رییس نظام پرستاری تهران:

نسل جدید اعتباربخشی تغییر چندانی در تعداد سنجه‌های پرستاری ندارد

۱۳۹۵/۱۲/۰۸ در ۰۹:۱۲

رییس نظام پرستاری تهران با اشاره به این‌که اعتباربخشی و تکمیل سنجه‌ها توسط پرستاران باعث افزایش کار پرستاران و ایجاد کمبود وقت برای رسیدگی به بیماران شده، گفت: پرستاران وظایف قانونی دیگری هم دارند که اگر نتوانند درست انجام دهند باید در مورد قصور یا خطا پاسخگو باشند.

حمید چراغی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک در خصوص مشکلات گروه پرستاری در اجرای اعتباربخشی گفت: هدف اعتباربخشی خوب است، اما سازوکار و زمینه لازم برای اجرای آن فراهم نشده است. مشکل عمده به خصوص در گروه پرستاری این است که بار اصلی کار بر دوش این گروه قرار دارد. آسیب این اتفاق را هم بیمار و هم پرستار خواهد دید. اگر پرستاری که وظیفه اصلی او مراقبت از بیمار است، درگیر مسائل کاغذی باشد، نمی‌تواند نه در موضوع اعتباربخشی موفق باشد و نه در مراقبت از بیمار.

وی افزود: گروه پرستاری، گروه تابعی است و هر قسمتی از مجموعه بیمارستان که دچار کمبود شود، اولین گروهی که مد نظر قرار می‌گیرد، همین گروه است. در بدترین شرایط هم پرستاران کار خود را انجام می‌دهند و شاید این عاملی باشد که باعث بروز این شرایط می‌شود و همه وظایف اعتباربخشی بر دوش آن‌ها قرار می‌گیرد. به طور مثال می‌گویند که پرستاران باید اعتباربخشی واحدهای پاراکلینیک را هم انجام دهند و این نهایت اجحاف در حق پرستاران است.

چراغی ادامه داد: به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به کمبود نیروی پرستار در بیمارستان‌های کشور و حجم کار و عدم تناسب بین نیروی پرستار و تعداد بیماران، در حال حاضر شرایط مناسبی نیست و باید در شیوه اجرای اعتباربخشی قدری تعدیل صورت بگیرد. شاید بتوان از شیوه قدیمی در ارزیابی و پایش بیمارستان‌ها استفاده شود، اما در برخی قالب‌ها، موضوع‌های جدید اعتباربخشی هم گنجانده شود.

وی در ادامه گفت: نسل جدید اعتباربخشی و کاهش سنجه‌ها به شدت رسانه‌ای شد، اما در حوزه پرستاری تغییر چندانی اتفاق نیفتاده است.

رییس نظام پرستاری تهران در ارتباط با آموزش‌های اعتباربخشی نیز به خبرنگار ایران پزشک گفت: شاید گروه بهبود کیفیت یا اعتباربخشی در دوره‌هایی شرکت کنند، اما انتقال اطلاعات به درستی انجام نمی‌شود. ضمن این‌که فرصت کافی انجام امور اعتباربخشی برای پرستاران وجود ندارد. پرستار ناچار است به خاطر قدرت مافوق، سنجه‌های اعتباربخشی را انجام دهد. از طرف دیگر پرستاران وظایف قانونی دیگری هم دارند که اگر نتوانند درست انجام دهند باید در مورد قصور یا خطا پاسخگو باشند.

 

پرستار

 

چراغی درباره تجمع پرستاران که قرار بود چند ماه پیش برگزار شود و بعد از اتفاق پلاسکو لغو شد، گفت: تجمع آخرین راه است و مطمئناً اولین و راحت‌ترین راه نیست. هرچند تجمع می‌تواند فوایدی داشته باشد، اما تبعاتی هم خواهد داشت. تجمع برای تجمع اتفاق نمی‌افتد، بلکه برای این است که به مطالبات خود برسیم. تجمعی هم که قرار بود انجام شود به خاطر بروز حادثه پلاسکو لغو شد.

رییس نظام پرستاری تهران با اشاره به مصوبات اخیر مجلس درباره پرستاران نیز گفت: مصوبات متعددی در حوزه پرستاری داشتیم، اما عمده مشکل ما در زمینه اجراست که وزارت بهداشت هیچ تمایلی برای اجرای مصوبات پرستاری ندارد. وزارت بهداشت باید همتی در راستای اجرایی کردن این مصوبات انجام دهد. به نظر می‌رسد هم تمایلی برای انجام ندارد و هم وسایل لازم را در اختیار ندارد. برخی مطالبات به خواست وزارت مربوط می‌شود و اجرای برخی دیگر شاید در شرایط فعلی در حد توان وزارت بهداشت نیست.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Ex6Uu

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک