی در سیستم تعریف شد تا هویت افراد محرز شود.

ریس دفتر آمار و فناوری وزارت بهداشت با بیان این‌که از شب گذشته فرآیند تاییدیه رای گیری افراد با استفاده از شماره همراه ثبت شده آغاز شده، افزود: در این راستا فقط شماره همراه‌هایی قابل قبول است که اپراتورها یا سامانه نظام پزشکی آن را به نام فرد ثبت کرده باشند و سوال‌هایی مانند دو رقم آخر شماره نظام پزشکی از فرد پرسیده می‌شود و چنانچه پاسخ اشتباهی ارسال شود، فرد از فرآیند خارج می‌شود.

تارا گفت: شماره همراه‌هایی که با اشکال مواجه شده باشند نیز از سامانه انتخابات نظام پزشکی خارج می‌شوند تا اطمینان حاصل شود، تلفن همراهی که با آن رای داده می‌شود، در اختیار فرد حقیقی رای دهنده قرار دارد.

رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت درخصوص جلوگیری از مخدوش سازی آرا نیز بیان کرد: در این راستا به منظور صیانت از آرای اعضای نظام پزشکی، از یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های رمزنگاری دنیا که یکی از آن‌ها سیستم میکس نت است، استفاده کردیم. در این سیستم رمزنگاری از ترکیب چند رمز استفاده می‌شود تا آرای افراد بلافاصله بعد از ورود غیرقابل مشاهده شوند. در هر سیستمی امکان دارد افرادی به گشایش رمزها مبادرت ورزند که در این سیستم امکان آن به هیچ عنوان وجود ندارد.

تارا ادامه داد: سیستم‌های رمزنگاری مورد استفاده در این انتخابات ویژگی ناشناس‌سازی یا گمراه‌سازی دارد به این معنی که امکان فیزیکی گشایش رمز وجود ندارد و مشخص نمی‌شود فرد به چه کسی رای داده است. 

رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: از تمام چرخه‌های پشتیبان کمک گرفته شده است تا درصورت بروز اشکال بتوان از سامانه‌های موازی استفاده کرد و از طرف دیگر سامانه‌های پیامکی برای شعبه‌های حضوری در نظر گرفته شده تا چنانچه ارتباط اینترنتی قطع شد، فعالیت‌های استعلام و تایید هویت افراد و انجام فرآیند انتخابات بدون اختلال انجام شود.

وی گفت: سازمان پدافند غیرعامل و آزمایشگاه‌های فنی آن که بهترین آزمایشگاه تخصصی این حوزه هستند بر فرآیند انتخابات نظام پزشکی نظارت دارند و تاییدیه صادر خواهند کرد بنابراین آن‌ها با بررسی سرورها و فرآیندها، سلامت برگزاری این انتخابات را تایید یا رد می‌کنند.

تارا ادامه داد: حدود ۲۱۰ تا ۲۳۰ هزار نفر به طور قطعی در انتخابات شرکت خواهند کرد و افراد باقی مانده دچار اشکال بوده‌اند، اما جلوی انتخابات آن‌ها گرفته نمی‌شود و می‌توانند به صورت حضوری در انتخابات شرکت کنند.

وی بیان کرد: از افراد خواسته می‌شود که تا روز چهارشنبه در فرآیند تایید هویت شماره‌های تلفن همراه شرکت کنند تا متوجه شویم چه تعداد مجاز به شرکت هستند. تاکنون ۲۰۷ هزار نفر تاییدیه بالادستی گرفته اند و بررسی ها تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داشت. 

تارا در پایان اظهار کرد: فرآیند انتخابات نظام پزشکی تاکنون تحت تهدیدات سایبری قرار نگرفته است و هیچ مشکلی برای برگزاری انتخابات الکترونیک غیرحضوری وجود ندارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/a5tYv

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک