میان ماه من تا ماه گردون..

۱۳۹۵/۱۰/۲۴ در ۱۹:۴۵

ایران پزشک – امیر پروسنان: تبلیغات یکی از اولین مسیرها برای بهبود کسب و کار در جهان امروز است. مسیری که فقط یک مفهوم در قالب یک کلمه را یدک نمی‌کشد و راه‌های بی‌شماری برای رسیدن به هدف غایی یعنی فروش بهتر را هم در خود مستتر کرده است.

اول. فرآیند تبلیغات فقط برای فروش کالا به کار نمی‌رود؛ تبلیغات حتی در مسائل سیاسی نیز نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. در زمان جنگ جهانی دوم، پاول یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات آلمان نازی بود. او یکی از مهم‌ترین اشخاص در تبیین ایدئولوژی و فلسفه نازی به حساب می‌رود. نقل قول معروفی از گوبلز وجود دارد که می‌گوید: «اساس پروپاگاندا بر آن است که یک ایده را چنان به مردم صادقانه القا کنید که در نهایت تسلیم آن شده و مطلقا به آن ایمان آورده و هرگز نتوانند از آن بگریزند.» این نقل قول، خط مشی او را به خوبی نمایان می‌کند. گوبلز برای باشکوه جلوه دادن هیتلر و ایدئولوژی او، تقریبا همه چیز را در اختیار داشت. تمام مطبوعات و رسانه‌ها اعم از تصویری و شنیداری و موسیقی و سینما و غیره در اختیار او بود. گوبلز معتقد بود: «اگر یک دروغ به اندازه کافی بزرگ باشد و به تکرار آن اصرار ورزید، مردم در نهایت آن را باور خواهند کرد.»

 

آگیلوی

 

دوم. دیوید مکنزی اگیلوی یکی از برجسته‌ترین مدیران تبلیغاتی بریتانیایی بود تا جایی که به او لقب پدر تبلیغات داده بودند. یکی از مشهورترین کتاب‌های اگیلوی که در ایران هم منتشر شده، «اعتراف‌های یک تبلیغاتچی» نام دارد که چیکده‌ای از روش‌های کاری، منش و یافته‌های او در عرصه تبلیغات است. اگیلوی جمله معروفی دارد که می‌گوید: «چیزی که باعث می‌شود مصرف‌کننده خرید کند یا نه، محتوای تبلیغات شماست و نه شکل ظاهری آن.»

 

مدادرنگی

 

سوم. فرآیند تبلیغات در جهان امروز از فروش یک آدامس در مترو تا اجرای یک طرح ملی را در بر می‌گیرد. هرچند در این‌جا مقصود نویسنده، انجام تبلیغات نادرست و بزرگ‌نمایی نیست و فقط به دنبال تبیین روش تبلیغات هستیم. یکی از مصادیق تبیین در تبلیغات، توجه به اعداد است. اعدادی که هرچه بزرگ‌تر باشند در نگاه خریدار یا مصرف‌کننده یا گیرنده خدمت، جذاب‌تر خواهند بود و در نتیجه مخاطب با گستره بزرگی روبه‌رو می‌شود که می‌تواند به آن دل ببازد. به طور مثال اگر به کودکی بگویید: «اگر درس‌هایت را خوب بخوانی، ۱۲ مداد رنگی به تو خواهم داد.» به نتیجه بهتری می‌رسید یا این‌که بگویید: «اگر درس‌هایت را خوب بخوانی، یک جعبه مداد رنگی به تو خواهم داد.» کودک ممکن است درک درستی از این نداشته باشد که یک جعبه مداد رنگی شامل ۱۲ مداد رنگی هم اندازه، اما با رنگ‌های متفاوت است. ولی او به طور قطع متوجه می‌شود که ۱۲ از ۱ بیشتر است! در این تبلیغ و جمله شرطی، هیچ دروغی از طرف شما گفته نشده، اما با ساده‌ترین روش ذهن کودک را در یک عمل ساده ریاضی قرار داده و به نتیجه مطلوب رسیده‌اید.

 

تخت روانپزشکی

 

چهارم. طی روزهای اخیر تبلیغات گسترده‌ای مبنی بر افتتاح ۱۰۰۰ تخت روان‌پزشکی در فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی انجام شده است. اولین نکته این‌جاست که آیا تخت‌های روان‌پزشکی، تخت‌هایی خاص و متفاوت با تخت‌های معمولی بیمارستانی هستند؟ پاسخ منفی است. تخت‌های روان‌پزشکی همان تخت‌های معمولی بیمارستانی هستند که فقط ممکن است تمهیدات ایمنی بیشتری داشته باشند. بازی با این مفهوم در این تبلیغات نیاز به تبیین دارد؛ مقصود از افتتاح ۱۰۰۰ تخت روان‌پزشکی، این است که تعداد مشخصی بخش روان‌پزشکی در بیمارستان‌های مختلف کشور افتتاح می‌شود. تعدادی که در تبلیغات پیش گفته اثری از عدد مشخص آن نیست و همین عدد ۱۰۰۰ به صورت مکرر بیان می‌شود. در این‌جا می‌توانید به مثال جعبه مداد رنگی باز گردید و همان مفهوم را در ذهن تجسم کنید. در این تبلیغات می‌بینیم که به طور مثال ۵۶ تخت در مرکز آموزشی، درمانی و پژوهشی روزبه، ۹۷ تخت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ۷۰ تخت در بیمارستان تک تخصصی روان‌پزشکی رازی تبریز، ۴۰ تخت به ظرفیت بیمارستان‌های نکویی، هدایتی و فرقانی قم و غیره اضافه خواهد شد.

پنجم. افتتاح ۱۰۰۰ تخت روان‌پزشکی یا هر تعداد بخش (که قدر مسلم عددی به بزرگی ۱۰۰۰ نیست!) در کشور می‌تواند یکی از نقطه‌های عطف طرح تحول سلامت باشد. طرحی که فارغ از تبلیغات انجام شده پیرامون آن و فارغ از درست یا نادرست بودن شیوه‌های تبلیغاتی و افرادی که این مسئولیت را برعهده داشتند، توانست خدمات شایان توجهی به مردم به ویژه مناطق محروم ارائه کند. طرحی که بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت یازدهم محسوب می‌شود و به نظر نگارنده اگر قدری شتاب‌زده عمل نمی‌شد، می‌توانست بسیاری از انتقادها پیرامون آن را نیز پاسخ‌گو باشد. بنابراین این نوشتار فقط به نوع تبلیغات اخیر منتقد است و نه خودِ این افتتاح که جای سپاس فراوان برای همت وزارت بهداشت دارد و امیدواریم با اضافه شدن این تعداد تخت، باری از روی دوش بیماران نیازمند به خدمات روان‌پزشکی برداشته شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/am6yT

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک