عضو انجن سیاست‌گذاری انجمن رایولوژی مطرح کرد:

فروش غیرقانونی دستگاه‌های سونوگرافی به پزشکان غیر رادیولوژیست

۱۳۹۵/۱۲/۰۶ در ۱۶:۳۹

عضو شورای سیاست‌گذاری انجمن رادیولوژی گفت: وزارت بهداشت به متخلفینی که مبادرت به سونوگرافی غیرقانونی و تحمیل هزینه به مردم می‌کنند کاری ندارد و حتی بعضاً با صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسانه مشوق آن‌ها است، ولی صاحبان سونوگرافی یعنی متخصصین رادیولوژی که سال‌ها عمر خود را صرف آموزش آن کرده‌اند را با موانعی مثل سطح‌بندی از تاسیس مطب و انجام سونوگرافی منع کرده است.

به گزارش ایران پزشک، محمدعلی کریمی در سمینار تازه‌های غربالگری گفت: امروزه در سراسر کشور و حتی در شهرهای مرزی رادیولوژیست‌ها مشغول خدمت رسانی هستند و سونوگرافی روتین بارداری و همچنین بررسی ناهنجاری‌های جنین توسط متخصصین این رشته میسر است.

وی در مورد فواید سونوگرافی بارداری و به ویژه غربالگری، اظهار کرد: انجام سونوگرافی در زمان‌های مشخص در طول بارداری به شرط این‌که به صورت علمی و توسط متخصصین این رشته، یعنی رادیولوژیست‌ها انجام شود علاوه بر اطمینان از سلامت جنین، آگاهی از روند رشد و وزن جنین و کمک به انتخاب روش زایمان، ناهنجاری‌های جنین را نیز شناسایی می‌کند.

کریمی ادامه داد: در این موارد، اگر ناهنجاری با حیات مغایرت داشته باشد مجوز سقط توسط پزشکی قانونی صادر می‌شود. به علاوه، تشخیص آن دسته از ناهنجاری‌هایی که مغایر با حیات نیستند نیز حائز اهمیت است، زیرا رادیولوژیست با این‌کار متخصصین زنان و نوزادان را از وضعیت جنین آگاه می‌کند تا آمادگی مراقبت از نوزاد پس از تولد را داشته باشند.

وی بیان کرد: با در نظر گرفتن موارد فوق در بعد کلان کشوری، رادیولوژیست‌ها با پیشگیری از تولد هزاران نوزاد معلول و جلوگیری از صرف هزینه‌های سنگین مراقبت و نگه‌داری از آن‌ها خدمات ارزشمندی به ارتقای سطح سلامت جامعه و همچنین اقتصاد بهداشت کشور خواهند داشت.

عضو شورای سیاست‌گذاری انجمن رادیولوژی  ادامه داد: سونوگرافی یکی از پیچیده‌ترین روش‌های تصویربرداری است که رادیولوژیست‌ها پس از کسب رتبه‌های برتر آزمون تخصص پزشکی و گذراندن دوره چهار ساله تخصصی بر آن مسلط شده و به طور علمی و اصولی آن را انجام می‌دهند.

کریمی تصریح کرد: متاسفانه جریان مافیای واردات بی‌رویه دستگاه‌های سونوگرافی با قدرت و نفوذی که دارند هم به فروش غیرقانونی این دستگاه‌ها به پزشکان غیر رادیولوژیست (عمدتاً متخصصین زنان) و هم به آموزش دو سه روزه و غیرعلمی آن‌ها مبادرت می‌کنند و شاید در صدور برخی بخشنامه‌های غیرکارشناسی از سوی وزارت بهداشت نیز دست داشته باشند.

وی عنوان کرد: همکاران محترم متخصصین زنان و زایمان نیز به دلیل بی‌اطلاعی از وسعت بی‌انتهای علم سونوگرافی صرفاً با شرکت در این کلاس‌های غیرقانونی و آشنایی با چند دکمه دستگاه سونوگرافی مبادرت به انجام سونوگرافی و اخذ وجه از بیماران می‌کنند. این رویه نادرست و غیرقانونی با چراغ سبز عدم نظارت وزارت بهداشت روز به روز در حال گسترش است و قربانیان اصلی آن، یعنی مردم، از این ماجرا بی‌خبرند. البته خدمات ارزشمند همکاران متخصص زنان در حیطه تخصصی خودشان بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

عضو شورای سیاست‌گذاری انجمن رادیولوژی در پاسخ به این‌که سونوگرافی توسط افراد غیرحرفه‌ای چه آسیب‌هایی می‌تواند داشته باشد، گفت: پاسخ واضح است و نیازی به توضیح ندارد. ولی باید بدانید که وزارت بهداشت به متخلفینی که مبادرت به سونوگرافی غیرقانونی و تحمیل هزینه به مردم می‌کنند کاری ندارد و حتی بعضاً با صدور بخشنامه‌های غیرکارشناسانه مشوق آن‌ها است، ولی صاحبان سونوگرافی یعنی متخصصین رادیولوژی که سال‌ها عمر خود را صرف آموزش آن کرده‌اند را با موانعی مثل سطح‌بندی از تاسیس مطب و انجام سونوگرافی منع کرده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dJcFK

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک