کمپین اهدای خون در پنج‌شنبه آخر سال

فقط یک روز تا قهرمانی فرصت است

۱۳۹۶/۱۲/۲۳ در ۱۷:۳۷

کمپین اهدای خون در پنج‌شنبه آخر سال

روزهای پایانی سال ۹۶ در حالی فرا می‌رسد که حوادث ناگوار زیادی را تا امروز پشت سر گذاشتیم. از ریزش معدن تا زلزله کرمانشاه و سقوط هواپیما و البته تصادفات جاده‌ای. با نزدیک شدن نوروز و افزایش حجم مسافرت‌های جاده‌ای هر سال با تعداد زیادی مجروح و زخمی روبه‌رو هستیم که برای هر اقدام درمانی جدی ممکن است به خون نیاز داشته باشند. در کنار این موضوع بیمارانی را داریم که مصرف خون مداوم دارند و البته بیمارانی نیز در بیمارستان‌ها نیازمند خون هستند. همین موضوع باعث می‌شود تا در مواقع خاصی از سال نیاز به خون بیش از گذشته احساس شود. با سرد شدن هوا و البته با نزدیک شدن به ایام عید و اوج گرفتن حجم کارهای انباشته در آخر سال٬ مردم کمتر به موضوع اهدای خون می‌پردازند که این موضوع حجم منابع خونی را با کمبود مواجه می‌کند. در همین راستا کمپینی با مشارکت پایگاه خبری ایران پزشک و سازمان انتقال خون شکل گرفت تا در آخرین پنج‌شنبه سال مردم با اهدای خون که صدقه جاریه است، ثوابی را هدیه به روح گذشتگان‌شان کنند.

بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره کمپین اهدای خون در پنج‌شنبه آخر سال گفت: این کمپین بر اساس تفکر اهدای خون داوطلبانه و ایثارگرانه شکل گرفته است. این پویش با دو هشتگ #قهرمان_باش و #سرخی_زندگی فعال و با استقبال مردم روبه‌رو شده است. روزهای پایانی سال برای همه افراد جامعه روزهای شلوغی است، اما در همین شرایط نیز بیماران در بیمارستان‌ها نیاز به خون دارند و در واقع مانند همه روزهای سال به خون نیاز است.

 

کمپین اهدای خون در پنج‌شنبه آخر سال

 

سخنگوی سازمان انتقال خون با حمایت از این پویش بیان کرد: آخرین پنج‌شنبه سال بهترین فرصت برای اهدای خون و تقدیم ثواب آن به روح درگذشتگان است؛ خیراتی که اثرات ماتاخر دارد و ثوابش مدت‌ها می‌ماند. در واقع می‌تواند جان کسی را نجات بدهد و نجات یک نفر مانند نجات تمام بشریت است.

وی تاکید کرد: اهداکنندگان خون می‌توانند برای اهدای خون در آخرین پنج‌شنبه سال به نزدیک‌ترین مرکز انتقال خون محل سکونت یا کار خود مراجعه کنند. کارکنان انتقال خون در سراسر کشور برای این کمپین و حضور اهداکنندگان خون آمادگی کامل دارند.

مدیرکل دفتر مدیرعامل سازمان انتقال خون اظهار کرد: اهداکنندگان می‌توانند علاوه بر اهدای خون، پلاکت و پلاسما نیز اهدا کنند.

 

کمپین اهدای خون در پنج‌شنبه آخر سال

 

وی ضمن تشکر از همه شهروندانی که با اهدای خون برای نجات جان شهروندان اقدام می‌کنند، گفت: همه ساله با فرارسیدن فصل سرما میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون برای اهدای خون کم می‌شود. این در حالی‌ست که در ایام نوروز میزان مصرف خون در بیمارستان‌ها به علت حوادث و تصادفات افزایش می‌یابد. در کلان شهرها به خاطر ارجاع بیماران و افزایش عمل‌های جراحی به خصوص در روزهای پایانی سال این کاهش محسوس‌تر است.

حاجی بیگی با بیان این‌که زمان مجاز نگهداری از خون بین ۲۱ تا ۳۵ روز است، گفت: در نتیجه نیاز به اهدای خون یک نیاز همیشگی است و با توجه به ایام تعطیلات و افزایش مصرف خون در بیمارستان‌ها نمی‌توان از این نیاز چشم‌پوشی کرد.

وی تاکید کرد: حداقل سن اهدای خون در کشور ۱۸ سال و حداکثر ۶۰ سال است و آقایان در سال ۴ بار و خانم‌ها ۳ بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند به شرطی که بیش از ۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشند. اهداکنندگان هنگام مراجعه به مراکز اهدای خون باید کارت ملی را به همراه داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/dVAit

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک