مصرف ید را جدی بگیرید

۱۳۹۶/۰۷/۱۰ در ۱۹:۴۳

کمبود ید

عنصر ید یکی از ریزمغذی‌های ضروری و مورد نیاز بدن انسان است که در ساخت هورمون‌های تیروئیدی نقش دارد و هورمون‌های تیروئیدی نیز برای رشد و متابولیسم سلول‌های بدن و سلول‌های مغزی ضروری است.

به گزارش ایران پزشک، محبوبه صابری، متخصص اطفال با اشاره به این‌که کمبود ید باعث کمبود هورمون‌های تیروئیدی، بزرگ شدن جبرانی غده تیروئید (گواتر) و کم کاری غده تیروئید می‌شود، گفت: این موضوع در کودکان خود را با نشانه‌هایی مثل اختلال یادگیری، عقب افتادگی ذهنی، بی‌خوابی، چاقی، اختلالات خلقی، بیماری‌های پوستی و غیره نشان می‌دهد.

او ادامه داد: کمبود ید در دوران بارداری و شیردهی نیز بسیار مهم بوده و می‌تواند بر رشد و سلامت جنین تاثیر منفی داشته باشد؛ به همین دلیل غربالگری مادران باردار در دوران بارداری و نوزادان در زمان تولد از نظر کم کاری تیروئید در همه مناطق کشور برای شناسایی و درمان به موقع انجام می‌شود.

صابری با معرفی نمک‌های یددار و غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو و به ویژه ماهی‌های آب شور، به عنوان منابع غذایی غنی از ید، افزود: مکمل‌های حاوی ید به شکل قرص یا شربت نیز در دسترس هستند که طبق نظر پزشک باید مصرف شود.

این متخصص اطفال بیان کرد: مواد غذایی همچون شلغم، بادام زمینی، خانواده کلم و کلم بروکلی و انواع ترب و تربچه مانع جذب ید مواد غذایی می‌شوند و در صورت حرارت دادن آن‌ها می‌توان با این تاثیر آن‌ها در مخالفت از جذب ید مقابله کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/aLQnO

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک