سخنگوی وزارت بهداشت:

مطالبات مردم اجازه توقف طرح تحول سلامت را نخواهد داد

۱۳۹۶/۰۱/۲۸ در ۱۶:۳۳

سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبرى با بیان این‌که کاندیداهاى ریاست جمهورى باید موضع خود را در برابر سلامت مردم مشخص کنند، گفت: یکى از مواردى که مردم سراسر جهان در انتخاب کاندیداها در نظر مى‌گیرند، میزان تعهد آن کاندیدا به تامین سلامت جامعه است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری صبح امروز درباره اصول حرفه‌ای در اعلام خبر حوادث دلخراش گفت: برخى مواقع تصاویر دلخراشى به وجود مى‌آید که در حادثه اخیر هم فوت آن کودک ١٢ ساله به طور وسیعى در فضاى مجازى منتشر شد. اصولا باید در پخش این تصاویر هشدار داد که براى بیماران قلبى و عروقى، خانم‌هاى حامله، کودکان زیر ١٢ سال و غیره مناسب نیست. انتشار این نوع تصاویر مى‌تواند باعث ایجاد ترس از آب و مشکلات خواب و غیره در مخاطب شود.

وی افزود: گاهى دست به دست شدن اخبار منفى راهى براى تخلیه هیجانى است و این موضوع وقتى به صورت عادت تبدیل مى‌شود، مخاطب هم به آن عادت مى‌کند.

 

بودجه وزارت بهداشت در سال جاری

حریرچی در ادامه درباره بودجه کل کشور و بودجه وزارت بهداشت در سال جارى گفت: بودجه سال ٩۶ در کل کشور، ١١۵٢ هزار میلیارد تومان است که این میزان سال گذشته ٩٧٨ هزار میلیارد بود. این بودجه ١٧/٧ درصد رشد داشت و شامل شرکت‌هاى دولتى و بانک‌ها هم مى‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در سال جارى بودجه منابع عمومى دولت ٣۴۶ هزار میلیارد تومان است که سال گذشته جمع منابع عمومى دولت ٢٩۴ هزار میلیارد تومان بود. همچنین درآمد اختصاصى دولت در سال جارى ۵٢ هزار میلیارد و سال گذشته ۴١ هزار میلیارد تومان بود.

حریرچی با بیان این‌که درآمد اختصاصى ناشى از ارائه خدمت دستگاه‌ها و منابع عمومى دولتى ناشى از مالیات و نفت و غیره است، اظهار کرد: بودجه‌هایى که در سیستم دولتى وجود دارد به سه شکل هزینه‌هاى عمومى و جارى، بودجه دستگاه‌ها مربوط به درآمد اختصاصى و شکل سوم تملک دارایى است که وزارت بهداشت نیز شامل همین وضعیت مى‌شود.

وی در توضیح بودجه از منابع درآمد اختصاصی، گفت: بودجه‌اى که از محل درآمد اختصاصى مى‌آید داراى سقف است و این درآمد کسب مى‌شود که در ازاى ارائه خدمت با قیمت قانونى است.

حریرچی گفت: عمده بودجه وزارت بهداشت در دانشگاه‌هاى علوم پزشکى هزینه مى‌شوند. هیچ بیمارستان و داروخانه‌اى به وزارت بهداشت متصل نیست، بلکه به دانشگاه‌هاى علوم پزشکى متصل هستند. بودجه‌اى که به وزارت بهداشت مى‌آید به دانشگاه‌ها ابلاغ اعتبار مى‌شود. در سال ٩۶ بودجه دانشگاه‌هاى علوم پزشکى ١۴٩٣٧ میلیارد تومان شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در توضیح ردیف‌های ستادی بودجه، گفت: کل ردیف‌هاى ستادى شامل پزشک خانواده، مابه التفاوت یارانه دارو، کمک به سیاست‌هاى جمعیتى است که امسال ۵١٣۶ میلیارد تومان شده و این میزان سال گذشته ۶٠۴٣ میلیارد تومان بود و در واقع ١۵ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: ردیف‌هایى نیز به صورت مستقل وجود دارند که یکى هدفمندى یارانه‌ها است و میزان آن مانند سال گذشته ۴٨٠٠ میلیارد تومان است. همچنین ردیف بودجه‌اى یک درصد ارزش افزوده نیز امسال ٣١٧٨ میلیارد تومان شده که سال گذشته ٣۵٠٠ میلیارد تومان بود.

حریرچی گفت: بودجه وزارت بهداشت از محل عمومى ٢٩١٩۴ میلیارد و ٢٠٠ میلیون تومان شد که رشد آن نسبت به سال گذشته ١٠ درصد بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره بودجه بیمه سلامت در سال جاری نیز گفت: دولت طبق ردیف‌هاى متعددى به بیمه‌ها کمک مى‌کند که بخشى از آن بیمه سلامت ایرانیان است. بودجه سازمان بیمه سلامت ایرانیان امسال ٨٩۵٨ میلیارد و ٨٠٠ میلیون تومان و سال گذشته ۴٩٢١ میلیارد تومان بوده که رشد ٨٢ درصدى داشته است.

 

اعتراض رادیولوژیست‌ها به انجام سونوگرافی توسط متخصصین زنان

حریرچى در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره اعتراض رادیولوژیست‌ها به انجام خدمات سونوگرافى توسط متخصصین زنان و اخذ تعرفه از بیماران و نظارت وزارت بهداشت در این رابطه گفت: مطلب جدیدى در مورد رادیولوژیست‌ها وجود ندارد و آموزش‌ها طبق کوریکولوم آموزشى انجام مى‌شود.

وی افزود: باید توجه کرد که مجموع رشته‌هاى مختلف و نظام سلامت براى سلامت مردم است. نمى‌توانیم بگوییم همه ارائه‌کنندگان را راضى مى‌کنیم، بلکه هدف اول ما کسب رضایت مردم است. ارائه‌کنندگان خدمات باید درخواست‌هاى خود را منطبق بر درخواست مردم کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در برخى کشورها پزشکان عمومى هستند که هم سزارین و هم زایمان طبیعى و هم آپاندیس و هم عمل ارتوپدى انجام مى‌دهند. در واقع نظام سلامت تصمیم گرفته که پزشک آموزش دیده این خدمات را به مردم ارائه کند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت

 

مطرح کردن قصور پزشکی از لحاظ قانونی قابل پیگیری است

قائم مقام وزیر بهداشت همچنین در ارتباط با مرگ ناگهانی عارف لرستانی، بازیگر سینما و تلویزیون، اظهار کرد: هر هنرمند، مسئول و فرد عادی که فوت کند ما در بیمارستان کمیته مرگ و میر داریم و این مسأله بررسی می‌شود. هیچ فردی دفن نمی‌شود مگر علت فوت را پزشک تشخیص داده و گواهی فوت برای آن صادر شود، بنابراین در بیمارستان اگر فردی فوت کند پزشک معالج علت را گزارش می‌دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: گاهی علت فوت مشخص نیست و در این مواقع آیین‌نامه‌های خاص وجود دارد همچنین اگر فردی ۲۴ ساعت بعد از مراجعه به بیمارستان فوت کند، پرونده باید به پزشکی قانونی ارجاع داده شود؛ بنابراین مامور پزشکی قانونی اقدامات لازم را جهت بررسی علت فوت در محل یا در سازمان پزشک قانونی انجام می‌دهد.

حریرچی گفت: در پزشکی قانونی آزمایش‌های مربوطه همچون سم‌شناسی روی جسد صورت گرفته تا علت فوت مشخص شود. همچنین باید توجه داشت که الزاماً همیشه بیماری شناخته شده سبب مرگ فرد نمی‌شود و مرگ‌های ناگهانی ناشی از سکته قلبی، مغزی، پارگی عروق بزرگ و انسداد عروق وجود دارد که همه این موارد از طریق کالبدشکافی مشخص می‌شود.

وی با اشاره به این‌که مرگ ناگهانی تنها آمار اندکی از مرگ‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، عنوان کرد: برای مرحوم لرستانی نیز این اقدامات توسط مراجع مربوطه انجام می‌گیرد که اعلام نظر پزشک قانونی زمان‌بر است، ولی نهایت علت فوت مشخص خواهد شد که هر عاملی که وجود داشته باشد توسط مراجع قانونی توضیح داده می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: البته باید توجه داشت زمانی که فردی فوت می‌کند به دلیل شرایط استرس برای خانواده و دوستان نزدیک او ممکن است مسائلی همچون قصور پزشکی مطرح شود و متأسفانه امروزه هر کسی فوت می‌کند رسانه‌ها و برخی در فضای مجازی فوراً قصور پزشکی را مطرح کرده که این مسأله برای رسانه‌ها از لحاظ قانونی قابل پیگیری است.

 

ایرج حریرچی

 

افزایش سن، مهم‌ترین عامل سرطان

حریرچی در ادامه این نشست خبری درباره عوامل ایجاد سرطان و افزایش آن در جامعه گفت: سرطان در تمام کشورهاى دنیا در حال افزایش است. مهم‌ترین عامل این افزایش، میزان افزایش سن جامعه است.

وی افزود: سرطان از مادرزادى و کودکى تا پیرى وجود دارد که اکثر سرطان‌ها در سنین پیرى اتفاق مى‌افتد. علت این که درباره سایر عوامل بحث مى‌شود این است که نمى‌توان سن جامعه را کم کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: عوامل دیگر یکى تغییر عوامل رفتارى مانند سیگار کشیدن و مصرف چربى و غیره است که در جوامع مختلف رو به بدتر شدن است.

حریرچی با بیان این‌که معیار میزان سرطان در ایران، میزان بروز موارد جدید در ١٠٠ هزار زن یا مرد استاندارد شده سنى است، اظهار کرد: از لحاظ بروز و شیوع سرطان نسبت به کشورهاى دیگر، بروز متوسطى داریم.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به این‌که اکثر سرطان‌ها در بیش از ٨٠ درصد موارد هیچ علتى براى بروز سرطان در آن شخص پیدا نمى‌شود، گفت: شایع‌ترین سرطان در مردها، سرطان معده و در زن‌ها، سرطان پستان است.

 

قائم مقام وزیر بهداشت

 

مردم اجازه نمی‌دهند طرح تحول متوقف شود

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال توقف طرح تحول سلامت گفت: ابتدا باید تصور کرد که آیا مى‌توان این طرح را متوقف کرد و دوم این که آیا این موضوع امکان پذیر است یا خیر.

وی افزود: اکثر موارد مربوط به این طرح یا قانون از قبل داشته یا در قانون برنامه ششم و سیاست‌هاى کلى و قانون بودجه و غیره نهادینه شده است.

حریرچی با بیان این‌که فکر مى‌کنیم شرایطى در کشور پیش نمى‌آید که از قانون تخطى شود، اظهار کرد: مسئولین بعدى وزارت بهداشت هم تمایلى نخواهند داشت که دستاوردهاى طرح تحول از بین برود و حتى مردم هم اجازه این کار را نخواهند داد. در واقع نه مطالبات مردم و نه سیاست گذاران اجازه توقف طرح تحول سلامت را نخواهد داد.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: حتى کاندیداهاى ریاست جمهورى هم باید موضع خود را در برابر سلامت مردم مشخص کنند و این که سلامت اولویت چندم آن‌ها خواهد بود. یکى از مواردى که مردم سراسر جهان در انتخاب کاندیداها در نظر مى‌گیرند، میزان تعهد آن کاندیدا به تامین سلامت جامعه است.

 

نشست خبری سخنگو

 

التماس مى‌کنیم که برخى ملزومات پزشکى را صادر کنند

سخنگوى وزارت بهداشت در ادامه نشست خبرى درباره واردات در دوره اخیر وزارت بهداشت گفت: تنها دولتى هستیم که واردات را به میزان قابل توجهى کاهش دادیم. موقعى که کار را تحویل گرفتیم وابستگى به داروهاى فراورده ۴٠ درصد وابستگى ارزى بود و در حال حاضر ١٠ درصد وابستگى ارزى است. طى این سال‌ها، سالانه ٣٣٠ میلیارد دلار کاهش واردات داشتیم.

وی افزود: زمانى که کار را تحویل گرفتیم کمبود دارو ٣۵٠ قلم بود و یک میلیارد دلار کاهش مصرف واردات دارو طى ٣ سال اخیر داشتیم. به طور متوسط در دسترسى اقلام مصرفى بیمارستانى نیز افزایش قابل توجهى داشتیم و از ٣٢٠ قلم به ٧۵٠ قلم دسترسى دارو در بیمارستان رسیدیم.

حریرچی ادامه داد: قبلا ١۴٨٠ قلم وسایل پزشکى در بیمارستان موجود بود و الان ٢١٣٠ قلم است که در ٩٨ قلم از تجهیزات و ملزومات پزشکى خودکفا شدیم.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: بازار انحصارى تجهیزات پزشکى در کشور ما وجود داشت که بسیارى از این اظهار نظرها به همین دلیل است و چون فقط یک شرکت، دستگاهى را وارد مى‌کرد، تعیین قیمت هم با همان شرکت بود. ما تجهیزات را درجه بندى و قیمت را مشخص کردیم که این قیمت گذارى براى اولین بار به وزارت بهداشت واگذار شد.

وی ادامه داد: در راستاى اقتصاد مقاومتى هم جنسى که واقعا تولید داخل بود و استانداردهاى لازم را داشت و از کیفیت خوبى برخوردار بود حمایت کردیم و براى اجناس خارجى محدودیت‌هایى گذاشتیم. البته در برخى موارد دولت براى کنترل بازار مجبور است واردات را انجام بدهد.

حریرچی درباره واردات صافی‌های دستگاه‌های دیالیز نیز که در مناظره شب گذشته شبکه یک سیما مطرح شده بود، گفت: در مورد صافى دیالیز، ما التماس مى‌کنیم که برخى ملزومات پزشکى را صادر کنند، زیرا صادرات ما در زمینه ملزومات پزشکى ۵٠ میلیون دلار است؛ پس اگر کیفیت خوبى دارد باید صادر شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/bAPOJ

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک