ماجرای بی‌تدبیری وزارت بهداشت در تامین زیرساخت‌های الکترونیک انتخابات نظام پزشکی

۱۳۹۶/۰۴/۳۰ در ۱۹:۰۷

انتخابات نظام پزشکی

ایران پزشک: انتخابات الکترونیک هفتمین دوره نظام پزشکی در ساعت‌های اولیه دچار اختلال شد و این در حالی است که مسئولین کمیته اجرایی این انتخابات همه اعضای سازمان را به شرکت در انتخابات الکترونیک تشویق کرده بودند.

ساعت‌های اولیه آغاز انتخابات بود که مراجعه اعضای سازمان نظام پزشکی به سامانه اخذ رای وزارت بهداشت دچار مشکل شد و پس از آن اعلانی به این شرح روی این سایت قرار گرفت که اعضا تا ساعت ۱۲ ظهر برای مراجعه به سامانه صبر کنند.

 

سامانه انتخابات نظام پزشکی

 

صبر رای دهندگان در ساعت ۱۴ با این اعلان مواجه شد که رای‌گیری الکترونیک متوقف شده و اعضا می‌توانند به صورت حضوری رای خود را به صندوق بریزند و پس از آن مسئولین کمیته اجرایی انتخابات اعلام کردند حتی کسانی که به صورت الکترونیک رای داده‌اند نیز باید پای صندوق بروند و ملاک شمارش آرا فقط آرای حضوری خواهد بود.

 

سامانه انتخابات نظام پزشکی

 

از طرف دیگر محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت و رییس ستاد اجرایی انتخابات نیز اعلام کرد که این ستاد از یک ماه قبل احتمال بروز مشکل در فرآیند رای‌دهی الکترونیک را در نظر گرفته بود و همچنین گفت: برای هر یک از حوزه‌های انتخابیه به تعداد بیشتر از کل شرکت‌کنندگان تعرفه چاپ شده و در اختیار آن‌ها قرار گرفته و تمامی اقدامات لازم شامل صندوق‌های ۶ گانه آرا همراه با سایر تجهیزات و نیروی انسانی کافی فراهم آمده است.

 

 

نکته مهم در اظهارات اخیر آقاجانی این است که اولا اگر ستاد اجرایی انتخابات این مشکل را پیش‌بینی کرده بود، چرا وزارت بهداشت طی یک هفته تبلیغات، به صورت مکرر شرکت در انتخابات الکترونیک را تشویق و تبلیغ می‌کرد و در ثانی چه نیازی به چاپ تعرفه به تعداد بیشتر از کل شرکت‌کنندگان است.

همه این‌ها در حالی است که انتخابات هفتمین دوره هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی با وجود فضای مجازی به بالاترین حد حساسیت خود رسیده و حتی به گواه محمد آقاجانی، میزان کاندیداهای این دوره از دوره‌های قبل نیز بیشتر شده است. در حالی‌که تبلیغات وزارت بهداشت مبنی بر بدون مشکل بودن زیرساخت‌ها برای برگزاری الکترونیک این انتخابات در همان ساعت‌های اولیه با شکست مواجه شد.

نکته دیگر این است که بسیاری از افراد که قصد شرکت در این دوره از انتخابات را داشتند به دلیل الکترونیکی بودن آن، عزم سفر کردند و با اختلالات پیش آمده نتوانستند رای خود را به صندوق رای‌گیری حضوری بیندازند. با این حساب می‌توان گفت که مشکل پیش آمده، مشارکت در انتخابات نظام پزشکی را کاهش خواهد داد.

حالا باید چند ساعتی منتظر ماند تا ساعت ۲۲ جمعه سی‌ام تیر ماه و پایان مهلت تمدید شده انتخابات و واکنش‌های مسئولین وزارت بهداشت به اتفاقی که به طور قطع در مهم‌ترین سازمان صنفی پزشکان تاثیر به سزایی خواهد داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2G2ja

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک