نقش ویتامین D در کاهش ابتلا به دیابت

۱۳۹۷/۰۲/۰۵ در ۰۸:۳۱

ویتامین

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که سطوح بالا ویتامین D در خون خطر ابتلای فرد به دیابت را به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، سو پارک از دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: در این مطالعه متوجه شدیم که خطر ابتلا به دیابت در افرادی که سطح ویتامین D خون آن‌ها بالای ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر بود یک سوم و در افرادی که سطح این ویتامین در خون‌شان بالای ۵۰ نانوگرم بر میلی لیتر بود، یک پنجم بود.

محققان بر اساس یافته‌های مطالعه خود معتقدند که بزرگ‌سالان باید در هر میلی لیتر خون خود دست کم ۳۰ نانوگرم ویتامین D داشته باشند که ۱۰ نانوگرم در میلی لیتر بالاتر از سطح توصیه شده بیشتر است.

پیش از این تحقیقات نشان داده بود که ویتامین D موجب تقویت سیستم ایمنی بدن افراد می‌شود. دیابت نوع یک نیز یک وضعیت خودایمن است که بر اثر حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌های تولید کننده انسولین ایجاد می‌شود، اما ابتلا به دیابت نوع دو بیشتر به فاکتورهای شیوه زندگی مانند داشتن وزن زیاد ارتباط دارد.

بر اساس گزارش روزنامه دیلی میل، پیش از این مطالعات نشان دادند که مصرف مکمل ویتامین D از آسیب وارده به قلب بر اثر دیابت و فشار خون بالا پیش‌گیری می‌کند و یا موجب ترمیم این آسیب می‌شود.

همچنین بر اساس نتایج مطالعات قبلی، ویتامین D باعث تولید اسید نیتریک می‌شود که در تنظیم جریان خون و پیش‌گیری از تولید لخته‌های خونی دخالت دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yJMmf

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک