در نشست خبری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح شد:

مراجعه روزانه بیش از ۸۹۰۰ بیمار به مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران

۱۳۹۴/۱۱/۱۳ در ۱۴:۴۵

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست خبری امروز خود به پیشینه این دانشگاه اشاره کرد و گفت: پیشینه دانشگاه علوم پزشکی تهران به آغاز آموزش دانش نوین در دارالفنون به سال ۱۲۳۰ هجری شمسی باز می‌گردد. این دانشگاه در حال حاضر دارای ۱۱ دانشکده، یک پردیس بین‌الملل و یک پردیس دوره‌های شبانه است.

علی جعفریان افزود: ۹ بیمارستان تک تخصصی فارابی، رازی، کانسر، مرکز طبی کودکان، بهرامی، جامع بانوان آرش، جامع زنان محب یار، مرکز قلب تهران و روزبه زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران محسوب می‌شوند. همچنین ۳ شبکه بهداشت و درمان در جنوب تهران، اسلامشهر و شهر ری و ۷ بیمارستان عمومی نیز جزو زیرمجموعه‌های دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

جعفریان با ذکر این نکته که دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای ۱۶۵۳ عضو هیئت علمی است، افزود: ۴۶ درصد این اعضا، استاد تمام و دانشیار هستند. همچنین ۱۳ هزار و ۱۲۹ نفر دانشجوی شاغل به تحصیل در دانشگاه وجود دارد که ۶۵ درصد آنها خانم هستند و ۳۶ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه را زنان تشکیل می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران به تعداد برنامه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۲۷۱ برنامه تحصیلات تکمیلی و ۱۰ هزار و ۴۹۶ دانشجوی تحصیلات  تکمیلی در دانشگاه علوم پزشکی تهران داریم. همچنین راه‌اندازی ۳۷ رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد، ۴ رشته در مقطع فوق تخصص و ۲۹ رشته در مقطع تکمیلی تخصصی (فلوشیب) از جمله دستاوردهای آموزشی طی ۶ سال گذشته بوده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران ۴۰۲۴ تخت فعال، ۶۰۴ تخت ویژه و ۱۷۹ تخت روانپزشکی دارد، اعلام کرد: روزانه بیش از ۸۹۰۰ نفر بیمار به مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه می‌کنند. همچنین ۲۷۴۹ نفر به اورژانس مراجعه کرده و ۵۴۷۳ پیوند مغز استخوان و سلول‌درمانی نیز در سال انجام می‌شود.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، یک سوم از مجموع پیوند اعضای کشور در مراکز درمانی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می‌گیرد. به طوری که تاکنون ۱۱ هزار پیوند عضو در مراکز درمانی این دانشگاه انجام شده است. جعفریان عنوان کرد: بیش از ۴۵۰ میلیارد ریال ارزش کمک‌های خیرین سلامت در ۳ سال گذشته بوده و تفاهم‌نامه همکاری ۲ جانبه در حیطه آموزش، پژوهش و برنامه تبادل هیئت علمی و دانشجو با بیش از ۶۰ دانشگاه و مؤسسه آموزشی و پژوهشی ۳۰ کشور جهان داشتیم.

 

وزیر بهداشت فعلا کارانه نمی‌گیرد

جعفریان در بخشی از صحبت‌هایش در خصوص برخی موارد مطرح شده درباره اینکه مبالغ طرح تحول سلامت به کارانه و پرداختی کادرپزشکی تعلق گرفته، گفت: از روز اول اجرای طرح تحول سلامت تا آذر امسال، مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومان از طرح تحول سلامت به این دانشگاه تعلق گرفت که ۸۹ درصد این اعتبار برای کاهش پرداختی بیماران قرار گرفته و فقط ۱۱ درصد این اعتبارات برای حضور متخصصین مقیم در اورژانس‌ها، ارتقای زمان ویزیت و زایمان طبیعی تعلق گرفته است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اینکه چرا برخی از وزرا با وجود اینکه در بیمارستان فعالیت نمی‌کنند، اما کارانه به آنان تعلق می‌گیرد، توضیح داد: از وزرای اسبق بهداشت فقط خانم دستجردی کارانه از این دانشگاه می‌گیرد و به وزیر بهداشت کنونی یعنی آقای هاشمی فعلا کارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

جعفریان با اشاره به پرداختن موضوع کارانه کادرپزشکی از جمله پرستاران نیز گفت: کارانه پرستاران ۳ برابر شده، ولی این کارانه‌ها در بیمارستان‌ها برای پرسنل از ۱۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. یعنی متوسط کارانه پرسنل بیمارستانی این دانشگاه با وجود ۴ هزار تخت، یک میلیون تومان است.

جعفریان در پاسخ به سئوالی در خصوص میزان کارانه دریافتی خود نیز پاسخ داد: من جراح کبد هستم و آخرین کارانه‌ای که دریافت کردم، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است. البته تعداد اعمال جراحی من زیاد نیست، اما بیشترین کارانه‌ای که تاکنون گرفته‌ام یک میلیون و ۸۰۰ تومان بوده و معاونان دانشگاه نیز که برخی از آنان جراح هستند بیشترین کارانه‌ای که می‌گیرند در حدود ۳ میلیون تومان است.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rNKzV

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک