انتقاد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بی‌توجهی به نظام سطح‌بندی

فشار کاری بر پرستاران مضاعف شده

۱۳۹۴/۱۱/۱۹ در ۲۱:۴۹

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه بار مسئولیت پرستاران با اجرای طرح تحول سلامت افزایش یافته، از بی‌توجهی به نظام سطح‌بندی خدمات پرستاری انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از خانه ملت، حمیدرضا عزیزی فارسانی، با انتقاد از وضعیت پرستاران در کشور به ویژه بعد از اجرای طرح تحول سلامت، گفت: واقعیت آن است که درحوزه سلامت نسبت به جمعیت بیمار با کمبود پرستار روبه‌رو هستیم که رسیدگی به این وضعیت باید در اولویت وزارت بهداشت قرار گیرد.

وی افزود: از سویی دیگر با اجرایی شدن طرح تحول سلامت، فشار کاری بر پرستاران مضاعف شده، این در حالی است که به نسبت فعالیت سخت و مضاعفی که دارند، حقوق آنها پرداخت نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و رئیس‌جمهور درخواست داریم تا اعتبارات وزارت بهداشت را به طور کامل بپردازد تا این وزارتخانه بتواند تعهدات خود را در قبال جامعه پرستاری عملیاتی کند و همچنین برنامه‌ریزی مناسبی برای کادر پیراپزشکی داشته باشد تا شاهد کاهش نارضایتی‌های این قشر در جامعه باشیم.

وی با بیان اینکه در صورت اجرایی شدن سطح‌بندی خدمات پرستاری تا حدود زیادی از کمبود نیروی پرستار کاسته خواهد شد، تاکید کرد: البته با توجه به شرایط موجود و محدودیت منابع مالی این سطح‌بندی تاکنون اجرایی نشده که اگر وزارت بهداشت بتواند برای عملیاتی شدن آن تمهیداتی بیندیشد بدون‌شک نیروی پرستار با انگیزه بیشتری به فعالیت می‌پردازد.

عزیزی فارسانی گفت: سطح‌بندی خدمات نوعی تعرفه‌گذاری خدمات است که فعالیت پرستاران نسبت به نوع خدمات آنها ارزیابی شده و حقوق و مزایای آنها نیز بر این اساس تعیین خواهد شد.

وی با اشاره به مراجعه بیشتر بیماران به بیمارستان‌های دولتی پس از اجرای طرح تحول سلامت، اظهار کرد: در طرح تحول سلامت تقاضا و مراجعات بیماران برای دریافت خدمات از بیمارستان‌های دولتی افزایش یافته است چراکه با قیمت پایین می‌توانند بهترین خدمت را دریافت کنند، با وجود افزایش متقاضیان بیمارستان‌های دولتی اما نه‌تنها نیروی پرستار افزایش نیافته بلکه فشار کاری این قشر افزایش یافته است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: به نظر می‌‌رسد وزارت بهداشت باید برای بهبود وضعیت قشر پرستار تدابیر لازم را بیندیشد زیرا نارضایتی این قشر بر نحوه خدمت رسانی آنان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HjLoO

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک