عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با ایران پزشک:

مکر تحریم کنندگان دارو با تولیدات داخلی خنثی شد

۱۳۹۶/۱۰/۰۹ در ۰۸:۳۰

محمد رضا صالحی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بحث تحریم‌ها باعث شد که بسیاری از شرکت‌های خارجی، ما را از داروها محروم کنند و در نتیجه بسیاری از بیماران به همین علت تحت فشار قرار گرفتند.

محمد رضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک با اشاره به برگزاری بیست و ششمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: اولین دوره این کنگره در اوایل دهه هفتاد شروع به کار کرد.

وی افزود: بیماری‌های عفونی رشته تخصصی است و خیلی از متخصصین رشته‌های دیگر با این تخصص به علت مشورت‌ها در ارتباط هستند. عفونت‌ها در خیلی از بخش‌های بدن انسان به وجود می‌آید و در رشته‌های تخصصی مختلف نیاز است که با متخصصین رشته عفونی مشورت انجام شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: وجود این کنگره‌های سالیانه باعث افزایش سطح علمی متخصصین عفونی کشور می‌شود.

صالحی با بیان این‌که اساتید اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این کنگره حضور دارند، اظهار کرد: رشته‌های متعددی اعم از جراحی، داخلی، رشته‌های فوق تخصصی داخلی و جراحی مانند جراح مغز و اعصاب و ریه و غیره با متخصصین بیماری‌های عفونی در ارتباط هستند.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت علمی کشور در درمان بیماری‌هایی عفونی در چه جایگاهی قرار دارد، گفت: طب عفونی نیز همانند سایر رشته‌ها در حال پیشرفت است و سالانه بیماران زیادی حتی از کشورهای دیگر برای درمان به ایران می‌آیند. پزشکان کشور خوش‌نام هستند و بسیاری از بیماران خارجی نیز به همین علت به ایران سفر می‌کنند و کارهای درمانی خود را انجام می‌دهند.

صالحی درباره داروی تولید داخل کسپوفانژین که در حاشیه این کنگره از آن رونمایی شد نیز بیان کرد: بحث تحریم‌ها باعث شد که بسیاری از شرکت‌های خارجی ما را از داروها محروم کنند و در نتیجه بسیاری از بیماران به همین علت تحت فشار قرار گرفتند. بنابراین شرکت‌های دانش بنیان داخلی تلاش کردند که این موضوع را جبران کنند و در آینده نیز می‌توانیم با اتکا به این دانش داخلی، داروهای ضد قارچ و ضد ویروس را در داخل تولید کنیم تا به بیماران کمک کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اثربخش بودن داروهای تولید داخل گفت: خیلی از این داروها در حال مصرف هستند و عارضه جدی تاکنون گزارش نشده است. در بسیاری از مطالعاتی که انجام شده تفاوت چندانی در تاثیر این داروها نسبت به داروهای خارجی مشاهده نشده است. این داروها مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هستند و از نظر عوارض و غیره روی این داروها بررسی‌های لازم انجام شده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره استقبال پزشکان از داروهای تولید داخل حوزه عفونی بیان کرد: پزشکانی که اهل کارهای دانشگاهی هستند استقبال مناسبی از داروهای تولید داخل حوزه عفونی کردند.

گفتنی‌ست این کنگره از نهم تا سیزدهم دی ماه در تالار امام خمینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/uItGb

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک