وزیر بهداشت تاکید کرد؛

لزوم تشکیل بیمه تکمیلی برای خدمات دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

۱۳۹۵/۰۱/۲۳ در ۱۴:۲۹

دندانپزشکی

وزیر بهداشت وظیفه اصلی وزارت بهداشت را سیاست‌گذاری و نظارت دانست در مراسم اولین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان گفت: باید از تصدی‌گری و اجرا خارج شویم تا بتوانیم به سیاست‌گذاری و نظارت بپردازیم.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم اولین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان، گروه هدف در این حوزه را دانش آموزان ۶ تا ۱۲ سال بیان کرد و گفت: اگر بتوان در سنین کودکی از دندان‌ها مراقبت کرد، در سنین بالا نیازی به درمان و هزینه برای آنها وجود ندارد. البته علاقه‌مند هستیم که بتوانیم این برنامه را تا گروه سنی ۱۸ سال ادامه دهیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و درمانی در زمینه سلامت دهان و دندان برای ۷ میلیون دانش آموز، افزود: در حوزه پیشگیری و درمان توانستیم دندان‌های پوسیده را درمان و شیارهایی که ممکن است در دندان‌ها باعث ایجاد عفونت در دندان شود ترمیم و پر کنیم.

وی بر لزوم تشکیل بیمه تکمیلی برای دریافت خدمات دندانپزشکی در رده سنی مورد نظر تاکید و ابراز امیدواری کرد تا بتوان با بیمه‌های تکمیلی در حوزه دهان و دندان به توافق برسیم تا سهمی از هزینه را مردم و سهمی را ما از طرح تحول سلامت پرداخت کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه در خصوص ارایه خدمات درمانی به اتباع افغان در ایران گفت: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که میان ما با وزارت کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی منعقد شده، انتظار می‌رفت حدود ۱ میلیون نفر از افاغنه ساکن ایران در حوزه درمان خدمات دریافت کنند، اما در حال حاضر همه خدمات درمانی بر دوش وزارت بهداشت است و بالاخره برای حوزه سلامت کشور هزینه‌ای اضافی تلقی می‌شوند.

هاشمی همچنین با تاکید بر لزوم تقویت در مدیریت یک‌پارچه در حوزه نظارت، گفت: ما مدعی این مسئله که در حوزه نظارت خوب عمل کرده‌ایم نیستیم، چرا که بخشی از نظارت‌ها بر عهده سازمان نظام پزشکی، قوه قضاییه و بخشی در اختیار ما است.

وزیر بهداشت افزود: برای نظارت خوب نیاز به ناظر داریم که این امر هم نیاز به مجوز استخدام و تامین اعتبار برای حقوق این افراد دارد.

وی با بیان این که وظیفه اصلی وزارت بهداشت سیاست‌گذاری و نظارت است، افزود: متاسفانه در حال حاضر کار ما اداره بیمارستان، تامین دارو و تجهیزات پزشکی و به طور کلی تصدی‌گری شده و لازم است از این تصدی‌گری و اجرا خارج شویم تا بتوانیم به سیاست‌گذاری و نظارت بپردازیم.

وزیر بهداشت همچنین در خصوص کاهش مدت طرح دندانپزشکان گفت: از معاونت آموزشی خواسته‌ایم تا مدت زمان طرح دندانپزشکی مثل پزشکی شود و تعدیل یابد.

هاشمی در ادامه با بیان این که برای تعرفه‌های پزشکی امسال باید سال گذشته تصمیم گرفته می‌شد، گفت: باید در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شود که قبل از ارائه بودجه کشور، تعرفه پزشکی را اعلام کند تا تعرفه پزشکی در قالب بودجه بسته شود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: لازم است برای تعرفه‌های پزشکی واقع‌بینانه عمل کرد و به جیب مردم و خزانه دولت توجه شود.

هاشمی در پایان گفت: در حال حاضر در بیمارستان‌های دولتی هزینه‌ها ۴۰ درصد بیشتر از رقمی است که بیمه‌ها از ما خرید می‌کنند که این مسئله باعث اختلال در خدمات بیمارستانی می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5z7iC

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک