نظام پرستاری آیین‌نامه تایید صلاحیت حرفه‌ای را رد کرد

۱۳۹۵/۰۹/۰۶ در ۱۹:۴۱

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور از روند تهیه و ابلاغ آیین‌نامه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران توسط وزارت بهداشت به شدت انتقاد کرد و گفت: این آیین‌نامه مورد قبول جامعه پرستاری نیست.

به گزارش ایران پزشک به نقل از مهر، محمد شریفی مقدم به سابقه تدوین آیین‌نامه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران اشاره کرد و افزود: پیش‌نویس آیین‌نامه در اوائل دولت یازدهم در سازمان نظام پرستاری تهیه و به وزارت بهداشت ارسال شد.

وی ادامه داد: آن‌چه به عنوان آیین‌نامه صلاحیت حرفه‌ای پرستاران به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده به هیچ عنوان مورد قبول سازمان نظام پرستاری نیست.

شریفی مقدم با این توضیح که سازمان نظام پرستاری در فرآیند تدوین و ابلاغ آیین‌نامه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری به هیچ عنوان مورد مشورت وزارت بهداشت قرار نگرفته، افزود: سازمان نظام پرستاری هیچ دخالتی در تهیه، تنظیم، تدوین و ابلاغ این آیین‌نامه نداشته است.

وی با اشاره به شورای صدور گواهی صلاحیت حرفه‌ای پرستاران که ۱۱ عضو دارد، گفت: در این شورا هیچ فرقی بین نظام پرستاری و نظام پزشکی نیست. یعنی، نظام پرستاری مثل نظام پزشکی یک رای دارد. در حالی‌که این گواهی مربوط به پرستاران است.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور با انتقاد از نقش تشریفاتی نماینده نظام پرستاری در شورای صدور گواهی صلاحیت حرفه‌ای پرستاران، افزود: وزارت بهداشت بعد از ابلاغ آیین‌نامه، درخواست نماینده از نظام پرستاری کرد و از همین رو سازمان نظام پرستاری نیز به نشانه اعتراض، نماینده‌ای معرفی نکرد.

شریفی مقدم با اشاره به جلسه شورای عالی نظام پرستاری در شهریور ۹۵ و یک ماه بعد از ابلاغ آیین‌نامه صلاحیت حرفه‌ای که ۵ مرداد ۹۵ بوده، اظهار کرد: یکی از ۵ خواسته شورا در آن جلسه این بود که آیین‌نامه تا زمان اصلاح متوقف شود، ولی متاسفانه نه تنها مسکوت نماند، بلکه بر سرعت روند اجرایی آن افزوده شد.

وی با انتقاد از نگاه وزارت بهداشت به پرستاری، افزود: مسئولین وزارت بهداشت نه تنها به خواسته‌های پرستاران توجه نمی‌کنند، بلکه با اقدمات خودشان باعث ایجاد تنش می‌شوند و در عین حال انتظار تعامل دارند.

شریفی مقدم با تاکید بر این‌که گواهی صلاحیت حرفه‌ای پرستاران در سایر کشورها توسط انجمن‌های پرستاری و نهادهای مشابه صادر می‌شود، ادامه داد: در برنامه ششم توسعه نیز تاکید شده که صلاحیت حرفه‌ای توسط صاحبان حرف انجام شود.

وی افزود: این اقدام وزارت بهداشت بر خلاف نظر جامعه پرستاری و سازمان نظام پرستاری و در تضاد با سیاست‌های بالادستی و دولت است که می‌خواهد کوچک‌سازی را دنبال کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oAjR1

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک