وزیر بهداشت در پنجمین کنگره کشوری سوختگی:

مجلس همزمان با تصویب بودجه به حوزه سوختگی نیز توجه کند

۱۳۹۴/۱۲/۰۵ در ۱۷:۴۳

پنجمین کنگره  کشوری سوختگی با حضور وزیر بهداشت در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه  علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، حسن هاشمی امروز در حاشیه پنجمین کنگره سوختگی کشور که با حضور کودکان حادثه شین‌آباد برگزار شد، از سوختگی به عنوان حادثه‌ای ناگوار یاد کرد و گفت: مجموع اعتباراتی که در کشور برای حمایت از بیماران سوختگی، اختصاص می‌یابد، ۳۵ میلیارد تومان است. در حالی که در خارج از کشور به ازای هر بیمار سوختگی، حدود یک میلیارد تومان اختصاص پیدا می‌کند.

وزیر بهداشت با اشاره به ثبت سالانه ۲۵ هزار بیمار سوختگی در کشور و اعلام اینکه از ۹۰۰ تخت سوختگی کشور، فقط یک‌پنجم آنها استاندارد است، افزود: تعداد تخت استاندارد موجود در کشور بسیار اندک است. البته در این دولت تلاش شد تعداد این تخت‌ها به یک هزار تخت برسد، اما حداقل ۲/۵ برابر تعداد تخت‌های موجود، کمبود تخت داریم.

هاشمی با بیان اینکه در این دوره حمایت بیمه‌ها از بیماران آغاز شد، اما نقص‌هایی نیز وجود دارد، افزود: برای این بیماران نیاز به بیمارستان و تجهیزات خاصی داریم، اما لازم است تا به آموزش و پیگیری توجه ویژه‌ای شود.

وی همچنین به واکنش مدیران ارشد بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها نسبت به هزینه‌های درمان بیماران سوختگی اشاره کرد و گفت: در حوزه پزشکی، مدیران ارشد اعم از رئیس بیمارستان، رئیس دانشگاه و غیره سراغ موضوع سوختگی نمی‌آیند و می‌گویند هزینه‌ها و طول مدت درمان زیاد است و در خیلی از موارد بیمه‌ها نیز پوشش نمی‌دهند و در نتیجه تخت سوختگی ایجاد نمی‌کنند.

هاشمی با اشاره به این که بدترین خاطره‌هایش مربوط به ۲ سالی است که هر ماه، ۱۰ شب در بخش سوختگی کشیک می‌داده، به حادثه سوختگی کودکان شین‌آبادی نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون برای هر یک از آنها بیش از ۵۰ عمل جراحی انجام شده و با توجه به اینکه آنها ۳ سال است که با این بیماری درگیر هستند، هنوز هم به اعمال جراحی متعددی نیاز دارند.

هاشمی در مورد ماجرای شین‌آباد ادامه داد: اگر در کلاس درس آنها، بخاری استاندارد وجود داشت و برای گرمایش فکری شده بود که شاید کمتر از یک میلیون تومان هزینه داشت، این همه گرفتاری وجود نداشت و شاهد سختی، درد و رنج این بچه‌ها و خانواده‌های آنها و در عین حال هزینه‌های سنگین آن برای کشور نبودیم.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم آموزش و پیشگیری از بیماری سوختگی و رعایت موارد ایمنی و بهداشتی در محیط کار، اظهار داشت: برای مراقبت از بیماران سوختگی ضروری است تا فضا، تجهیزات پزشکی، نیروی انسانی، تعرفه مناسب و بیمه حمایت کننده وجود داشته باشد، اما تقریبا هیچ یک از این موارد جوابگوی حداقل نیازها هم نیست و نیروی تخصصی پزشک و پرستار نیز به قدر کافی وجود ندارد.

هاشمی با بیان اینکه بیمه‌ها در حمایت از بیماران سوختگی، مقصر نیستند، اظهار داشت: بیمه‌ها هم یا باید حق بیمه مناسبی بگیرند و یا از منابع عمومی تغذیه  شوند. نقش دولت و مجلس به عنوان تصمیم گیرنده بسیار مهم است، زیرا هزینه‌ها و درآمدهای کشور با پیشنهاد دولت در مجلس تصویب می‌شود.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: فرصت مناسبی است تا مجلس همزمان با تصویب بودجه سالیانه کشور و همچنین برنامه ششم توسعه به این حوزه توجه کند. چرا که درخواست ما نه تنها بیماران سوختگی، بلکه تعدادی از بیماری‌های خاص مانند اعصاب و روان است که گاهی خانواده‌ها از بدو تولد تا ۸۰ سالگی فرد بیمار گرفتار آن هستند.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به سفر اخیر به ایتالیا و فرانسه، اظهار کرد: در فرانسه بازدیدی از  یک مرکز سوختگی داشتم که به طور متوسط برای درمان هر بیمار سوختگی، حدود ۳۰۰ هزار دلار هزینه می‌کردند. ما نمی‌گوییم ۳۰۰ هزار دلار، بلکه با یک هزارم آن نیز می‌توانیم به موفقیت‌های بیشتری در مقایسه با وضعیت امروز برسیم.

لازم به ذکر است پنجمین کنگره کشوری سوختگی تا فردا، ششم اسفند ماه در سالن همایش‌های رازی ادامه خواهد داشت.

پیوندک: http://iranMD.com/RzT2b

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک