واکنش فرزند عباس کیارستمی به اظهار نظر وزیر بهداشت:

مقامات وزارت بهداشت از مسئولیت بررسی پرونده شانه خالی می‌کنند

۱۳۹۶/۰۱/۲۹ در ۱۶:۳۸

فرزند عباس کیارستمی بعد از اظهار نظر اخیر وزیر بهداشت درباره پرونده کیارستمی، گفت: برایم عجیب است که پرونده پزشکی عباس کیارستمی با پرونده‌های کهریزک و کوی دانشگاه مقایسه می‌شود.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، فرزند زنده‌یاد عباس کیارستمی در پی اظهار نظر اخیر وزیر بهداشت مبنی بر این‌که در پرونده کیارستمی نیز مانند پرونده کوی دانشگاه و کهریزک این سوال مطرح است که نتیجه رسیدگی به این پرونده چه شد، اظهار کرد: صحبت‌های آقای هاشمی برایم تعجب‌برانگیز بود و فکر می‌کنم پیش از انتخابات ریاست جمهوری طرح چنین مسئله‌ای دو هدف دارد؛ اول این‌که این پرونده هم به شکل آشنای پرونده‌های مشابه، مورد بهره‌برداری سیاسی جناح‌ها قرار گرفته و بعد از یک سال سکوت، شنیدن چنین اظهارنظرهایی چند هفته مانده به انتخابات چندان دلگرم کننده و جدی نیست.

 

آقای حریرچی در بیشتر جلسات حضور داشت

وی افزود: نکته دوم این است که به نظر می‌رسد آقای هاشمی (وزیر بهداشت) به جای این‌که خود را در مقام مسئول ببینند، ترجیح داده که در مقام یک منتقد قرار گیرد؛ این در حالی است که در مراسمی که ایشان روز گذشته (۲۸ فروردین) اظهار نظر خود را مطرح کردند، در کنارشان آقای حریرچی (قائم مقام وزیر بهداشت) ایستاده است. ایشان در بیشتر جلسات پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی برای بررسی پرونده پدرم تشکیل شد، حضور داشتند و عضوی از کمیسیون‌های تخصصی بودند و نه تنها از جزییات پرونده مطلع هستند، بلکه در مقام کارشناس در پرونده اظهارنظر کرده‌اند، اما حالا ترجیح داده شده که توپ به زمین دیگری انداخته شود و مقامات وزارت بهداشت، از مسئولیت درباره بررسی پرونده شانه خالی کنند.

بهمن کیارستمی ادامه داد: در تمام ماه‌هایی که پرونده پزشکی پدرم پیگیری می‌شد، هیچ اظهار نظری یا اقدام جدی از طرف مقامات مسئول در حوزه‌های فرهنگی هم نشنیدیم و ندیدیم، اما حالا باز موسم انتخابات رسیده، بزرگداشت‌های متعدد ترتیب داده شده و حرف‌های مسئولان هم تند و جسورانه شده است. به هرحال معتقدم هر صحبتی را که در این برهه زمانی درباره پرونده پزشکی عباس کیارستمی گفته شود، نباید جدی گرفت و در عین حال نباید اجازه داد از این پرونده بهره‌برداری سیاسی شود.

این مستندساز گفت: مسئولان وزارت بهداشت اگر نتوانستند در حوزه سازمان نظام پزشکی پیگیری دقیق‌تری را انجام دهند، لااقل می‌توانستند این کار را در پزشکی قانونی که فعالیت‌اش زیر نظر خود وزارت‌خانه است انجام دهند، اما پزشکی قانونی هم با این که ماه‌هاست با حضور نماینده وزارت بهداشت در حال بررسی این پرونده است، گزارش روشن و کاملی ارایه نکرده است.

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه‌ای که در جشنواره جهانی فجر برای بزرگداشت زنده‌یاد عباس کیارستمی آماده شده، اظهار کرد: در یک سال گذشته سعی بر این بود که ماجرا به نحوی خاتمه پیدا کند و آشتی حاصل شود، در صورتی‌که پیگیری این پرونده تنها به عهده خانواده و وکلا نبود و از سازمان سینمایی و دیگر نهادهای فرهنگی مرتبط هم انتظار حمایت و پیگیری می‌رفت؛ به همین دلیل با توجه به آن‌چه توضیح دادم، شخصا به حضور در مراسمی که برای پدرم برگزار می‌شود تمایلی ندارم. خود کیارستمی در تمام حیاتش هرگز نگذاشت که مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گیرد و مطمئنم حالا هم اگر باشد و ببیند، راضی به این کار نیست.

 

اظهار نظر اخیر وزیر بهداشت درباره پرونده کیارستمی

وزیر بهداشت شامگاه ۲۸ فروردین در اختتامیه جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال رضا کیانیان درباره نتیجه رسیدگی به پرونده فوت عباس کیارستمی گفت: این سوال برای ما نیز وجود دارد که نتیجه رسیدگی به این پرونده چه شده است.

هاشمی گفت: در خصوص عباس کیارستمی غصه‌ای در دل همه ما هست و در رابطه با این‌که چه اتفاقی افتاد در یک جمله نمی‌شود به آن پاسخ داد. برای پاسخ به این سوال که چرا پرونده مرحوم کیارستمی تاکنون اعلام نشده باید به تمام پرونده‌های بلاتکلیفی که تاکنون اعلام رای نشده نگاه کنیم و در این رابطه هیچ چیز بهتر از راستی و درستی نیست. اگرچه من هم اکنون مسئولم و باید پاسخگو باشم، می‌خواهم بپرسم تکلیف پرونده آقای کیارستمی چه شد و چرا در قوانینی که داریم این‌قدر ناتوان هستیم و در یک سلسله باطلی گرفتار می‌شویم.

هاشمی افزود: در پرونده کیارستمی نیز مانند پرونده کوی دانشگاه و کهریزک این سوال مطرح است که نتیجه رسیدگی به این پرونده چه شد؟

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oigim

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک