کاهش توزیع داروی پارکینسون خارجی معضل این روزهای خانواده‌های بیماران

لوودوپا ایرانی، دردی دوا نمی‌کند

۱۳۹۶/۰۸/۰۸ در ۱۲:۱۱

یک متخصص مغز و اعصاب با بیان این‌که متداول‌ترین روند درمان علامتی پارکینسون در کشور، درمان دارویی است، گفت: کمبودهای دارویی از طرف بیماران پارکینسون بسیار زیاد به ما منعکس شده است.

احسان شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک با تشریح علت ایجاد بیماری پارکینسون، گفت: بیماری پارکینسون در نتیجه عدم عملکرد صحیح غده‌های قاعده‌ای مغز ایجاد می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که تعادل برخی نوروترانسمیترها یا پیام‌رسان‌های عصبی از جمله دوپامین و استیل کولین به هم بخورد.

وی افزود: در نتیجه مغز به دلیل کاهش دوپامین رنج می‌برد و منجر به ایجاد اختلالات حرکتی که مهم‌ترین آن‌ها لرزش دست‌ها و اندام، سفتی و کندی حرکات اندام‌ها است، می‌شود.

عضو انجمن سکته مغزی ایران در خصوص درمان علامتی پارکینسون بیان کرد: برای جبران این موضوع باید دوپامین به مغز برسد و درمان دارویی توسط داروی لوودوپا انجام می‌شود. این دارو، ماده دوپامین را به مغز می‌رساند. همچنین برای این‌که جلوی تجزیه محیطی دارو گرفته شده و در مغز آزاد شود، ترکیباتی همانند کاربی دوپا و بنسرازید به دارو اضافه شده که لوودوپاسی تولید می‌شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک در خصوص درمان‌های پیشرفته پارکینسون اظهار کرد: از جمله درمان‌های پیشرفته پارکینسون می‌توان به کاشت الکترودهایی مثل DBS اشاره کرد. در این روش تراشه الکترونیکی در جاهای خاصی از مغز کاشته شده و با تحریک الکترونیکی که انجام می‌شود، مغز می‌تواند کار خود را بهتر انجام بدهد.

شریفی درباره انجام این روش درمانی در کشور گفت: این کار در حال حاضر در مراکزی همانند شهدای تجریش و بیمارستان رسول اکرم انجام می‌شود. البته هزینه آن کمی بالا و چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان است.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که آیا با کاشت این تراشه الکترونیکی، درمان کامل اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: روند پیر شدن مغزی در پارکینسیون وجود دارد و درمان کامل در این زمینه وجود ندارد؛ اما این کار نوعی درمان علامتی است و بیمار بدون این‌که دارو دریافت کند، بهتر می‌شود.

وی درباره روش‌های پیشرفته دیگر درمان علامتی پارکینسون، گفت: روش دیگر کاشتن پمپ دوپامین توسط جراح در شکم است که لوودوپا آزاد کرده و دوپامین را به مغز می‌رساند. این کار فعلا در کشور انجام نمی‌شود، اما برخی از متخصصین مغز و اعصاب دوره این کار را گذرانده‌اند.

شریفی در ادامه با بیان این‌که در حال حاضر متداول‌ترین روند درمان علامتی پارکینسون در کشور، درمان دارویی است، درباره کمبودهای دارویی بیماران پارکینسون بیان کرد: کمبودهای دارویی از طرف بیماران پارکینسون بسیار زیاد به ما منعکس شده است.

این متخصص مغز و اعصاب در پاسخ به این سوال که آیا داروهای پارکینسون در داخل کشور نیز تولید می‌شود، اظهار کرد: تولید داخلی این داروها با عنوان پارکینسی و غیره وجود دارد، اما تولید داروی مادوپار توسط یک شرکت خارجی انجام می‌شود که فرمول اصلی را دارند و کیفیت دارو به مراتب بهتر است.

وی در پایان درباره مقایسه اثربخشی داروهای تولید داخل و خارج بیماری پارکینسون گفت: از لحاظ اثربخشی هم می‌توان گفت که اثربخشی مادوپار خارجی به مراتب بهتر است.

گفتنی‌ست بیماری پارکینسون برای اولین بار توسط دانشمند بریتانیایی دکتر جیمز پارکینسون (James Parkinson) در سال ۱۸۱۷ میلادی توصیف شد و بنابراین نام این بیماری نیز به او تعلق یافت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/cVmNz

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک