موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران:

مشکلات گوارشی و قلبی گاهی ریشه در صرع دارد

۱۳۹۶/۱۱/۰۱ در ۲۰:۴۸

مغز

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران با اشاره به این‌که تشخیص و درمان صرع‌های مرزی می‌تواند پیچیده باشد، گفت: صرع‌های مرزی معمولا تشنج تیپیک ندارند و به طور مثال فرد در یک لحظه صحبت‌های نا به جا، حرف‌های رکیک و کارهای اشتباه انجام می‌دهد و پس از انجام آن پشیمان می‌شود.

به گزارش ایران پزشک، داریوش نسبی تهرانی، موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران در آستانه برگزاری چهاردهمین همایش بین المللی صرع در ایران اظهار کرد: سال گذشته در کنگره بین‌المللی صرع بیشتر موضوعات متداول در حوزه صرع همچون صرع‌های مقاوم و استاطوس مورد بحث‌و گفت‌وگو قرار گرفت.

وی افزود: امسال به موضوع صرع‌های کاذب و غیر اپیلپتیک و همچنین جراحی در صرع (بیماری‌های بین بیماران روانپزشکی و مغز و اعصاب) توجه شده؛ زیرا امروزه مشخص شده برخی از صرع‌ها مرتبط با مسائل روانشناختی و روحی فرد بوده یا با علوم رفتاری مرتبط هستند که در کنگره‌‌های اختصاصی روانپزشکی و مغز و اعصاب به این موضوعات چندان توجه نمی‌شود.

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران ادامه داد: در کنگره امسال چندین سخنرانی توسط شرکت کنندگان و اساتید داخل و خارج از کشور در مورد صرع‌های مرزی یا کاذب خواهیم داشت. این صرع‌ها در واقع تابلوی روانپزشکی دارند و سال‌ها پزشکان را در تشخیص درست به اشتباه می‌اندازند. همچنین با درمان‌های اشتباهی، اقدامات نادرست برای بیمار صورت می‌گیرد.

نسبی تهرانی با بیان این‌که به دلیل تشخیص اشتباه گاهی نیز شوک مغزی برای این بیماران مصروع تجویز می‌شود، گفت: این در حالی بوده که به هیچ یک از این موارد نیاز نیست و مشکل بیمار از جای دیگر است.

وی با اشاره به این‌که صرع‌های مرزی یا کاذب جزو موارد پیچیده صرع بوده که تشخیص آن نیز پیچیده است، گفت: این بیماران معمولا تشنج تیپیک ندارند و به طور مثال فرد در یک لحظه صحبت‌های نا به جا، حرف‌های رکیک و کارهای اشتباه انجام می‌دهد و پس از انجام آن پشیمان می‌شوند.

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران عنوان کرد: این صرع‌ها به ویژه در کودکان بیش از بزرگسالان است و بسیاری از افراد آن را ناشی از مشکلات درسی و اخلاقی می‌دانند و گمان می‌کنند که کودک حواس پرتی و تنبلی یا عدم تمرکز از شیطنت دارد، در حالی‌که این مسئله ناشی از بیماری صرع آن‌هاست.

نسبی تهرانی گفت: این نوع از صرع‌ها علائمی بارزی نداشته و تشخیص آن‌ها بسیاری از مواقع اشتباه انجام می‌شود. لذا مدت‌ها فرد درمان نادرست می‌گیرند.

وی ادامه داد: همچنین در برخی صرع‌ها اختلال در سیستم خودکار اعصاب وجود دارد به طوری‌که در این نوع صرع‌ها فرد ممکن است دچار مشکل قلبی، گوارشی، شکم دردهای بی دلیل، استفراغ مدام و سرفه‌های قطع نشدنی و به هم خوردن ضربان قلب شود که در واقع با انجام آزمایشات مختلف علت این مشکلات به راحتی مشخص نمی‌شود، ولی در واقع صرع پشت بیماری این افراد وجود دارند. صرع‌های کاذب و غیر اپیلپتیک در تحقیقات و کنگره‌ها مغفول مانده و درمان آن‌ها پیچیده بوده و کار تیمی پزشکان مختلف را می‌طلبد. در چهاردهمین کنگره بین المللی صرع چندین مقاله و سخنرانی خارجی و داخلی در این زمینه خواهیم داشت و حتی کارگاه و پنلی هم در این زمینه اختصاص داده شده است.

موسس و مدیرعامل انجمن صرع ایران بیان کرد: همچنین در این کنگره پنل «اتیک» یا اخلاق پزشکی در صرع نیز مد نظر قرار گرفته و مسائل قانونی، حقوقی و اخلاقی را در در حوزه صرع در بر می‌گیرد؛ زیرا با وجود اهمیت این موضوع تاکنون کمتر به آن توجه شده و این مسئله سبب مشکلات زیادی برای بیماران و پزشکان این حوزه می‌شود.

گفتنی‌ست چهاردهمین کنگره بین المللی صرع از ۴ تا ۶ بهمن در بیمارستان میلاد اصفهان برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NxPU4

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک