دبیر دومین جشنواره طبیعت گردی و طب سنتی نطنز:

مسئولان مجوز دانشکده طب سنتی بدهند، خیرین تامین مالی می‌کنند

۱۳۹۵/۱۲/۲۲ در ۱۶:۲۵

دبیر دومین جشنواره طبیعت گردی و طب سنتی نطنز گفت: قول ایجاد دانشکده طب سنتی در نطنز را از مسئولان وزارتی گرفته‌ایم.

به گزارش ایران پزشک، محمود رضا فقیهی در نشست خبری دومین جشنواره طبیعت گردی و طب سنتی نطنز، گفت: تقریبا در دنیا ۱۳ اقلیم برای کشت گیاهان دارویی داریم که ۱۱ اقلیم آن در ایران وجود دارد. همچنین پنج اقلیم کشت گیاهان دارویی را در شهرستان نطنز داریم. تاکنون ۶۰۰ گونه گیاه دارویی در نطنز شناخته شده و تخمین می‌زنیم که ۱۰۰۰ گونه گیاه دارویی در حوزه عطری و آرایشی در این شهرستان وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در سه دهه اخیر حجم تجارت گیاهان دارویی کشور از پنج میلیارد دلار به ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده و در آینده پیش بینی می‌شود که بتوانیم آن را به ۵۰۰۰ میلیارد دلار هم برسانیم. باید توجه کرد که در حال حاضر سهم ما در بازارهای جهانی یک درصد است، در حالی‌که می‌توانیم با ظرفیت‌های موجود کشور بازارهای جهانی را در اختیار خود داشته باشیم.

دبیر دومین جشنواره طبیعت گردی و طب سنتی نطنز با بیان این‌که در کشور ظرفیت ۵۰۰۰ هکتار کشت گیاهان دارویی وجود دارد که ۲۰۰۰ هکتار آن در شهرستان نطنز است، گفت: همچنین بین ۳۰ تا ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی نطنز این ظرفیت را دارند که کشت دیم گیاهان دارویی را در آن‌ها انجام دهیم و نطنز را به قطب کشت و فرآوری گیاهان دارویی در کشور بدل کنیم.

فقیهی با بیان این‌که خوشبختانه قول ایجاد دانشکده طب سنتی در نطنز را از مسئولان وزارتی گرفته‌ایم، ادامه داد: امیدواریم این قول با حمایت مسئولین استانی نهایی شود. در این زمینه خیرین شهرستان هم اعلام آمادگی کردند که بحث‌های مالی دانشکده را تامین کنند.

وی ادامه داد: در عین حال از بخش خصوصی و سرمایه گذارانی که می‌توانند از جشنواره طب سنتی شهرستان نطنز حمایت کنند دعوت می‌کنیم که جزو حامیان جشنواره قرار گیرند، زیرا آموزش‌های خوبی را در حوزه سلامت، کشت گیاهان دارویی و فرآوری آن‌ها برای مردم و متخصصین خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این‌که جشنواره طبیعت گردی و طب سنتی نطنز که در دو سال گذشته نیز برگزار شد چه تاثیراتی داشته، اظهار کرد: بعد از برگزاری جشنواره تاکنون شاهد افزایش ۳۰ درصدی کشت گیاهان دارویی در شهرستان بوده‌ایم که بیشترین افزایش متعلق به زعفران و گل محمدی است. همچنین دستاوردهای ملموسی را بعد از برگزاری جشنواره داشتیم؛ به طوری‌که خانه‌های تاریخی مانند خانه متوسلیان که در جشنواره قبلی مخروبه بودند در حال حاضر بازسازی شدند و هنوز هم خانه‌های دیگری خریداری شده و اقدامات خوبی برای پذیرایی از گردشگران در آن‌جا انجام شده است.

فقیهی با بیان این‌که بنا داریم در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی و طبیعت گردی شهرکی را با عنوان شهرک سبز ایجاد کنیم، گفت: اگر بخواهیم حرکتی تداوم داشته باشد باید امکانات لازم و آموزش‌های اولیه را فراهم کنیم. در حوزه گیاهان دارویی نیز باید تولید، بسته‌بندی و امکان بازاریابی آن را در استان ایجاد کنیم؛ زیرا استاندارد بودن گیاهان دارویی بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان این‌که جشنواره طبیعت گردی و طب سنتی نطنز از ۵ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا هشتم این ماه ادامه دارد، گفت: بر این اساس از ۲۵ اسفند ماه سال جاری سایت جشنواره برای علاقه‌مندان قابل استفاده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات انجام شده برای بین‌المللی کردن این جشنواره گفت: در این حوزه یکی از بحث‌هایی که داشتیم این بود که بتوانیم از شرکت‌های خارجی دعوت کنیم. البته پیش بینی می‌کنم که در سال‌های آینده فراخوان‌های بین‌المللی را هم برای جشنواره داشته باشیم. متاسفانه ما از نظر برخی زیرساخت‌های اولیه دچار مشکل هستیم. بر این اساس تقاضا دارم که با کمک مسئولان این زیرساخت‌های فراهم شود. زیرا بین‌المللی کردن جشنواره زیرساخت می‌خواهد که امیدواریم در آینده این امکانات فراهم شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/7UuZL

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک