وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

لایحه حمایت از معلولان به مجلس جدید تقدیم می‌شود

۱۳۹۵/۰۲/۰۲ در ۱۴:۲۱

وزیر تعاون

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارسال لایحه حمایت از معلولان به مجلس جدید خبر داد.

به گزارش ایران پزشک، علی ربیعی در مراسم افتتاح کلینیک توانبخشی نابینایان در مرکز جامع توانبخشی خزانه، با تبریک میلاد امام علی (ع) و روز پدر گفت: پارسال در هفت استان، ۹۰ درصد وسایل توانبخشی مددجویان تامین شد.

وی افزود: غربالگری شنوایی و بینایی نیز برای کمک به این نوع معلولیت‌ها از برنامه‌های بسیار مهم ما به شمار می‌رود تا کمک کنیم افراد کمتر به حد نهایی معلولیت برسند و زندگی راحت خود را داشته باشند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یکی از برنامه‌های این وزارتخانه در سازمان بهزیستی را برنامه‌های پیشگیری متصل عنوان کرد و گفت: اگر در این سنین، قدرت بینایی بچه‌هایی که در معرض نابینایی هستند، افزایش یابد، از وابستگی آنان کاسته می‌شود و می‌توانند خودکفا شوند.

ربیعی افزود: با مطالعات علمی انجام شده، مرکزی که دید کم (low vision) خطاب می‌شود و هزینه بالایی نیز ندارد، «دانش بنیان» به شمار می‌رود و در این مرکز با آموزش به کودکان، قدرت تشخیصی آنان از اشیا و پدیده‌های مختلفی که بعدها در زندگی خود با آن مواجه می‌شوند، افزایش می‌یابد.

وی در ادامه در خصوص لایحه حمایت از معلولان نیز گفت: با بررسی‌های انجام شده، این لایحه به مجلس دوره کنونی (نهم) نمی‌رسد، اما با تمهیدات لازم با نمایندگان مجلس جدید که چند همکار بهزیستی نیز در آن حضور دارند، با درخواست تعدادی از نمایندگان، این لایحه دوباره به جریان خواهد افتاد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این بار لایحه حمایت از معلولان با عنوان «قانون» به مجلس تقدیم می‌شود؛ در جلسه شورای اجتماعی دولت در کمیسیون اجتماعی، تصمیم گرفته شد که در مجلس آینده با کمک نمایندگان، این لایحه دوباره به جریان بیافتد چون کارهای کارشناسی آن انجام شده است؛ بنابراین با سرعت بیشتری در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

 

برای فائق آمدن به آسیب‌های اجتماعی، خانواده را کانون قرار دهیم

ربیعی در ادامه با تاکید بر این‌که خانواده مهد مقابله با آسیب‌های اجتماعی و توانبخشی افراد است، افزود: برای فائق آمدن بر آسیب‌های اجتماعی باید خانواده را کانون قرار دهیم و بر این اساس بهزیستی در خانه مورد توجه جدی قرار دارد.

وی با یادآوری آغاز هفته سلامت گفت: برای سلامت ایرانیان وظایف گسترده‌ای داریم؛ درمان نیز بخشی از زنجیره سلامت است. مراقبت بهداشتی به علاوه پیشگیری پیش از درمان بخش زیادی از وظایف سلامت است و پس از درمان، توانبخشی و توانمندسازی در سلسله زنجیره سلامت به شمار می‌رود و باید برای آن برنامه‌ریزی شود.

 

جامعه نیازمند سلامت اجتماعی و روان است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بسیاری از دستگاه‌ها در موضوع کلان سلامت دخیل هستند، اما توجه به سلامت اجتماعی و روان نیز بسیار مهم است.

ربیعی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده، فقط مسایل سنتی دلیل بسیاری از آسیب‌های اجتماعی امروزی نیست، بلکه نا امنی روانی، نا امیدی از آینده، فقدان سرمایه اجتماعی و کانون نبودن خانواده‌ها منجر به بسیاری از آسیب‌های اجتماعی شده است.

وی سلامت اجتماعی و روان را موضوعی بسیارمهم دانست و گفت: با برگشت به کانون خانواده به عنوان کانون اعتماد و سرمایه اجتماعی، می‌توان به سلامت روان دست یافت.

لازم به ذکر است در این مراسم با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور و دیگر معاونان و مدیران کل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دست اندرکاران راه‌اندازی این مرکز تقدیر شد. این کلینیک با در خدمت گرفتن متخصصان بیماری‌های چشمی، به توانمندی کودکان کم بینا کمک می‌کند و همه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی دارای اختلالات بینایی می‌توانند از امکانات آن بهره‌مند شوند؛ اتاق‌های مرکز رشد کودکان کم بینا، اتاق معاینه و اتاق تاریک از بخش‌های مهم این کیلینک به شمار می‌رود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/czak5

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک