مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست:

مردم از دست زدن به لاشه پرندگان وحشی خودداری کنند / انجام اقدامات پیش‌گیرانه درباره آنفلوانزای حاد پرندگان

۱۳۹۶/۱۱/۲۸ در ۱۹:۵۷

پرندگان وحشی

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به مردم توصیه می‌کنیم لاشه پرنده مشکوک را حتما به نزدیک‌ترین واحد دامپزشکی یا به واحد محیط بانی اطلاع دهند و از دست زدن به لاشه خودداری کنند.

به گزارش ایران پزشک، مجید خرازیان مقدم با بیان این‌که مباحث مرتبط با پرندگان مهاجر باید از طریق سه دستگاه مورد پیگیری قرار بگیرد، گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست، مباحث زیست محیطی را پیگیری می‌کند. مباحث اقتصادی و بهداشت مربوط به دام و طیور را سازمان دامپزشکی پاسخ‌گو هستند و درباره مواردی که احتمالا مرتبط با بهداشت انسانی باشد مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت مسئول است.

وی با بیان این‌که آنفلوانزا در حیات وحش مسئله جدیدی نیست، افزود: آنفلوانزای حاد پرندگان برای اولین بار در بهمن ماه سال ۸۴، در قوهای انزلی مشاهده شد و امسال هم آخرین وضعیتی که از موضوع گزارشات مربوط به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور داریم سه منطقه است؛ تالاب میقان در استان مرکزی که طی پایش فعالی که با سازمان دامپزشکی داشتیم یک نمونه مثبت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گزارش و توسط سازمان دامپزشکی تایید شد که سویه‌اش همان سویه‌ای است که طی دو الی سه سال اخیر در کشور بوده است.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در دریاچه چیتگر نیز که سه لاشه پیدا شد، سازمان دامپزشکی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را تایید کرد؛ همان سویه قدیمی که در دو الی سه سال گذشته بوده، اما در تالاب بوجاق در گیلان، سویه‌ای که توسط سازمان دامپزشکی تایید شد سویه‌ای به نام H5N6 است که یک سویه جدید است و اولین بار دارد به کشور می‌آید و در آن‌جا همه ضوابط قرنطینه‌ای برقرار شده است.

وی با بیان این‌که جای نگرانی وجود ندارد و اقدامات پیش‌گیرانه انجام می‌شود، گفت: همکاری بسیاری خوبی بین سازمان دامپزشکی و محیط بانان وجود دارد و اگر لاشه‌ای در هر سه منطقه دیده شود اقدامات لازم انجام می‌شود.

خرازیان مقدم ضمن توصیه به مردم، در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در صورت برخورد با لاشه پرنده مشکوک، آن را حتما به نزدیک‌ترین واحد دامپزشکی یا حتی به واحد محیط بانی در محیط زیست اطلاع دهید و از دست زدن به لاشه پرندگان وحشی خودداری کنید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oCUJ9

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک