نشانه‌های ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

۱۳۹۶/۱۰/۲۷ در ۱۶:۵۷

رحم

دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با بیان این‌که علت دقیق ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است، گفت: تشخیص زودهنگام و شروع درمان می‌تواند به پیشگیری عوارض طولانی مدت آن کمک کند.

به گزارش ایران پزشک، ساغر صالح‌پور در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی در ارتباط با بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک (POC) اظهار کرد: این بیماری در زنان بیشتر در سنین باروری ایجاد می‌شود؛ البته گاهی تا پس از یائسگی نیز بروز می‌یابد.

وی افزود: اختلال در تخمک‌گذاری، افزایش‌ هورمون‌های مردانه و نمای تخمدان پلی کیستیک در سونوگرافی از نشانه‌های ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک است و در صورتی که فردی دو علامت از این ۳ نشانه را داشته باشد قطعا مبتلا به این بیماری است.

دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با اشاره به این‌که اختلال در قاعدگی از مشکلات اصلی در بیماری سندروم تخمدان پلی کیستیک است، ادامه داد: این مشکل می‌تواند سبب ایجاد چاقی تنه‌ای، افزایش هورمون‌های مردانه و ناباروری شود.

صالح‌پور بیان کرد: همچنین این بیماران در معرض عوارض جدی همچون بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت هستند و بدن آن‌ها به دلیل ایجاد مقاومت به انسولین دچار افزایش قند خون می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که پیشگیری و درمان این بیماری در دوران بلوغ باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: تغییر شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش مصرف قند و چربی، افزایش مصرف فیبر و سبزیجات در کاهش احتمال ابتلا به این بیماری بسیار اهمیت دارد.

رییس بخش زنان و نازایی بیمارستان طالقانی اظهار کرد: سندروم تخمدان پلی کیستیک (POC) درمان دارویی و استفاده از تکنولوژی‌های کمک باروری (ART) است، همچنین در سنین بالاتر افراد باید مراقب قند خون خود باشند که این موضوع نیز از طریق شیوه زندگی سالم و روش‌های درمانی امکان پذیر است.

صالح‌پور با بیان این‌که علت دقیق ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است، گفت: تشخیص زودهنگام و شروع درمان می‌تواند به پیشگیری عوارض طولانی مدت آن مثل دیابت نوع ۲ کمک کند.

گفتنی‌ست دومین کنگره بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی از ۲۵ تا ۲۷ بهمن‌ ماه سال‌ جاری در مرکز همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی (سالن ابوریحان) با محورهایی همچون مامایی، ژنیکولوژی، پریناتولوژی، اندومتریوزیس، یائسگی، بیماری‌های مقاربتی، سندرم تخمدان پلی کیستیک با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته داخل و خارج از کشور برگزار خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/6oEYr

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک