رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران:

نام طب سنتی اسلامی دامی است که جنبه مادی دارد

۱۳۹۶/۰۶/۲۵ در ۱۴:۳۷

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران برای مقابله با کسانی که به اسم طب سنتی کلاهبرداری می کنند درخواست کمک کرد.

به گزارش ایران پزشک، ایرج خسرونیا با انتقاد از سوء استفاده از نام طب سنتی اسلامی، از دولت و رسانه‌ها خواست مردم را از این دامی که گسترده شده و فقط جنبه منافع مادی دارد، نجات دهند.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده اخیر درباره طب سنتی گفت: ما واقعا چیزی به اسم طب سنتی و طب اسلامی نداریم. علم طب از جایی به عنوان نقطه صفر شروع شده، مرتب پیشرفت کرده تا این‌که به این‌جا رسیده و اسم پزشکی نوین گرفته است.

خسرونیا ادامه داد: این تقسیم بندی‌ها مثل این است که بگوییم مهندسی ساختمان سنتی و بخواهیم همان خانه‌های خشتی قدیمی را از نو بسازیم. مثلا بگوییم باید ساختمان‌سازی را خشتی کنیم، هم خنک و خوب است و هم مقاوم است و بعد هم بگوییم مهندسی جدید فایده ندارد.

رییس هیئت بدوی سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: امروز می‌بینیم دکان‌هایی باز شده به عنوان زالوفروشی و همه جا تبلیغ حجامت می‌شود؛ آن هم نه توسط پزشک، بلکه توسط افراد غیرپزشک. مثل ۵٠ سال قبل دکه‌هایی بازشده که چندین روحانی که درس مخصوص روحانیت خوانده‌اند، اما هیچ آشنایی با علم پزشکی ندارند، درمانگاه پزشکی باز کرده‌اند و گروه گروه مریض می‌بینند.

وی افزود: خوشبختانه وزارت بهداشت و مسئولین حوزه‌ها هم به این امر واقف شده و به جای طب سنتی و طب اسلامی، مشغول معرفی همان طب ایرانی شده‌اند. ما هم از این بابت خوشحال هستیم و استقبال می‌کنیم که طب ما با همین عنوان ایرانی معرفی شود و چیزی به نام طب سنتی و جدید و قدیم نداشته باشیم.

خسرونیا با بیان این‌که از دوره هخامنشیان دانشمندان ما در عرصه‌های مختلف پیشرو دانش پزشکی بوده‌اند، گفت: افتخارمی‌کنیم که طب ما پایه طب دنیا بوده، ولی مثلا در گذشته برای درمان زردی نوزادان، پشت گوش آن‌ها را حجامت می‌کردند و می‌گفتند زردی آن‌ها بهتر می‌شود. در صورتی‌که امروز ما می‌دانیم که این زردی فیزیولوژی و گاهی هم پاتولوژی است و با دارو و درمان و جراحی درمان می‌شود.

وی ادامه داد: من دیگر با تیغ زدن پشت گوش بچه نوزادی که تازه به دنیا آمده یا جوشاندن نعل اسب نمی‌توانم بیمار را درمان کنم یا یک کیسه پنج کیلویی گیاه و علف را به مریض بدهم و بگویم این سرطان تو را خوب می‌کند.

رییس جامعه پزشکان متخصص ایران از هزینه‌های گزافی که به نام طب سنتی از مردم دریافت می‌شود هم انتقاد کرد و گفت: این نسخه‌های سنتی گاهی اوقات بین ۵٠٠ تا یک میلیون تومان هزینه دارد. از مدفوع الاغ شربت درست کرده‌اند و به اسم شربت خارجی به خورد مردم می‌دهند. یعنی ۵٠٠ هزارتومان از مردم می‌گیرند و جوشانده مدفوع را به اسم درمان سیاه سرفه می‌فروشند.

خسرونیا در پایان بیان کرد: کدام طب سنتی، می‌تواند سرطان را درمان کند؟ چه کسی می‌تواند بگوید سرطان با علف و گیاه خوب می‌شود؟ وزارت بهداشت باید جلوی این‌ها را بگیرد و دانشکده‌های طب سنتی را به طب ایرانی تبدیل کند تا همه مردم بتوانند از طب ایرانی چه قدیم و چه جدید آن استفاده کنند. همچنین بهتر است که وسایل ارتباط جمعی و دولت به این موضوع توجه کنند و مردم را از این دامی که گسترده شده و فقط جنبه نفع مادی دارد، نجات دهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/BDGg2

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک