مشاوران فقط راهنمایی می‌کنند و نه تعیین تکلیف

۱۳۹۶/۰۲/۲۳ در ۰۹:۳۷

یک مشاور خانواده با اشاره به نبود فرهنگ مشاوره در کشور، گفت: متاسفانه هنوز در جامعه به این فرهنگ نرسیده‌ایم که برای انتخاب مهمی چون ازدواج، به فردی مراجعه کنیم که از نظر علمی و تجربی تخصص کافی داشته باشد و بتواند در نحوه انتخاب به ما کمک کند.

به گزارش ایران پزشک، حسین جعفری با اشاره به اهمیت مشاوره قبل از ازدواج، گفت: ازدواج یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در زندگی است. برای انتخاب یکی از ابزارهای زندگی مانند گوشی موبایل که خیلی هم مهم نیست با چند نفر متخصص مشورت می‌کنیم و درباره قیمت، جنس و کارایی آن مشورت می‌گیریم.

این روان‌شناس با اشاره به نبود فرهنگ مشاوره در کشور، اظهار کرد: متاسفانه هنوز در جامعه به این فرهنگ نرسیده‌ایم که برای انتخاب مهمی چون ازدواج، به فردی مراجعه کنیم که از نظر علمی و تجربی تخصص کافی داشته باشد و بتواند در نحوه انتخاب به ما کمک کند.

این مشاور خانواده با اشاره به مطالبه مردم برای به نتیجه رسیدن در مشاوره، ادامه داد: قرار نیست در جلسات مشاوره برای کسی تعیین تکلیف کنیم؛ مشاوران فقط راهنمایی می‌کنند و انتخاب با افراد است و اگر اختلالی را در رفتار طرف مشاهده کنیم به سرعت به افراد گفته می‌شود تا آن را برطرف کنند و اگر به این نتیجه برسیم که این ازدواج ممکن است در آینده دچار مشکل شود، باز هم تصمیم با خود افراد است.

جعفریدر پایان در برنامه «گفت‌وگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: مشاوران خانواده در مرحله قبل از ازدواج، تمام عوارضی که ممکن است یک ازدواج غلط داشته باشد را بیان می‌کنند و همچنین تمام محاسنی که ممکن است از یک انتخاب درست به وجود بیاید را بازگو می‌کنند و بعد با موازنه این موارد، خود مراجعه کننده تصمیم می‌گیرد که چه عملی را انجام دهد. علاوه بر آن قبل از این‌که کسی بخواهد وارد مرحله ازدواج شود، حداقل باید هفت مرحله را طی کرده باشد تا برای ازدواج آمادگی پیدا کند؛ مراحلی مانند بلوغ جسمی یعنی نقص عضو ممکن است افراد را در ادامه زندگی دچار مشکل کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vik2k

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک