موسسه ارزیابی و اعتباربخشی مستقلی تشکیل خواهد شد

۱۳۹۴/۱۱/۰۴ در ۰۷:۰۶

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به زیرساخت های لازم از قبیل نیروی انسانی کافی برای اجرای استانداردهای متعالی اعتباربخشی کشور گفت: بدون شک تعداد پرستاران موجود جهت مراقبت های بیماران و اجرای استانداردهای کیفی به اندازه کافی نبوده و وزارت بهداشت از طرق مختلف درصدد آموزش و جذب حداکثری پرستاران است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، حسن هاشمی در گفت‌وگوی اختصاصی با فصلنامه اعتباربخشی سلامت افزود: متاسفانه استانداردهای اعتباربخشی به عنوان ابزار مدیریت کیفی مبتنی بر تعداد کارکنان، طراحی نشده و پیاده‌سازی دقیق این استاندارد‌ها می‌تواند ابزاری مناسب برای ایجاد بهره‌وری در بیمارستان‌ها شود. البته این امر مشروط به بازنگری مواردی است که جنبه مستندسازی صرف داشته و موجب تأثیر منفی بر عملکرد بالینی پرستاران شده که این امر از سال گذشته در دست اقدام است.

وی با اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت برای رعایت اصل بی‌طرفی در ارزیابی مراکز دولتی و غیردولتی اظهار داشت: به منظور ایجاد سامانه ارزیابی مستقل از دانشگاه‌های علوم پزشکی، موسسه‌ای تحت عنوان «موسسه ارزیابی و اعتباربخشی» در حال شکل گیری است که در قالب نهاد عمومی غیردولتی و با اهداف عام‌المنفعه فعالیت خواهد کرد. این اقدام بر اساس ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه، در سال جاری آغاز و امید آن می‌رود که دوره‌های بعدی ارزیابی اعتباربخشی توسط ارزیابان مستقل این موسسه انجام شود.

وی افزود: در سال جاری با تشکیل کارگروه‌های متعدد و با استفاده از تجربه پیاده‌سازی دو مرحله از اعتباربخشی، نسبت به سبک‌سازی محتوای استاندار‌ها و با رعایت اصول بین‌المللی، این مهم آغاز شده و امیدواریم تا پایان سال جاری استانداردهای جدید با رویکرد تمرکز استاندارد‌ها بر بالین بیماران ابلاغ و اجرا شود. لازم به ذکر است دو دوره گذشته نیز همکاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی با ‌‌نهایت بی‌طرفی و عدالت تلاش خود را در انجام ارزیابی بی‌طرفانه به عمل آوردند، اما براساس استانداردهای جهانی موجود، ارزیابی خارجی ضروری است که در سال آینده به آن پرداخته خواهد شد.

هاشمی در خصوص کنترل های وزارت بهداشت برای رعایت سلامت فرآیند اعتباربخشی و جلوگیری از اعمال نفوذ در نمره‌دهی و درجه‌بندی بیمارستان‌ها و پیشگیری از برقراری رابطه ناسالم مالی بین ارزیابان و بیمارستان‌ها نیز خاطرنشان کرد: در خصوص اطمینان از سلامت فرآیند اعتباربخشی، در حال حاضر تیم‌های ارزیابی ویژه از ستاد وزارتی تشکیل شده که در دو مقطع حین ارزیابی و مرحله رسیدگی به اعتراضات به صورت ممیزی نتایج ارزیابی را اتفاقی و یا سیستماتیک ارزیابی مجدد می‌کند.

وی در باسخ به این سوال که چرا برخی مدیران وزارت بهداشت، برخلاف تجارب موفق جهانی، در مقابل برونسپاری امور اجرایی صرف از قبیل عملیات ارزیابی اعتباربخشی به شدت مقاومت می‌کنند، گفت: رویکرد مبنایی سلامت در کشور استفاده حداکثری از تمامی استعداد‌ها و ظرفیت‌های موجود در بخش‌های دولتی و خصوصی است. در همین راستا، موسسه مستقل غیردولتی در حال شکل‌گیری است و ارزیابان حرفه‌ای تحت برنامه‌ها و استانداردهای وزارت بهداشت در این موسسه آموزش دیده و برنامه ارزیابی را انجام خواهند داد.

وزیر بهداشت در مورد آینده اعتباربخشی و ارزشیابی بیمارستان‌ها در ایران نیز تصریح کرد: اعتباربخشی در تاریخچه کشورهای توسعه‌یافته و موفق در مراحل اولیه پیاده‌سازی بوده و نیاز به حداقل ۷ تا ۱۰ سال کار مستمر در عرصه‌های اجرایی آن دارد. این تجربه در مدل‌هایی مانند JCI آمریکا و ACI کانادا تجربه شده است. لذا کشور ما با گذشت دو دوره از اجرای ارزیابی اعتباربخشی، مسیر بهبود را طی کرده و به زودی با رویکرد عملیاتی کردن سنجه‌های این استاندارد در امر پیاده‌سازی هرچه موفق‌تر آن پیش خواهیم رفت و در چشم‌انداز بلندمدت استانداردهای ملی اعتباربخشی ایران، تحت هم‌افزایی مراجعه بین‌الملل این مدل از استانداردسازی قرار خواهد گرفت و بدون شک تجربه موفق کشور ما در منطقه، می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر کشورهای خاورمیانه باشد.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/98tNY

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک