توصیه وزیر بهداشت به زائرین اربعین:

مراقب بیماری‌های واگیردار باشید + ویدیو

۱۳۹۵/۰۸/۲۲ در ۱۴:۴۸

وزیر بهداشت در مراسم بدرقه کاروان بهداشت و درمان به مراسم اربعین به زائرین توصیه کرد که مراقب بیماری‌های واگیردار باشند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، سید حسن هاشمی خطاب به نیروهای اورژانس گفت: حضور شما در مراسم راهپیمایی اربعین بسیار ارزشمند است و حتما باعث رفع نگرانی‌ها و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها خواهد شد و اگر هم در طول مسیر اتفاقی رخ دهد، می‌توان عوارض آن را با کمک شما کاهش داد.

هاشمی تاکید کرد: در عین حال امیدوارم خود زائران توجه لازم را داشته باشند و بدانند که پیشگیری بهتر از درمان است تا نیازی هم به کمک شما نباشد. بر این اساس امیدوارم تصادف یا بیماری اتفاق نیفتد، اما در این زمینه علاوه بر مردم سایر دستگاه‌ها اعم از پلیس، راهداری و … باید نهایت تلاش‌شان را انجام دهند.

وزیر بهداشت با بیان این‌که متاسفانه در مقدمه مراسم اربعین اتفاقات ناگواری را شاهد بودیم، گفت: امیدوارم در ادامه این مراسم مراقبت‌های لازم انجام شود تا دیگر شاهد اتفاق ناگواری نباشیم. در عین حال حتما درباره بیماری‌های واگیر نیز مراقبت کنید. البته در این میان کارکنان بهداشت محیط هم در کنار شما هستند و بر بهداشت آب آشامیدنی، مواد غذایی و … نظارت می‌کنند و علاوه بر آن هلال احمر، بسیج جامعه پزشکی و سایر گروه‌ها نیز در کنار شما هستند و حتما کمک می‌کنند. بر این اساس امیدواریم حضور شما در راهپیمایی اربعین تاثیرگذار باشد.

وی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: اقدامات خوبی از سوی اورژانس برای این مراسم انجام شده و نیروهای اورژانس در مرزها مستقر هستند.

وی افزود: در طول مسیر هم هلال‌ احمر با وزارت بهداشت عراق مستقر شده و خدمات لازم را ارائه می‌کند. امیدواریم این تلاش‌ها منجر به رضایت خدا و زائران شود.

وزیر بهداشت با بیان این‌که در عین حال پایگاه‌های اورژانس نیز در مسیر قرار دارند، گفت: بیشترین فاصله این پایگاه‌ها ۴۰ کیلومتر و کمترین آن پنج کیلومتر است. در عین حال ۴۰ نفر از نیروهای بهداشت محیط هم در کشور عراق مستقر شدند.

هاشمی با بیان اینکه تاکید می‌کنم که خود مردم و هیئت‌های عزاداری مراقب باشند تا اتفاق ناگواری رخ ندهد، افزود: در عین حال درباره بیماری‌های واگیر نیز مراقبت لازم باید انجام شود. در سال گذشته بعد از حج و اربعین شاهد همه‌گیری بیماری آنفلوآنزا در استان‌هایی مانند کرمان بودیم که امیدواریم امسال مراقبت شود تا چنین اتفاقاتی نیفتد و راهپیمایی خوبی برگزار شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره بروز وبا نیز گفت: در ایران تا امروز موردی از وبا نداشتیم و بعید می‌دانم از این به بعد نیز در این زمینه مشکلی داشته باشیم. البته مردم در عراق مراقبت کنند و به ویژه درباره آب آشامیدنی حساس باشند و از آب‌های آشامیدنی بهداشتی استفاده کنند. البته هم وزارت بهداشت عراق و هم نیروهای بهداشت ایران مراقبت‌های لازم را انجام می‌دهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5m1q6

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک