رییس انجمن علمی روماتولوژی:

مبتلایان به لوپوس از اشعه آفتاب پرهیز کنند

۱۳۹۶/۰۲/۳۱ در ۱۲:۵۸

رییس انجمن علمی روماتولوژی ضمن بررسی بیماری لوپوس و احتمال ابتلای خانم‌های باردار به این بیماری، گفت: در دوران حاملگی، چون بیشتر خانم‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند، می‌تواند باعث فعال‌تر شدن بیماری شود، ولی این بدین معنا نیست که بیمار نمی‌تواند باردار شود بلکه پیش از بارداری و در دوره بارداری باید تحت نظر پزشک باشد.

به گزارش ایران پزشک، احمد رضا جمشیدی با بیان این‌که بیماری لوپوس یکی از بیماری‌های غیر شایع روماتولوژی است، گفت: لوپوس یک بیماری روماتیسمی است که شیوع زیادی ندارد، ولی نسبت به بیماری روماتیسمی مزمن و مفصلی، بیماری خطرناک‌تری است که معمولا با علائم تب، ‌ضعف عمومی، خستگی و مجموعه‌ای از علائم پوستی مثل قرمزی پروانه‌ای شکل، روی گونه شروع می‌شود.

وی افزود: به همین علت یک ضایعه پوستی، روی گونه افراد مشاهده می‌شود که این ضایعه پوستی، روی بینی و دو طرف گونه را می‌پوشاند و شبیه پروانه می‌شود. از این رو نام این بیماری را لوپوس یا بال پروانه‌ای گذاشتند.

جمشیدی در ادامه تاکید کرد: لوپوس اگر چه یک روماتیسم است، فقط به مفاصل و استخوان‌ها مربوط نمی‌شود. بیماری خود ایمنی است که می‌تواند تمام مفاصل بدن را گرفتار کند.

این فوق تخصص روماتولوژی با تاکید بر این‌که بیماران مبتلا به لوپوس، نیاز به مراقبت و درمان مداوم دارند، تصریح کرد: تشخیص این بیماری نیاز به توجه خاص دارد. بیماری لوپوس، باید زود تشخیص داده شود؛ هر چه این بیماری سریع‌تر تشخیص داده شود، سریع‌تر درمان می‌شود. از این رو، موفقیت درمان آن نیز بیشتر خواهد بود.

رییس انجمن علمی روماتولوژی ادامه داد: اگر علائم لوپوس طولانی باشد و بیشتر از دو هفته در بدن مشاهده شود، حتما باید به پزشک متخصص پاتولوژی مراجعه و آزمایش‌های لازم برای تشخیص بیماری انجام شود.

وی در ادامه گفت: اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان است، ولی اگر دیر تشخیص داده شود ممکن است درمان آن به طول بیانجامد و بیماری مزمن شود و به دنبال خود، مخاطرات جدی‌تری را به همراه داشته باشد و جان بیمار را به خطر بیندازد.

جمشیدی با تاکید بر این‌که بیماران لوپوس به این بیماری بسیار حساسند، افزود: این بیماری، روی حالات روحی افراد تاثیر می‌گذارد. از این رو، بیماران باید در آرامش به زندگی عادی‌شان بپردازند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این‌که درمان‌های دارویی این بیماران به طور دراز مدت و دائمی باید انجام شود، ادامه داد: البته بدون نظر پزشک هیچ تغییری در دارو نباید ایجاد شود. باید مراقب تغذیه این بیماران بود. همچنین این افراد باید از اشعه آفتاب پرهیز کنند، زیرا اشعه آفتاب باعث فعال شدن بیماری می‌شود.

رییس انجمن علمی روماتولوژی در پایان به خانم‌های باردار نیز اشاره کرد و در رادیو سلامت گفت: در دوران حاملگی، چون بیشتر خانم‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند، می‌تواند باعث فعال‌تر شدن بیماری شود، ولی این بدین معنا نیست که بیمار نمی‌تواند باردار شود بلکه پیش از بارداری و در دوره بارداری باید تحت نظر پزشک باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/spRh3

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک