مگالب‌ها، تهدید یا فرصت!

۱۳۹۷/۰۱/۱۸ در ۲۱:۲۲

آزمایشگاه

سخنگوی وزارت بهداشت در حالی از تاسیس مگالب‌ها حمایت کرد که فعالان عرصه آزمایشگاهی کشور، وجود ابر آزمایشگاه‌ها را چالشی جدی برای کسب و کار خود می‌دانند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی طی اظهاراتی گفت: یکی از راه‌های توسعه خدمات آزمایشگاهی کشور، تاسیس و استفاده از آزمایشگاه‌های بسیار بزرگ مبتنی بر مدیریت نوین و تکنولوژی و اتوماسیون روز دنیاست.

این موضوع با واکنش فعالان عرصه آزمایشگاهی کشور روبه‌رو شده و بسیاری از آن‌ها اعتقاد دارند که تاسیس مگالب‌ها می‌تواند منجر به ورشکستگی آزمایشگاه‌های کوچک شود.

ماجرای مگالب‌ها چند سالی هست که فضای کسب و کار آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی را تحت تاثیر خود قرار داده است. یک سال پیش بود که محمد صاحب الزمانی، نماینده جامعه آزمایشگاهیان و نایب رییس شورای عالی نظام پزشکی نیز تاسیس مگالب‌ها را تهدیدی برای آزمایشگاه‌های کوچک دانسته و گفته بود: طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های مختلف در حوزه سلامت، نظام آزمایشگاه‌های تشخیص طبی دست‌خوش تغییرات و گاه آسیب‌های جدی شده و تداوم این روند، آزمایشگاه‌های کوچک و متوسط را با مخاطرات بسیار جدی مواجه خواهد ساخت.

هدف از تاسیس مگالب‌ها در واقع کاهش هزینه‌ها و عدم نیاز سرمایه‌گذاری آزمایشگاه‌های کوچک برای خرید تجهیزات تخصصی است. این موضوع می‌تواند محاسن و معایبی داشته باشد. در کشوری مثل آمریکا، با توجه به زیرساخت‌های موجود، آزمایشگاه‌های بزرگ یا همان مگالب‌ها تجهیز می‌شوند و سایر آزمایشگاه‌ها در حد مراکز نمونه‌گیری و فعالیت‌های ابتدایی باقی می‌مانند و نمونه‌ها به این مراکز تجهیز شده ارسال می‌شوند.

توجه به این نکته در تاسیس مگالب‌ها ضروری است که زیرساخت‌های کشور ما چنین قالبی را بر نمی‌تابد؛ زیرا اولا تاسیس و تجهیز مگالب‌ها از عهده هر فرد یا گروهی بر نمی‌آید و در نتیجه انحصار تاسیس این ابر آزمایشگاه‌ها به دست گروه یا عده‌ای خاص می‌افتد و در نتیجه آزمایشگاه‌های کوچک که سال‌هاست در کشور فعالیت می‌کنند به مرور از چرخه خارج می‌شوند. زیرا اولا توانایی رقابت با این مراکز تجهیز شده را نخواهند داشت و دوما مراجعه مردم به این مراکز کوچک به مرور کمتر خواهد شد.

البته این تحلیل به معنی مقابله با تغییر و پیش‌رفت نیست؛ بلکه توجه به این نکته است که تاسیس و تجهیز این مراکز صرفا در اختیار افرادی خاص قرار نگیرد.

نکته هم ارز مگالب‌ها یا همان ابر آزمایشگاه‌ها را می‌توان در حوزه دارو نیز بررسی کرد. تاسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای که با مقاومت فعالان عرصه دارو و به خصوص انجمن داروسازان مواجه شده است. داروسازان اعتقاد دارند که تاسیس این ابر داروخانه‌ها می‌تواند داروخانه‌های محلی و کوچک را به راحتی از عرصه رقابت خارج کند و در عمل مقابل این اتفاق ایستادند.

در این بین باید به نقش وزارت بهداشت به عنوان ارگان تصمیم‌گیرنده و تصمیم‌ساز نیز پرداخت. وزارت‌خانه‌ای که باید اولین تفکرش، دسترسی ساده‌تر، بهتر و سریع‌تر مردم به خدمات سلامت باشد. قدر مسلم وجود ابر آزمایشگاه‌ها فارغ از این‌که چه کسانی آن‌ها را تاسیس یا تجهیز کرده باشند، منجر به ارائه خدمات به روز، ارزان‌تر و سریع‌تر خواهد بود؛ اما آیا وزارت بهداشت می‌تواند از ایجاد انحصار برای تاسیس مگالب‌ها جلوگیری کند و آیا می‌تواند تضمینی بدهد که آزمایشگاه‌های کوچک تبدیل به مراکز نمونه‌گیری نشوند و هم‌چنان به حیات خود ادامه بدهند؟ این سوالی است که باید از تصمیم‌گیرندگان در وزارت بهداشت پرسیده شود.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک