به فرزندان خود بیاموزید

نه گفتن، شما را تنها نمی‌کند

۱۳۹۶/۰۲/۲۰ در ۱۵:۰۳

یک روان‌شناس تربیتی با اشاره به اهمیت آموزش مهارت «نه» گفتن به کودکان، گفت: نوجوانان باید یاد بگیرند در واکنش به خواسته دیگران سریعا هیجانی نشوند و برای حصول اطمینان از عدم بروز رفتارهای پرخطر در این سنین، والدین باید از سن دو یا سه سالگی مهارت «نه» گفتن را در فرزندان خود تقویت کنند.

به گزارش ایران پزشک، پریناز بنیسی، با بیان این‌که مهارت «نه» گفتن از اموری است که باید به فرزندان خود آموزش دهیم، گفت: عدم توجه والدین به این موضوع، موجب می‌شود که فرزندان آن‌ها وارد فضایی شوند که عواقب خوشی به دنبال ندارد.

وی افزود: نوجوانی مرحله حساسی است و فرزندان ما به دنبال کسب اطمینان و نشان دادن هویت به دوستان و اطرافیان هستند و به همین دلیل امکان دارد کارهایی انجام دهند که نتایج آن رضایت بخش نیست.

بنیسی ادامه داد: نوجوانان باید یاد بگیرند در واکنش به خواسته دیگران سریعا هیجانی نشوند و برای حصول اطمینان از عدم بروز رفتارهای پرخطر در این سنین، والدین باید از سن دو یا سه سالگی مهارت «نه» گفتن را در فرزندان خود تقویت کنند.

این روان‌شناس بالینی در پایان در رادیو سلامت اظهار کرد: زمانی که فرزندتان از شما خواسته‌ای دارد، بلافاصله به آن پاسخ مثبت ندهید. به بیان دیگر، هر اندازه «نه» گفتن در خانواده معقول و متناسب با شرایط اقتصادی و تربیتی خانواده باشد، قطعا بر آینده فرزندان تاثیر مستقیم دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/pptQD

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک