در نشست خبری سازمان غذا و دارو مطرح شد؛

مجازات متخلفین صنفی با جرایم تناسب ندارد

۱۳۹۵/۰۱/۲۸ در ۱۶:۰۵

نشست خبری غلبه بر دیابت با حضور رییس سازمان غذا و دارو، مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو، مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و مدیر روابط عمومی این سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، رسول دیناروند در این نشست سال ۹۵ را سال اجرای سیاست‌های سلامت محور دانست و گفت: در سازمان غذا و دارو این نگاه وجود دارد که تلاش‌هایی را که طی ۲/۵ سال گذشته در قالب طرح تحول نظام سلامت داشتیم در سال ۹۵ اجرایی و تکمیل کنیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به راه‌اندازی پرتال سازمان غذا و دارو و اجرایی شدن کامل آن، این پرتال را بستر مناسبی برای شناسایی قاچاق دانست و افزود: این برنامه را نیز در سال جدید تکمیل می‌کنیم و این پرتال منجر به تشخیص اصالت کالاها، شفاف‌سازی فرآیندها، مبارزه با قاچاق و دسترسی به اطلاعات کامل کالاها برای ما می‌شود و کارهای نظارتی را آسان‌تر می‌کند.

دیناروند ادامه داد: با توجه به شعار  اقتصاد مقاومتى، یک روز از روزهاى هفته سلامت به این موضوع اختصاص یافته و در آن روز در مرکز رشد فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران مراسمی را با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، دارویی و تجهیزاتی که در جهت تحقق این شعار تلاش کرده‌اند معرفی می‌کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره هشدار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر جمع آوری واکسن‌ها، گفت: معمولا هشدارهایی که در سطح ملی و جهانی صادر می‌شوند ناشی از عوارض جانبی داروها و یا تقلبی و قاچاق بودن کالاهایی است که کشف می‌شود. البته خوشبختانه هشدارهای سازمان بهداشت جهانی در بسیاری از موارد بازارهای دارویی ایران را شامل نمی‌شود، اما هشدارهایی هم وجود داشته که از سوی سازمان بهداشت جهانی داده شده و شامل ایران نیز شده است. به طوری که دارویی را کاملا جمع‌آوری کرده‌ایم.

 

مردم روغن جامد مصرف نکنند

دیناروند در پاسخ به سوالی درباره مصرف روغن‌های جامد و مایع، گفت: نگرانی که از بابت روغن‌های جامد وجود دارد، بالا بودن اسیدچرب ترانس در آنهاست، اما متاسفانه در ایران هنوز هم مصرف روغن جامد بالا بوده و اساسا تنها نکته مثبت روغن جامد پایداری حرارتی آن است. در حالی‌که واقعیت این است که نقطه ضعف آن یعنی بالا بودن اسید ترانس آنقدر زیاد است که ما توصیه می‌کنیم مردم روغن جامد استفاده نکنند.

وی با بیان این‌که توصیه ما این است که مردم مصرف روغن جامد را کاملا کنار بگذارند، گفت: همچنین برای سرخ کردن از روغن‌های مخصوص سرخ کردنی استفاده شود و از سرخ کردن شدید نیز پرهیز کنند. همچنین از روغن‌هایی چون روغن زیتون که بهترین نوع روغن است، استفاده کنند.

دیناروند در پاسخ به برخی صحبت‌ها مبنی بر عدم استفاده از روغن‌های مایع، گفت: توصیه‌های ما این است که روغن کم مصرف کنید، نه این‌که اصلا آن را استفاده نکنید. چرا که هنوز ۳۰ درصد انرژی انسان باید از چربی‌ها تامین شود و نمی‌توان مصرف چربی را به صفر رساند و این کار ضرورت هم ندارد. در عین حال از آن‌جایی که روغن جامد در ایران اسیدچرب ترانس بالایی دارد در برخی صنایع خاص مصرف می‌شود که باز هم توصیه می‌کنیم اسیدچرب آن را پایین بیاورند.

 

روغن تولید داخل مورد تایید است

رییس سازمان غذا و دارو در خصوص برخی شبهه‌ها نسبت به روغن‌های تولید داخل، گفت: این شبهه‌ها را تایید نمی‌کنیم؛ اولا که ۹۰ درصد روغن مصرفی ایران وارداتی است. البته قاعدتا کشور ترجیح می‌دهد که روغن را به صورت ماده اولیه وارد کرده و در اینجا استخراج کند. چرا که صنعت استخراج در کشور ما وجود دارد. در عین حال روغن کماکان وارداتی است و در زمینه روغن‌های تولید داخل نیز شبهه‌ای وجود ندارد و آنها مورد تایید هستند.

 

مصوبه تشکیل سازمان ملی استاندارد نهایی نشده است

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مصوبه تشکیل سازمان استاندارد که در مجلس است، گفت: این مصوبه که در زمینه سازمان ملی استاندارد است هنوز نهایی نشده است. ما به دو یا سه مورد از مواد این طرح ایراد گرفتیم چرا که به نظر ما مغایر با سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه سلامت بوده و موجب توسعه موازی‌کاری در کشور می‌شوند. البته تاکید می‌کنم که هیچ یک از این موارد حتی در صورت تصویب، وظایف وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را مختل نمی‌کند.

وی افزود: در این زمینه اعتراضات کتبی ما در مجلس ثبت شده است و پیگیری‌ها و مطالبات‌مان نیز مطرح شده‌اند که امیدواریم موثر واقع شوند، اما این مصوبه به هیچ عنوان وظایف وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو را نفی نمی‌کند و نگرانی ما از بابت ادامه موازی‌کاری‌هاست. مثلا ما می‌گوییم آب معدنی سالم است، آنها می‌گویند سالم نیست. بنابراین به نفع کشور است که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تقویت شود تا بر سلامت غذا نظارت قوی‌تری داشته باشد. در حالی‌که اگر موازی‌کاری انجام شود حکایت همان ضرب‌المثل معروف می‌شود که می‌گویند آشپز که دو تا شد غذا یا شور می‌شود یا بی‌نمک.

دیناروند با بیان این‌که روند جهانی در حوزه نظارت بر قوانین سلامت، تقویت دستگاه تخصصی مربوطه است، اضافه کرد: در همه دنیا دستگاه‌های نظارتی تخصصی وجود دارند. در ایران هم این دستگاه ایجاد شده، بنابراین امیدواریم این مصوبه اصلاح و دستگاه نظارتی کالاهای سلامت تقویت شود، اما حتی اگر این مصوبه اصلاح نشود ما کماکان وظایف‌مان را انجام می‌دهیم در حالی‌که تاکید می‌کنیم به نفع کشور است که سازمان غذا و دارو تقویت شود. البته ما اکنون هم از امکانات و ظرفیت‌های خارج از سازمان کمک می‌گیریم به طوری که ۲۵۰ آزمایشگاه همکار و مجاز به ما کمک می‌کنند بنابراین از همه ظرفیت‌های کشور استفاده می‌شود.

 

تداخل وظایف سازمان غذا و دارو با سازمان‌های دیگر

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تداخل وظایف سازمان غذا و دارو با سازمان‌هایی چون دامپزشکی گفت: تداخل وظایف تا حدی طبیعی است، اما واقعیت این است که گاهی از حد منطقی و قابل تحمل عبور می‌کند و این به نفع مردم نیست. برای مثال درباره خمیر مرغ سازمان غذا و دارو یک نظر دارد و سازمان‌های دیگر نظرات دیگری را مطرح می‌کنند، اما نکته مهم این است که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو وظایف قانونی خود را انجام می‌دهند در عین حال به مردم اطمینان می‌دهیم که درباره سلامت و ایمنی غذایی به هیچ وجه کوتاه نمی‌آییم البته تا جایی که با امکانات‌مان مطابق باشد.

 

سازمان غذا و دارو وظیفه نظارت بر نان‌های سنتی را بر عهده ندارد

وی در پاسخ به سوالی درباره سلامت نان و تخلفاتی مانند استفاده از جوهر قند و جوش شیرین در نانوایی‌ها، گفت: در حوزه تولیدات سنتی مانند نانوایی‌هایی که در کشور وجود دارد، مسئولیت نظارت مستقیم متوجه سازمان غذا و دارو نیست. بر این اساس ما تلاش کردیم که کشور و مردم را به سمت جایگزینی نان سنتی با نان صنعتی سوق دهیم چرا که در نان سنتی با ضعف نظارتی جدی روبه‌رو هستیم و هزاران واحد تولیدی نان سنتی فقط در تهران داریم.

دیناروند افزود: این در حالی است که نان‌های صنعتی می‌توانند جایگزین نان‌ها سنتی شوند چرا که آنها کیفیت بهتری داشته و بدون هیچ مشکلی اعم از سوختگی، نشستن دوده بر روی آنها و استفاده از فرآورده‌های غیرمجاز از آنها مردم می‌توانند از آنها استفاده کنند بنابراین تا زمانی که نان صنعتی جایگزین نشود مخاطرات پخت سنتی نان وجود دارد حال نان صنعتی مورد نظارت ما بوده، کیفیت بالاتری دارند و سالم‌ترند. در عین حال در حوزه نان سنتی سازمان غذا و دارو نظارت‌هایی در سطح سیلوها، کارخانه‌های آرد و … دارد، اما نظارت بر سطح نانوایی‌ها بر عهده بهداشت محیط وزارت بهداشت است.

 

گاهی موج‌های رسانه‌ای در حوزه غذا ایجاد می‌شود

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره اینکه گاهی موج‌های رسانه‌ای در حوزه غذا ایجاد می‌شود، گفت: این موج‌ها نتیجه اقدامات سازمان غذا و دارو است که رسانه‌ها وارد می‌شوند و البته گاهی هم بیش از حد به یک موضوع پرداخته می‌شود. مباحثی چون پالم، آب معدنی و … نتیجه اقدامات وزارت بهداشت بوده که موج ایجاد کرده، اطلاعات داده شده، پیگیری و اصلاح شده و اکنون هم در این زمینه‌ها مشکلاتی نداریم. البته گاهی وظیفه نظارتی ما این است که با برخی واحدها اعم از تولیدکننده، مصرف‌کننده یا عرضه‌کننده برخورد کنیم که گاهی این موضوعات رسانه‌ای می‌شود البته همیشه نمی‌خواهیم نامی از متخلف ببریم اما اگر مخاطره فوری باشد از متخلف نام می‌بریم.

 

جریمه‌ها درباره متخلفین پالم پایین بود

دیناروند در پاسخ به سوالی درباره بازدارنده بودن مجازات متخلفان در حوزه غذا، گفت: موافقیم که مجازات‌ها بازدارنده نیست. برای مثال در موضوع پالم اکثریت جریمه‌ها درباره متخلفین بسیار پایین بود و حتی در برخی موارد جریمه‌ها زیر یک میلیون تومان بوده است. در بحث پالم بالاترین جریمه ۱۸ میلیون تومان بوده و این جرایم بازدارنده نیست.

 

نباید انتظار داشت حقوق مسئولین فنی را دولت بپردازد

رسول دیناروند در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک در خصوص مسئولین فنی کارخانه‌ها که حقوق‌شان را از کارفرما دریافت می‌کنند، گفت: دو نگاه در دنیا وجود دارد. اول اینکه کارفرما باید مسئولیت کارهاى خود را بپذیرد و نگاه دوم پاسخگویى دولت است. نگاه اول در همه دنیا پذیرفته شده است و پاسخ تخلف تولید کننده را نباید دستگاه نظارتى بدهد. نباید انتظار داشته باشیم مسئول فنى حقوق بگیر دولت در همه کارخانه ها باشد، این امکان ندارد. مسئول فنى کسى است که صلاحیت دارد دستورالعمل هاى وزارت بهداشت را پیگیرى کند که در واحد تولیدى اجرا شود، اما حقوقش را نباید دولت بدهد.

وی افزود: اگر قرار باشد در همه واحدهای صنفی نیرو داشته باشیم، بدنه دولت بسیار بزرگ می‌شود و این کار امکان پذیر نیست.

رسول دیناروند با اشاره به این‌که مجازات متخلفان در صنایع با جرایم آنها مطابقت ندارد، تصریح کرد: قبول داریم که این مجازات کم است و بازدارنده نیست، اما اگر مسئولان فنی خلافی انجام دهند، صلاحیت آنها از سوی وزارت بهداشت باطل می‌شود.

 

تغییرات مدیریتی در سازمان غذا و دارو

رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک مبنی بر تغییرات مدیریتی در این سازمان اظهار کرد: اصلاحات مدیریتی دلایل مختص به خود را دارند و این طور نیست که کسی کارش را درست انجام نداده باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/UWU5i

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک