رییس سازمان بهزیستی مطرح کرد:

نقش رسانه‌ها در پیش‌گیری از اعتیاد / تریاک همچنان صدرنشین مصرف مواد مخدر

۱۳۹۶/۱۲/۲۸ در ۱۴:۰۳

بند پی

رییس سازمان بهزیستی گفت: بر اساس آمار و اطلاعات موجود، تریاک با ۵۳ درصد مصرف، صدرنشین مصرف مواد مخدر در کشور است.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی با بیان این مطلب، گفت: مواد مخدر گل با ۱۲ درصد، شیشه ۸ درصد و هرویین ۷ درصد در ردیف‌های بعدی قرار دارند.

وی با تاکید بر این‌که متاسفانه طی چند سال اخیر میانگین سن مصرف مواد مخدر در کشور پایین آمده، افزود: بر اساس آمار موجود، در این سال‌ها شیوع مصرف مواد مخدر به افراد ۱۹ تا ۲۵ ساله هم رسیده است.

بندپی با بیان این‌که آسیب‌های اجتماعی از جمله پدیده‌هایی است که امروزه با آن مواجه هستیم، اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی ماهیت پیچیده‌ای دارند و شرایطی را در جامعه ایجاد می‌کنند که باعث کاهش نشاط و شادی در بین مردم جامعه به خصوص نسل جوان خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که اعتیاد مهم‌ترین آسیب اجتماعی است، ادامه داد: اعتیاد پدیده‌ای مخرب است که ساختار و مسئولیت پذیری فرد را به شدت مورد تاثیر قرار می‌دهد که اگر بخواهیم در این زمینه یک مبارزه همه جانبه داشته باشیم باید به سمت رویکردهای تلفیقی حرکت کنیم. بر همین اساس باید اقدامات خودمان را بر مبنای اقدامات پیش‌گیرانه متمرکز و نهادینه کنیم.

رییس سازمان بهزیستی گفت: در این ارتباط مهم‌ترین جایگاه و ارگانی که می‌تواند یاری رسان و مددکار دستگاه‌های دولتی باشد، رسانه‌ها هستند.

محسنی بندپی با انتقاد از عملکرد برخی رسانه‌ها در خصوص جدی نگرفتن پدیده اعتیاد و نپرداختن به مسایل و موضوعات آن، گفت: البته رویکرد دولت تدبیر و امید طی چند سال گذشته تاکنون خوب و یک رویکرد علمی و تخصصی بوده است.

وی همچنین با قدردانی از رسانه‌هایی که پای کار آمده و فعالیت بیشتری را در خصوص پیش‌گیری از اعتیاد در جامعه از خود نشان دادند، بیان کرد: البته با توجه به مسایل و مشکلات موجود، رسانه‌ها تا رسیدن به وضعیت مطلوب در خصوص پیش‌گیری از اعتیاد فاصله زیادی دارند.

ریییس سازمان بهزیستی تاکید کرد: اعتیاد در جامعه موضوعی جدی است که تمامی دست اندرکاران برای پیش‌گیری و برخورد با این پدیده شوم نباید از هیچ کوششی دریغ کنند.

گفتنی‌ست کارزار رسانه‌ای پیش‌گیری از مصرف مواد مخدر گل از امروز (دوشنبه ۲۸ اسفند) افتتاح و تمامی دست اندرکاران آن با هدف آگاهی بخشی در جامعه در ایستگاه‌های عمومی در ایام نوروز فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/H0iSp

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک