سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

قیمت دارو هیچ تغییری نخواهد داشت

۱۳۹۷/۰۱/۲۷ در ۱۱:۳۸

ایرج حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: قیمت دارو فعلا هیچ تغییری پیدا نکرده و مسئولین ارشد دولت نیز قول دادند که هیچ تغییری در این زمینه به وجود نخواهد آمد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با حضور خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره واگذاری برخی از وظایف سازمان غذا و دارو به سازمان استاندارد گفت: استانداردهایی که بر عهده وزارت بهداشت بوده هنوز برقرار است. در مورد تجهیزات پزشکی نیز درخواست شده که نظارت‌های بیشتری انجام شود. نقش وزارت بهداشت در مورد محصولات غذایی بسته‌بندی شده است. تلاش همه مجموعه این است که استاندارد نظارتی بالا برود. البته مهم این است که نظارت‌های شخصی و مکانیزم‌های خود کنترلی ارائه کنندگان را بالا ببریم.

وی افزود: نمی‌توان برای همه رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها ناظر مقیم گذاشت. زیرا بسیار پرهزینه است و روش درستی نیست. باید با ارتقای فرهنگی، این نظارت‌ها را نیز تقویت کنیم.

 

وضعیت بهداشتی و درمانی مناطق زلزله زده

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره مشکلات و بیماری‌های احتمالی در مناطق زلزله زده اظهار کرد: برخی بیماری‌ها در مناطق زلزله زده جزو بیماری‌های نسبتا بومی هستند. در این مناطق عقرب گزیدگی و مار گزیدگی حتی قبل از زلزله نیز وجود داشته است. یکی از عوامل شیوع بیماری سالک در زیر نخاله‌های ساختمان جمع می‌شود و وقتی در آب و فاضلاب دچار مشکل باشیم، بیماری‌های گوارشی نیز به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: با تذکرات جدی که انجام شد اقدامات خوبی طی یک ماه گذشته انجام شده و باید انجام بگیرد. افزایش غیرعادی بیماری در مناطق زلزله زده وجود ندارد.

 

قیمت هیچ دارویی تغییر پیدا نکرده است

حریرچی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره شبهاتی درباره افزایش قیمت دارو برای بیماران خاص اظهار کرد: قیمت هیچ دارویی در حال حاضر تغییر پیدا نکرده است و هیچ دارویی نیز طی ۲۰ روز تا ۱ ماه اخیر با پروفورم‌های جدید وارد نشده که شامل تغییر قیمت شود. همان‌طور که معاون اول رییس جمهور نیز گفت، در مورد دارو هیچ تغییر قیمتی رخ نخواهد داد.

وی افزود: طی جلساتی که برگزار می‌کنیم، همه مسئولین قول می‌دهند که ارز مورد نیاز دارو را که ارز مبادله‌ای است به قیمت سابق تامین کنند و مابه‌التفاوت را بانک مرکزی بدهد. در مورد ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی نیز قسمتی با ارز مبادله‌ای وارد می‌شود که آن را نیز مانند دارو تامین کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که سامانه ۱۹۰ برای نظارت بر این کار به طرز بسیار فعالی مشغول است، گفت: قیمت دارو فعلا هیچ تغییری پیدا نکرده و مسئولین ارشد دولت نیز قول دادند که هیچ تغییری در این زمینه به وجود نخواهد آمد. مردم هر تغییر قیمتی که رخ داده را به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند.

 

بیمه دندان‌پزشکی

حریرچی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره تاسیس صندوق بیمه دندان‌پزشکی گفت: ایده اولیه این کار سال‌هاست وجود دارد و اعتقاد داریم که خدمات دندان‌پزشکی در پرداختی از جیب مردم تاثیر بالایی و حدود ۱۸ تا ۲۲ درصد دارد. البته بیمه مربوط به دندان‌پزشکی مسائل خاص مربوط به خود را دارد. زیرا وابستگی کامل به پیش‌گیری دارد. برخی عوامل به رفتارهای فردی مرتبط می‌شود و نمی‌توان گفت که اگر کسی مسواک نمی‌زند یا شیرینی و شکلات هم مصرف می‌کند، می‌تواند حق بیمه یکسانی با کسانی بدهد که این کارها را انجام نمی‌دهند.

وی بیان کرد: مذاکرات این کار در حال انجام است و بهترین پیشنهاد این است که خود دندان‌پزشکان و صنف وارد این کار شوند. زیرا در بازار دندان‌پزشکی نیز بازار پیچیده‌ای وجود دارد. برخی از دندان‌پزشکان بی‌کار هستند و برخی مطب دارند و هزینه‌های سنگینی کردند و برخی با تعرفه عادلانه و معقول کار می‌کنند و برخی نیز با تقاضای القایی و تخلف، سطح قیمت‌ها را بالا می‌برند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خود صنف دندان‌پزشکان می‌تواند این بیمه را به صورت انبوه خرید کند.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار کرد: نمی‌توان برای تاسیس صندوق بیمه دندان‌پزشکی تاریخ تعیین کرد.

 

قیمت گذاری تجهیزات پزشکی

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره قیمت گذاری تجهیزات پزشکی گفت: وزارت بهداشت تابع دولت است. در سال ۹۳ بر اساس مصوبه‌ای به وزارت بهداشت تکلیف شده که تجهیزات پزشکی قیمت گذاری شود. سوال این‌جاست که اگر قیمت گذاری تجهیزات پزشکی انجام شود چه مشکلی ایجاد می‌کند.

وی افزود: می‌گویند وزارت بهداشت اصلا نباید برای تجهیزات پزشکی قیمت بگذارد. قبل از طرح تحول سلامت، قیمت حداقل ۵۰ درصد تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی کشور، ۲ برابر بازار مشابه بود. باید سوال کرد که آیا قیمت تجهیزات و خرید تجهیزات پزشکی نسبت به طرح تحول سلامت کمتر شده یا بیشتر؟

 

داروخانه‌های بیمارستانی و عدم ارائه برخی داروها

حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره این‌که گاهی داروخانه‌های بیمارستانی برخی داروهایی که پزشک بیمارستان نوشته را به بیمار ارائه نمی‌کنند، گفت: برخی از داروخانه‌های بیمارستانی، داروخانه بستری هستند. همه بیمارستان‌ها، داروخانه سرپایی ندارند. داروخانه‌های بستری نیز مجاز به پیچیدن نسخه سرپایی نیستند.

وی بیان کرد: ممکن است بیمار به بیمارستانی مراجعه کند که پزشک ارتوپد یا چشم حضور دارد و از پزشک بخواهد که داروی دیگری را بنویسد یا تمدید کند و ممکن است داروخانه آن دارو را نداشته باشد. در عین حال اگر بیمارستان، داروخانه سرپایی داشته و مکلف باشد که دارویی را تهیه کند و نداشته باشد، به جز برخی کمبودهای دارویی، باید به سامانه ۱۹۰ اطلاع داده شود.

 

ظرفیت تولید شرکت‌های دارویی داخلی

معاون کل وزارت بهداشت درباره ظرفیت تولید شرکت‌های دارویی گفت: ظرفیت تولید شرکت‌هایی دارویی ایران حداقل ۲ برابر مصرف است. از طرفی گفته می‌شود که ۶۰ درصد ظرفیت تولید این شرکت‌ها نیز خالی است. تنها راه استفاده از این ظرفیت، صادرات است که عوامل زیادی بر آن تاثیر دارد.

وی بیان کرد: اولا برای صادرات ما باید GMP مورد تایید شرکت‌های بین المللی را تامین کنیم. برخی اقدامات برای صادرات باید در خود کارخانه انجام شود و برخی اقدامات نیز به دیپلماسی و کارهای اداری مربوط می‌شود.

حریرچی اظهار کرد: یکی از اقدامات وزیر بهداشت در سفرهای خارجی همین بازاریابی برای داروهای تولید داخل است تا بتوانیم به صنعت دارویی کشور کمک کنیم. یکی از مهم‌ترین نکات این است که بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه دید مثبتی به سیستم بهداشت و درمان ایران دارد. در نتیجه باید از این پتانسیل استفاده کنیم و افق صنعت دارو را از بازار داخل فراتر ببریم.

پایان پیام/

خبرنگار: امیر پروسنان

پیوندک: http://iranMD.com/Mdt7d

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک