قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری کشور:

مقایسه پرستاری با دیگر مشاغل غیرمنطقی است

۱۳۹۴/۱۱/۲۳ در ۱۵:۲۰

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری کشور نسبت به افزایش خطای پرستاری به‌دلیل چند شغله بودن پرستاران هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از ایلنا، محمد شریفی‌مقدم با تاکید بر لزوم مساعد شدن شرایط جذب پرستاران گفت: متاسفانه به دلیل سیاست پزشک سالارانه و فشاری که روی جامعه پرستاری است، عرصه روز به روز برای این حرفه تنگ‌تر می‌شود و در نهایت دود این بی‌توجهی به چشم مردم خواهد رفت.

وی افزود: این مساله که پرستاران به دلیل پایین بودن حقوق مجبورند چند جا مشغول به کار باشند، قطعا موجب افزایش خطای پرستاری، کم حوصلگی و بداخلاقی آنها خواهد شد.

دبیرکل خانه پرستار خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط حرفه پرستاری در مجموع مطلوب نیست و آن‌طور که باید و شاید اراده‌ای هم برای حل مشکلات پرستاری دیده نمی‌شود.

شریفی‌مقدم با اشاره به کمبود شدید نیروی پرستاری در بیمارستان‌ها نیز اظهار کرد: علی‌رغم آمارهای واقعی که ما در خصوص بیکاری پرستاران ارائه می‌کنیم، متاسفانه وزارت بهداشت این واقعیت را مدنظر قرار نمی‌دهد و نظر دیگری دارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت ظرفیت کادر پرستاری را ۲ برابر کرده و به طور مثال ظرفیت دانشگاه‌های دولتی که ۷ هزار نفر بوده به ۱۴ هزار نفر افزایش یافته، غافل از اینکه مشکل را باید در جای دیگری جستجو کرد.

شریفی‌مقدم تصریح کرد: به نظر می‌رسد وزارت بهداشت توان به کارگیری پرستاران را ندارد و علاوه بر این، همین پرستار‌های شاغل را نیز نمی‌تواند؛ حفظ کند. از این‌رو کم‌توجهی مسئولان این وزارتخانه در این زمینه، موجب کاهش جذابیت در حرفه پرستاری شده است.

وی افزود: در حال حاضر شاهد رفتن پرستاران به سراغ شغل‌های غیرپرستاری هستیم؛ به طور مثال پرستارانی داریم که در آموزش و پرورش، بیمه و یا حوزه تجهیزات پزشکی مشغول به کار می‌شوند.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به علت کمبود کادر پرستاری در کشور گفت: پرستاری حرفه معمولی نیست و فعالیت بسیار پرخطر و سختی است که با مخاطرات زیادی همراه است، به طوری که مدتی پیش متاسفانه شاهد بودیم؛ پرستاری که با بیمار مبتلا به آنفولانزا مواجه شده بود؛ فوت کرد. بنابراین ملاحظه می‌شود که پرستاران مدام با بیماران در حال احتضار، داد و فریاد‌های همراهان آنها و همچنین با بیماری‌های پرخطری مانند ایدز و هپاتیت و… سر و کار دارند و مقایسه آنها با دیگر مشاغل بسیار غیرمنطقی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/6ei03

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک