وزیر بهداشت با انتقاد از تخریب بیمارستان‌های مناطق زلزله زده:

نظام مهندسی ما دچار مشکل است

۱۳۹۶/۰۹/۱۴ در ۲۳:۱۵

وزیر بهداشت با بیان این‌که بیمارستان اولین سرپناه و محل مراجعه مردم است و متاسفانه در زلزله تخریب می‌شود، گفت: این نشان می‌دهد که نظام مهندسی ما دچار مشکل است و رفتار و اخلاق ما تنزل پیدا کرده و آسیب دیده است. در منطقه زلزله زده نزدیک ۲۸ سد داشتیم که هیچ کدام آسیب ندید و ترکی به آن وارد نشد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در برنامه تیتر امشب درباره اقدامات وزارت بهداشت در زلزله کرمانشاه و وضعیت بهداشت و درمان منطقه گفت: زلزله فعلا نقاط مختلف کشور را رها نمی‌کند و امروز نیز برای تعدادی از هموطنان اتفاقاتی افتاد. نقش وزارت بهداشت در این مواقع حیاتی است و به خصوص در ساعت‌های اولیه باید حضور داشته باشیم و فکر می‌کنم در حد توان‌مان چه در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و چه در اورژانس کشور از لحظات اولیه حضور داشتند.

وی افزود: بیش از هفت هزار مصدوم را در کمتر از ۲۰ ساعت منتقل کردند. اورژانس کشور نقش بسیار خوبی داشت و ۱۵۰۰ عمل جراحی نیز در تهران و البرز و همدان و کردستان انجام شد. همکاران ما در بیمارستان‌های کرمانشاه بالغ بر ۴۸ ساعت نتوانستند استراحت کنند.

هاشمی با بیان این‌که ادامه درمان مصدومین مهم است و ستادی برای این موضوع تشکیل شده و روزانه وضعیت‌شان پیگیری می‌شود، اظهار کرد: برخی مصدومین نیاز به پیگیری دارند و باید اقداماتی برای آن‌ها انجام شود که این ستاد کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند را تا بازگشت به فعالیت طبیعی‌شان پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت بهداشت مناطق زلزله زده، بیان کرد: بحث بهداشت منطقه نیز بسیار مهم است و متاسفانه ۶۲ خانه بهداشت و ۲۲ مرکز جامع سلامت تخریب شد. از پایان هفته اول همه مراکز در کانکس‌ها مشغول ارائه خدمت هستند و در مورد دام و احشام نیز اقدامات لازم به کمک سازمان دامپزشکی انجام شده است. فصل بیماری‌های واگیر و آنفولانزا است که واکسن نیز تزریق شده و به نظر می‌رسد شرایط قابل قبولی حاکم است.

هاشمی ادامه داد: نماینده ویژه‌ای نیز در منطقه عملیاتی گذاشتم و هر ده روز یک بار دانشگاهی مسئول است که با حدود ۱۰۰ پزشک و پرستار در منطقه حضور دارند. به مردم قول دادیم که تنها نخواهد ماند و اقدامات ادامه خواهد داشت تا به شرایط بهتر از قبل از زلزله برگردیم.

وی با اشاره به تخریب چند بیمارستان در مناطق زلزله زده گفت: بیمارستان قبلی سرپل ذهاب ۵۰ درصد آسیب دیده و برآورد این است که تا پایان امسال به چرخه بر می‌گردد. بیمارستان اسلام آباد تخریب بیشتری دارد و زمان بیشتری برای بازسازی نیاز دارد. مراکز بهداشتی حداکثر تا تابستان آینده بازسازی خواهند شد؛ یعنی هم مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت بازسازی می‌شوند. بیمارستان جدید سرپل ذهاب نیز فردا افتتاح خواهد شد.

هاشمی اظهار کرد: فکر می‌کنم در کمتر از یک سال آینده به شرایط مطمئن و ایده آل باز خواهیم گشت و در حوزه بهداشت و درمان جزو اولین دستگاه‌هایی هستیم که به کمک خیرین و مردم و همکاران و شبکه بهداشت و درمان کشور به پایداری می‌رسیم.

وزیر بهداشت با انتقاد از ساخت بیمارستان‌های نا ایمن، گفت: حدود ۱۵ سال پیش بررسی‌هایی انجام شد و مشخص شد چه بیمارستان‌هایی نیاز به مقاوم‌سازی دارند که هنوز اجرایی نشده است. بیمارستان اولین سرپناه و محل مراجعه مردم است و متاسفانه تخریب می‌شود و این نشان می‌دهد که نظام مهندسی ما دچار مشکل است و رفتار و اخلاق ما تنزل پیدا کرده و آسیب دیده است. در منطقه زلزله زده نزدیک ۲۸ سد داشتیم که هیچ کدام آسیب ندید و ترکی به آن وارد نشد. در اسلام آباد تنها ساختمانی که آسیب دید، بیمارستانی بود که کمتر از یک سال از بهره برداری آن می‌گذشت.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی ناظر داشت و می‌توان گفت خجالت آور است و ظلم بزرگی است و انتظار داریم دستگاه قضایی از این حوادث به سادگی نگذرد. در این زمینه شکایتی مطرح کردیم تا بقیه حساب کار خود را بکنند؛ زیرا بیمارستان برای روزهای این چنینی ساخته می‌شود. مشکل جدی ایجاد شد و کسانی بودند که اگر بیمارستان نمی‌ریخت، شاید معلولیت کمتری پیدا می‌کردند.

هاشمی گفت: هیچ چیزی بهتر از امانت داری و راستی و درستی و صداقت نیست و پیامبر نیز برای همین مبعوث شد و حیف است که آیین اسلام داشته باشیم، اما کم فروشی و تقلب در کار داشته باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/zN9qY

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک