قبل از مصرف نجوشانید! / علت درج جمله معروف روی قوطی‌های کنسرو ماهی

۱۳۹۷/۰۱/۱۴ در ۰۱:۵۲

تن ماهی

رییس کمیته تخصصی بهداشت مواد غذایی جامعه دامپزشکان ایران درباره جمله «قبل از مصرف به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید» که روی قوطی‌های کنسرو درج می‌شود، در یادداشتی نوشت: نوشتن این جمله معروف به معنی رفع مسئولیت قانونی از تولیدکننده است. این جمله مانند این است که روی پاکت شیر پاستوریزه یا استریل بنویسیم: «قبل از مصرف بجوشانید!»

به گزارش ایران پزشک، آراسب دباغ مقدم در کانال تلگرامی خود نوشت:

سال‌هاست جمله‌ای با این عنوان روی قوطی‌های کنسرو ماهی تون تولید داخل کشور ایران درج می‌شود: «قبل از مصرف به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید». مشخص نیست که این جمله از چه موقع وارد صنعت کنسرو سازی شده و در زمان ورود این جمله به صنعت کنسرو ماهی تون، وضعیت فناوری در کارخانجات این صنعت چگونه بوده است.

علت نوشتن این جمله این است که اگر فرآیند استریلیزاسیون قوطی کنسرو در اتوکلاو کارخانه از نظر دما یا زمان یا هر دو به نحو مطلوبی طی نشده و هاگ (اسپور) باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در قوطی باقی مانده باشد و پس از مدتی به شکل رویشی (وجتاتیو) درآید و سم (توکسین) بوتولین تولید کند، این جوشاندن در منزل، سم بوتولین را که ماهیتی پروتئینی دارد، تقلیب (دناتوره) کرده و آن را خنثی سازد و مانع مرگ مصرف کننده شود! حال آن که اگر از چهار گوشه جهان به جز ایران، کنسرو ماهی تهیه کنید، هرگز چنین جمله‌ای را روی آن نخواهید دید.

اصولا طبق قوانین ایمنی مواد غذایی، هیچ تولید کننده‌ای مجاز نیست بخشی از تامین سلامت مواد غذایی تولیدی خود را بر‌ گردن مصرف کننده بیندازد. مگر این‌که فناوری مناسب در این زمینه وجود نداشته باشد.

تولید کننده کنسرو ماهی تون موظف است ضمن دقت در تنظیم دما و زمان اتوکلاو (بارم استریلیزاسیون) برای استریل کردن کنسرو، پس از تولید نیز آن را به مدت مناسب، قرنطینه (گرمخانه گذاری) کرده و پس از انجام آزمایش‌های میکروبی و تایید آزمایشگاه کارخانه مبنی بر سالم بودن محتویات کنسروها و عاری بودن از باکتری‌های بی‌هوازی، آن را به بازار مصرف عرضه کند.

نوشتن جمله معروف «قبل از مصرف، ۲۰ دقیقه بجوشانید» به معنی رفع مسئولیت قانونی از تولیدکننده است. این جمله مانند این است که روی پاکت شیر پاستوریزه یا استریل بنویسیم: «قبل از مصرف بجوشانید!»

متاسفانه در صدا و سیما و حتی شبکه‌های تخصصی آن مانند رادیو سلامت نیز بر این جمله نادرست مکرر تاکید می‌شود و برخی از مدعوین که در زمینه ایمنی مواد غذایی دانش تخصصی ندارند، همچنان بر آن پافشاری می‌کنند. معلوم نیست که چه هنگام قرار است وزارت بهداشت، دستور حذف این جمله مضحک را از روی قوطی‌های کنسرو صادر کند.

حمایت از کالای ایرانی که شعار امسال کشور است، فقط به جلوگیری از واردات نیست، بلکه بخشی از آن هم به جلب اطمینان مصرف کنندگان از ایمنی و کیفیت محصولات تولیدی از جمله مواد غذایی بر می‌گردد.

همکاران محترم سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در راستای تضمین ایمنی کنسروها و به ویژه کنسرو ماهی تون، در سال حمایت از کالای داخلی، ضمن افزایش نظارت بر مرحله اتوکلاوکردن و مدت زمان قرنطینه گذاری در کارخانه‌های کنسروسازی، جمله خنده دار «قبل از مصرف، ۲۰ دقیقه بجوشانید» را حذف کنید. بد نیست چند مدل قوطی کنسرو از آن طرف آب تهیه‌ کرده و نوشته‌های روی آن را مطالعه بفرمایید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/g3rO6

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک