وزیر بهداشت:

نتوانسته‌ایم از قانون هیئت امنایی استفاده مناسبی داشته باشیم

۱۳۹۶/۰۵/۰۳ در ۱۲:۱۲

هیئت امنا

وزیر بهداشت با بیان این‌که نقش هیئت‌های امنا فقط منحصر به مسائل مالی و اداری شده است، گفت: نقش هیئت‌های امنا در سیاست‌گذاری، حل مشکلات دانشگاه‌ها، دیده‌بانی و کمک گرفتن از جامعه برای پیشبرد اهداف دانشگاه‌ها بسیار مهم است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در اجلاس سراسری هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در حوزه سلامت گرفتاری‌های زیادی داشته و داریم، اما دولت، مجلس و سیاست‌گذاران کمک‌های زیادی به ارتقای سلامت مردم کردند. البته باید توجه داشت که توسعه و پیشرفت کشورها، در سایه سلامت آن جوامع است که این بخش نیاز به توجه جدی دارد.

وزیر بهداشت با بیان این‌که در اکثر کشورهای پیشرفته، سلامت از اولویت‌های مهم و نخست دولت‌هاست، بیان کرد: امیدواریم همان‌گونه که در ۴ سال گذشته، سلامت در کشور جزو اولویت‌های دولت قرار گرفت، در ادامه نیز برای رسیدن به نظام سلامت کارآمد، توجه ویژه‌ای به این حوزه شود، اما نقش هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها در ارتقای سلامت، بسیار مهم است.

هاشمی با اشاره به تصویب قانون هیئت امنا و استقلال نسبی دانشگاه‌ها در سال ۶۸ در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: البته دانشگاه‌ها در سال ۱۳۱۸ مستقل شدند و در سال ۱۳۲۱ نیز برای تعیین رییس دانشگاه و دانشکده از وزارت فرهنگ سابق، جدا شدند و همزمان با انقلاب اسلامی، شورای انقلاب، قانونی را تدوین کرد که منجر به تقویت هیئت‌های امنا شد.

وزیر بهداشت از قانون هیئت امنا به عنوان یکی از قوانین مترقی یاد کرد و گفت: متاسفانه نتوانسته‌ایم از قانون هیئت امنایی استفاده مناسبی داشته باشیم و هیئت‌های امنا فقط منحصر به مسائل مالی و اداری شده‌اند؛ در حالی‌که نقش آن‌ها در سیاست‌گذاری، حل مشکلات دانشگاه‌ها، دیده‌بانی و کمک گرفتن از جامعه برای پیشبرد اهداف دانشگاه‌ها بسیار مهم است.

هاشمی تصریح کرد: قانون هیئت امنایی در دولت مخالفان جدی داشته و برخی دوستان در دولت به ویژه اقتصادیون، علاقه‌ای به مستثنی کردن دانشگاه‌ها از سایر دستگاه‌های اجرایی ندارند و وزرای بهداشت و علوم در جلسات هیئت دولت باید مراقب باشند که آیین نامه یا قانونی که اختیارات هیئت‌های امنا را محدود می‌کند، تصویب نشود.

وزیر بهداشت ضمن تقدیر از مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب قانون هیئت‌های امنا با وجود برخی مخالفت‌ها، اظهار کرد: امیدواریم که هیئت‌های امنا در دولت دوازدهم نیز در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رسالت اصلی خود را ایفا کنند.

هاشمی تاکید کرد: اختیارات دانشگاه‌های علوم پزشکی باید افزایش یابد و اختیارات مرکز حتی شورای گسترش نیز به محیط منتقل شود؛ البته در طرح آمایش سرزمینی می‌توانیم بسیاری از اختیارات را به هیئت‌های امنای مناطق یا استان‌ها منتقل کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به نقش هیئت‌های امنا در کنترل هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان، گفت: به نظر می‌رسد باید برای دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها، سقف بودجه ایجاد کنیم و بودجه سالیانه آن‌ها را به خودشان پرداخت کنیم تا به امورشان بپردازند و از آن‌ها شاخص‌هایی مانند رضایت‌مندی مردم و بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی را بخواهیم و رییس دانشگاه علوم پزشکی نیز مجری این اختیارات باشد.

هاشمی در پایان گفت: هیئت‌های امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی نقشی مانند مجلس شورای اسلامی دارند و عصاره مدیریت کشور در دهه‌های متمادی هستند؛ بنابراین لازم است که اختیارات را از نظر مالی و اداری به دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها واگذار کنیم و بهبود شاخص‌های کلان حوزه سلامت را از آن‌ها بخواهیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/6CXVz

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک