معاون کل وزارت بهداشت تشریح کرد:

مذاکرات ایران و آذربایجان در حوزه بهداشت و درمان

۱۳۹۶/۱۲/۱۷ در ۱۳:۰۸

معاون کل وزارت بهداشت جزییات مذاکرات با مسئولین وزارت‌خانه‌های بهداشت و اقتصاد کشور آذربایجان را تشریح کرد.

به گزارش ایران پزشک، ایرج حریرچی که در راس هیئتی به جمهوری آذربایجان سفر کرده درباره بازدیدها و مذاکرات با همتای آذربایجانی در وزارت‌خانه‌های بهداشت و اقتصاد این کشور، گفت: با وزیر اقتصاد آذربایجان که رییس کمیسیون همکاری‌های ایران و آذربایجان از طرف این کشور است در سه زمینه درمان و حضور پزشکان و متخصصان ایرانی در برخی رشته‌ها به خصوص رشته‌هایی خاص نظیر پیوند و درمان‌های پیشرفته و همچنین دارو و امور پژوهشی بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: در زمینه توریسم درمانی و همچنین تولید دارو در این کشور و صادرات آن، هم برای جمهوری آذربایجان و هم کشورهایی که آذربایجان با آن‌ها تجارت آزاد دارد مذاکرات مبسوطی صورت گرفت.

حریرچی در ادامه گفت: در این دیدار مقرر شد سیستم دارویی کارخانه قبلی که شامل ۸۵ درصد داروی خوراکی که تولید مشترک ایران و آذربایجان خواهد بود ادامه پیدا کند.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: در زمینه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی مذاکرات متعددی صورت گرفت و مقرر شد که در همه آموزش‌های کوتاه مدت و تخصصی و فوق تخصصی، همکاری‌های مشترک داشته باشیم و خصوصا با توجه به مقتضیات منطقه برای بیماری‌های سرطان و بیماری‌های غیرواگیر، پژوهش‌های وسیعی صورت پذیرد و در حوزه بیماری‌های عفونی به خصوص در مرزها اقدامات مشترکی انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به بازدیدی که از دو کلینیک بزرگ این کشور داشت، اظهار کرد: به پیشنهاد طرف آذربایجانی مقرر شد ۴۰ مطب، ۲۰ تخت و ۳ اتاق عمل و همچنین آزمایشگاه وسیع و جامعی با همکاری‌های مشترک راه اندازی شود و در شهرهای لنکران و گنجه نیز پیشنهاد همکاری‌های مشترکی مطرح شد.

حریرچی در پایان با اشاره به این‌که در هیئت اعزامی ایرانی، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز و ارومیه، نماینده دانشگاه آزاد اسلامی و نمایندگانی از بیمارستان‌های خصوصی فعال تهران و تبریز حضور دارند، گفت: مقرر شد هفته آینده هیئت آذربایجان به سرپرستى شاهین مصطفایف، وزیر اقتصاد آن کشور جهت نهایی کردن مذاکرات انجام شده به تهران بیایند و امیدواریم که افق جدیدی برای همکاری‌های مشترک بین دو کشور ایجاد شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2OSqp

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک