وزیر بهداشت مطرح کرد:

فوت سالانه ۱۶ هزار نفر به واسطه حوادث ترافیکی

۱۳۹۶/۱۰/۳۰ در ۱۶:۵۶

وزیر بهداشت با بیان این‌که عدم توجه به ایمنی محیط کار موجب مرگ ۳ هزار نفر و بستری ۳۰ هزار نفر و معلولیت ۱۵۰ هزار نفر می‌شود، گفت: سالانه ۸۰۰ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران که در سالن همایش‌های رازی تهران برگزار شد، گفت: بدون تعارف اتفاقاتی هم‌چون پلاسکو و تعداد مصدومین ناشی از این حوادث، نماد کاستی‌ها و قصورهایی‌ست که سال‌ها روی هم انباشته شده و نتیجه‌اش مرگ و معلولیت است.

وی افزود: حوادث ترافیکی جان ۱۶ هزار نفر را در سال می‌گیرد؛ حدود ۴۵ فوت روزانه ناشی از حوادث در کشور معادل یک هواپیما و بیشتر از چیزی است که در حادثه سانچی اتفاق افتاد. روز گذشته بالغ بر ۱۰۰ نفر فوت شدند یا دچار معلولیت به واسطه تصادفات شدند. ۳۳۳ هزار نفر در سال مصدوم داریم که یعنی روزانه حدود ۹۰۰ مصدوم است که برخی دچار معلولیت می‌شوند. متاسفانه ۳۵۰۰ نقطه حادثه خیز داریم و حدود ۶۰ درصد آن‌ها نقاط پر تکرار حادثه خیز هستند.

هاشمی با بیان این‌که عدم توجه به ایمنی محیط کار موجب مرگ ۳ هزار نفر و بستری ۳۰ هزار نفر و معلولیت ۱۵۰ هزار نفر می‌شود، ادامه داد: سالانه ۸۰۰ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان این‌که ۴۰ درصد کارگاه‌های ما از ایمنی لازم برخوردار نیستند، اظهار کرد: از طرفی تعداد فوتی‌ها ناشی از نبود ایمنی در محیط کار، دو هزار نفر است. هم‌چنان اغلب ساخت و سازها توسط مجریان ذیصلاح انجام نمی‌شود. بیمارستانی که من کمتر از یک سال پیش افتتاح کردم بر اثر زلزله فرو ریخت، در حالی‌که بیمارستان‌ها و ساختمان‌های قدیمی‌تر سرپا ماندند، این موضوع نشان ‌می‌دهد مشکلی وجود دارد. آمار بالای حوادث و مصدومین ناشی از آن نشان می‌دهد مشکل ما قانون گریزی است و باید به عمل به قانون تن دهیم.

هاشمی گفت: با اجرای مقررات ملی ساختمان می‌توان از بسیاری از حوادث پیشگیری کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین به نظر می‌رسد صنعت بیمه، علی‌رغم تلاش‌هایی که انجام داده، بازدارنده نیست و نتوانسته در کاهش حوادث نقشی داشته باشد. باید از تجربه جهانی استفاده کنیم و جامعه‌ای ایمن بسازیم. امیدواریم شاهد تحرک بیش‌تری در سه قوه باشیم. معتقدم قوه قضاییه نقش پررنگ‌تری از سایر قوا دارد، زیرا می‌تواند برخورد بازدارنده داشته باشد.

وی با بیان این‌که باید در محل‌ها سرکشی کنیم تا اگر تهدیدی برای ساکنان وجود دارد گزارش شود، گفت: آمار تصادفات و نزاع‌ها نگران کننده است. ما خود را میراث‌خوار تمدن بزرگ می‌دانیم و مسلمان هستیم، برای‌مان زشت است که تعدادی جان خود را بر اثر نزاع از دست می‌دهند یا معلول می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sE50A

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک