رییس اداره سرطان وزارت بهداشت:

میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان تا سال ۲۰۳۰ به ۱۳ میلیون نفر می‌رسد

۱۳۹۶/۰۹/۲۲ در ۱۷:۰۴

سرطان

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت با بیان این‌که تغییر سبک زندگی یکی از مهم‌ترین‌ علل‌ ابتلا به سرطان‌ در ایران محسوب‌ می‌شود، گفت: ۹۰ درصد مردم ایران میوه‌ و سبزیجات‌ کافی مصرف‌ نمی‌کنند و تنها ۴۰ درصد‌ مردم‌ فعالیت فیزیکی‌ دارند‌ و ۵۰ درصد جمعیت‌ کشور از اضافه وزن رنج‌ می‌برند‌.

به گزارش ایران پزشک، على قنبری مطلق در دومین کنگره بین المللى و دوازدهمین کنگره سالیانه کلینیکال آنکولوژى ایران با بیان این‌که سالیانه ۵۶ میلون مرگ به دلیل بیمارى‌هاى غیرواگیر در جهان رخ مى‌دهد، گفت: هدف ما باید جلوگیرى از مرگ زودرس زیر ٧٠٠ سال ناشى از بیمارى‌های غیرواگیردار باشد. اکنون ۴٠ درصد مرگ و میرها زیر ٧٠ سال به دلیل ابتلا به این بیمارى‌ها رخ مى‌دهد.

٩٠ درصد مردم ایران میوه و سبزیجات کافى مصرف نمى‌کنند

وى ادامه داد: مرگ میر و موارد ابتلای ناشى از سرطان در جهان رو به افزایش است و پیش بینى مى‌شود که در سال ٢٠٣٠ ، حدود ١٣ میلیون نفر جان خود را به دلیل سرطان از دست مى‌دهند.

مطلق با اشاره به آمار مبتلایان به سرطان در ایران گفت: در ایران شمار ابتلا به سرطان کمتر از متوسط جهانى است و در مردان ١٣۴ نفر در هر ١٠ هزار مورد و در زنان ١۶۵ در هر ١٠ هزار مورد است که شیوع ابتلا به سرطان در جهان در مردان ٢٠۵ و زنان ١۶۵ است.

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت به شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران اشاره کرد و افزود: سرطان سینه، روده بزرگ و معده در زنان و سرطان معده، مثانه، پروستات و روده بزرگ، شایع‌ترین سرطان در مردان ایرانى به شمار مى‌رود.

مطلق‌ گفت: افزایش امید به زندگی در ایران‌ به ۷۴ سال رسیده و بالاتر‌ از متوسط‌ جهانی یعنی ۷۱ سال است.

وی ادامه‌ داد‌: تغییر سبک زندگی نیز‌ از مهم‌ترین‌ علل‌ ابتلا به سرطان‌ در ایران محسوب‌ می‌شود. ۹۰ درصد مردم ایران میوه‌ و سبزیجات‌ کافی مصرف‌ نمی‌کنند و تنها ۴۰ درصد‌ مردم‌ فعالیت فیزیکی‌ دارند‌ و ۵۰ درصد جمعیت‌ کشور از اضافه وزن رنج‌ می‌برند‌.

رییس‌ اداره سرطان وزارت بهداشت با بیان این‌که‌ افزون بر‌ امید به زندگی و سبک‌ زندگی نادرست‌، عوامل محیطی نیز در بروز سرطان نقش دارند عنوان کرد: عوامل محیطی‌ مانند مصرف‌ سوخت‌های فسیلی به منظور تامین انرژی‌ بالاتر‌ از متوسط‌ جهانی‌ و نسبت بالای گاز دی‌اکسید کربن و ذرات‌ معلق‌ در هوای ایران به نسبت متوسط‌ جهانی‌ از عوامل محیطی‌ علل‌ بروز سرطان‌ محسوب‌ می‌شوند.

مطلق‌ بیان کرد: در سال ۲۰۱۰ بیش از یک میلیارد دلار یا ۲ درصد تولید ناخالص‌ جهانی‌ به طور مستقیم صرف سرطان شده و ۳ میلیارد دلار‌ هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم‌ سرطان‌ برآورد شده که عدد قابل توجهی محسوب شده و میزان آن هر سال رو به افزایش است‌.

وی عنوان کرد: میزان بقای ۵ ساله پس از ابتلا به سرطان سینه و درمان آن در ایران ۷۱ درصد‌ و در سرطان روده بزرگ ۴۱ درصد است که این میزان در آمریکا‌ به ترتیب‌ ۸۹ و ۶۵ درصد‌ برآورد شده است‌.

 

پیشگیری و کاهش ابتلا به سرطان در کشور

مطلق‌ ادامه داد: به منظور پیشگیری و کاهش ابتلا به سرطان در کشور نیاز به سامانه ثبت‌ سرطان، تامین و مدیریت منابع مالی و انسانی و توسعه زیرساخت‌ها داریم و بدون این موارد کنترل سرطان امکان‌پذیر نیست.

رییس‌ اداره سرطان وزارت بهداشت با اشاره به برنامه سازمان بهداشت جهانی به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیر‌ مانند سرطان اشاره کرد و گفت: تا سال ۲۰۲۵ مرگ‌ و میر‌ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر‌ در افراد زیر ۷۰ سال‌ به ۳۰ درصد‌ می‌رسد، اما بر اساس برآوردها‌ی انجام شده در افزایش ابتلا به سرطان مرگ و میر ناشی از این بیماری در سال ۲۰۲۵ به ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و از بیماری‌های قلبی پیشی می‌گیرد.

مطلق‌ عنوان کرد: باید به پیشگیری از ابتلا به سرطان و افزایش آگاهی‌سازی مردم نسبت به این بیماری توجه شود تا بتوانیم سرطان را کنترل کنیم. در این زمینه بسته‌های خودمراقبتی‌، تربیت‌ سفیر‌ان سلامت،‌ برگزاری کمپین‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی‌ در اداره سرطان وزارت بهداشت انجام شد تا با آگاهی‌بخشی جامعه پیشگیری از این بیماری ارتقا پیدا کند.

وی توسعه همکاری‌های بین بخشی را از الزامات پیشگیری از افزایش موارد جدید سرطان‌ معرفی‌ کرد و گفت: وقتی‌ از آلودگی‌ هوا‌ و سبک‌ زندگی نادرست‌ حرف‌ می‌زنیم‌، رفع این موارد بدون همکاری‌های بین بخشی‌ محقق نمی‌شود. زیرا بخش اعظمی‌ از موارد آن به دولت برمی‌گردد. البته مردم نیز نقش مهمی در این زمینه دارند.

مظلق افزود: در سبک‌ زندگی درست، در دسترس‌ بودن‌ میوه‌ سبزی و کاهش‌ عوامل محیطی مانند آلودگی هوا‌ از وظایف‌ دولت است و استانداردسازی‌ خودروها‌ به دولت برمی‌گردد. درست است که وزارت بهداشت متولی سلامت محسوب می‌شود، اما بسیاری از ارگان‌ها در آلودگی هوا نقش دارند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Vbb7p

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک